Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie wokalu w garażu [ROCK] | Jakie kolumny pod Shure SM58? [+/- 1000zł]

02 Lip 2015 15:42 2565 16
  • Poziom 6  
    Witam.
    Potrzebuję pomocy kogoś kto zna się na nagłośnieniu małych pomieszczeń. Mamy zespół 4-osobowy (gitara, bas, perkusja, wokal). Chcielibyśmy nagłośnić garaż tak, aby wokal był wyraźny dla wszystkich, ale przede wszystkim dla wokalisty, przy głośnym graniu.

Sprzęt w chwili obecnej:

piec gitarowy: 20W (słabo daje radę przy perkusji, ale słyszalny. We wrześniu planowany ok. 100W)
    piec basowy: 120W (tutaj nie ma problemów)
    perkusja: (wytłumiona kocami i naklejkami gumowymi)
    wokal: SHURE SM58 (na chwilę obecną wokal tylko na słuchawkach, przez piecyk 10W)

Garaż jest wytłumiony trochę matami stożkowymi (zwłaszcza w pobliżu perkusji, całe drzwi wjazdowe i wejściowe są okryte). Z biegiem czasu chcemy okleić wszystkie ściany. Na podłodze są koce. Tylko sufit jest pusty.

Wymiary garażu to: 6m x 2,80m. (do góry też będzie ze 3m, jest dość wysoka)

Nagłośnienie wokalu w garażu [ROCK] | Jakie kolumny pod Shure SM58? [+/- 1000zł]

W kwestii sprzętu nagłaśniającego jestem całkowicie zielony. Nie mam pojęcia czy wystarczy jedna kolumna czy musem będą dwie. Nie wiem jaką potrzebuje/ują moc. Jaki rozmiar? Czy aktywne czy pasywne? Czy mikser czy musem jest powermikser? Jak i gdzie je ustawić?

Nasz budżet w chwili obecnej to +/- 1000zł (im mniej tym lepiej, ponieważ dochodzą do tego inne wydatki jak np. wytłumienie garażu, które nie jest tak ważne jak nagłośnienie) jednakże jeżeli taka kwota nie ma najmniejszego sensu, to po prostu będziemy zbierać na coś bardziej korzystnego.

Oczywiście w grę wchodzi także sprzęt używany. Potrzebuję tylko jakiegoś punktu odniesienia co do parametrów.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 43  
    Jeśli kolumna (a najlepiej dwie kolumny) ma służyć tylko do nagłaśnianie wokalu, to najlepiej na 12" midbasie i w miarę dobrym driverze, czyli głośniku wysokotonowym. Kolumn na 15" midbasie nie należy wykluczać, tyle że musi tez w niej byc zastosowany dobrej jakości, nisko cięty driver, ale takie paczki już trochę kosztują. Jakimś wyjściem będą też paczki/paczka trójdrożne z 15" midbasem, np. Elestra, LDM.
    Moc to ważny parametr, ale nie mniej ważnym parametrem, jest skuteczność (SPL) kolumny. Powinna wystarczyć kolumna o mocy ok. 200W i skuteczności ok. 97 dB i oczywiście odpowiedniej mocy wzmacniacz do jej zasilenia.
    Można zastosować zarówno kolumnę aktywną (to taka z wbudowanym wzmacniaczem), jak i pasywną, zasiloną powermikserem, lub końcówka mocy i wysterowaną mikserem.
    Niestety, w zakładanej kwocie, będzie trudno w środku sezonu, kupić odpowiedniej jakości sprzęt. Trzeba polować na okazję. Szukaj na portalach aukcyjnych. Jak coś znajdziesz ciekawego, to zamieść w tym temacie - ocenimy.
    Zapytaj też forumowicza Paniczkamil, często ma coś ciekawego na zbyciu za nieduże pieniądze.

Pozdrawiam.

P.S.
    Przenieś wątek do działu "Estrada Co Kupić", bo w tym nie wolno wstawiać linków do aukcji.
  • Użytkownik obserwowany
    Czytam, że wokal ma być dobrze słyszalny dla śpiewających, więc Wy potrzebujecie ODSŁUCHÓW a nie frontu raczej ew. odsłuchu i 2ch przeciętnych frontów jeśli macie widownie na próbach ale budżet zbyt skromny...
  • Poziom 43  
    Kamilu, ale przecież chodzi tu tylko o nagłośnienie wokalu na sali prób- w tym wypadku w garażu, nie na scenie. Monitory sceniczne w zasadzie musieli by zastosować nie tylko dla wokalisty, ale i dla pozostałych muzyków. Przecież gitarzyści czy bębniarz, też chcą słyszeć wokal. Niestety wiąże się to ze sporymi wydatkami a kasy malutko.
    Osobiście, nigdy na próbach nie używałem odsłuchów typowo scenicznych.
    Sprzęt nagłaśniający w sali prób zawsze ustawiałem mniej więcej tak jak na scenie a my ustawialiśmy się naprzeciwko niego, tak by słyszeć wszystko z perspektywy publiczności.

PANICZKAMIL napisał:
    budżet zbyt skromny...

Z tym zgadzam się niezaprzeczalnie :-).

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Kwestia jak dobrze działają peryferia(sprzęgi) a sądząc po budżecie ich chyba nie ma...
  • Poziom 6  
    Wybaczcie, że odkopuję temat. Budżet trochę wzrósł. Zapoznałem się trochę z tematem. Zdecydowałem się na powermikser + 2x kolumny pasywne. Dlaczego wolę kolumny od monitorów? W pobliżu mamy bardzo dużo pubów i innych miejsc, gdzie można dać koncert. Myślę że przyszłościowo na takie kameralne imprezy można od razu wykorzystać sprzęt. Daję kilka przykładów jakie mi wpadły w oko, powiedzcie coś o nich.

Kolumny LEM (budżetowe, ale proszę o opinie): http://olx.pl/oferta/sprzedam-kolumny-estradowe-CID751-IDb5vFw.html#714217a44f

Kolumny Yamaha 15': http://olx.pl/oferta/kolumna-pasywna-yamaha-ax-15-CID751-IDbkrVl.html#5cb5b5d05f

Zestaw 1: http://olx.pl/oferta/sprzedam-kolumny-estradowe-powermixer-CID751-ID96Oqt.html#a75e450095

Zestaw 2: http://olx.pl/oferta/zestaw-powermixer-yamaha-emx312sc-CID751-ID9OSk1.html#a75e450095

Jak myślicie, jest coś warte uwagi tutaj? Jeżeli nie, to będę szukał dalej i tutaj udostępniał. Chciałbym się zmieścić w 1500,- ale jeżeli nie pójdzie to trudno.
  • Użytkownik obserwowany
    1. Stare wraki.
    2. Niska seria, drogo.
    3. Powermixer słaby a kolumny mało efektywne.
    4. Powermixer o mocy 2x50W i kolumny 2x350W to nie dobry pomysł.

Skąd jesteś?
  • Poziom 6  
    Wielkopolskie -> Oborniki (ok. 30km do Poznania)
  • Poziom 13  
    Podobny problem miałem nie tak dawno temu z własnym zespołem.
    Powiem jedno. Poniżej 2k tego nie zrobisz. I nie warto wydawać mniejszych pieniędzy, bo to czysta ich strata.
    Kup porządne kolumny na 12" midbasie. Z jak największym wysokotonowcem. Z własnego doświadczenia powiem, że więcej niż 300W wam nie jest potrzebne przy dobrej skuteczności.
    Ja koniec końców wylądowałem z JBL M330 z Eminence PSD2002 na pokładzie (1300zł za nie dałem), do tego Elmuz 2308m i zestaw serio dawał radę. Radzę też dokupić korektor graficzny, mocno przydatna rzeczy, jeżeli potraficie się nim obsłużyć. Polecę Ci powermikser ADS PMR 10 (800-900zł) - nie do zajechania a moc w zupełności wam wystarczy. Aczkolwiek nie bój sie zestawu mikser + końcówka mocy (tu znowu polecę Elmuza)
  • Poziom 6  
    Bardzo pomocna odpowiedz. W końcu ktoś "po przejściach"

Sam nie wiem dlaczego tak zraziłem się do tej końcówki mocy. Wydaje mi się, że powermikser to lepsza opcja. A czasem i korektor graficzny trafi się na panelu. W prawdzie nie potrafię obsłużyć się takim sprzętem, ale wszystkiego można się nauczyć.

Dzięki Ci wielkie za polecenie tego sprzętu. Pomyślę jeszcze czy lepiej pójść w końcówkę czy w powermikser.

W takim razie, ogólnie rzecz biorąc podwyższam budżet do 2000,- i jak tylko znajdę (bądź wam trafiłoby się) cokolwiek w tym przedziale cenowym, to zaraz tutaj wstawię i dam do oceny. Temat cały czas aktywny, będę tutaj zaglądał i ew. coś wstawię.

PS.: Dziękuję za przeniesienie tematu moderatorowi do działu "Estrada Co Kupić" Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Ja w szkole obsługiwałem ten powermixer YAMAHA EMX 512 SC i do tego kolumny ALPHARD MAGNUM 335. Grało to bardzo przyjemnie i głośno.
  • Użytkownik obserwowany
    Powermixerem 2x75W napędzałeś magnumy335?
  • Poziom 6  
    Odkopuje temat. Zespół się reaktywował. Wszystko bez zmian, jak sprzed roku. Nadal szukamy nagłośnienia do garażu. Mówię o samym nagłośnieniu wokalu (gdyż reszta muzyków słyszy się bez problemu) a chcieli by również słyszeć mnie (dotychczas gramy tylko na odsłuchu wokalu dla wokalisty, co jest irytujące).

Piszę tu, bo bez sensu zakładać nowy temat, a nóż ktoś może ma coś na sprzedaż. Jak znajdę coś to będę podsyłał linki do oceny. Budżet +/- 2000zł.

Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Co powiecie o tych?

http://olx.pl/oferta/aktywne-kolumny-jbl-CID751-IDggcKT.html#8da06e6fa5

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze tutaj..

http://olx.pl/oferta/kolumny-ldm-koncowka-mocy-peavey-CID751-IDgbLFB.html#16fa96fd0a
  • Poziom 26  
    Te pierwsze nawet koło JBL'a nie leżały... EONy inaczej wyglądają...
    O LDM się nie wypowiem, bo nie miałem osobiście. Tutaj chyba Kamil wiedzie prym ;)
  • Użytkownik obserwowany
    Pierwsze to mega oszustwo - możesz kupić i od razu gościa przed sąd ciągnąć o świadome niekorzystne rozporządzanie Twoim mieniem.

Drugie to dobre LDMy ale cena koszmar - taką końcówkę kupisz za 900-1000zł a kolumny 800-900zł.
  • Poziom 43  
    Jak pisze Kamil, drugi zestaw jest ok. , ale cena już nie bardzo. Będzie jeszcze potrzebny mikser do wysterowania mikrofonów itp.

Jak jesteś z okolic Śląska, to możesz podjechać i posłuchać tego, co znajdziesz pod linkiem w stopce moich postów. :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Akurat mam na zbyciu tani powermikser phonica i paczki Elestry 2*10"+1". Phonic ciut słaby bo 200W ale do wokalu da radę ;) . Ogólnie takiego czegoś szukaj ew używane aktywne proele z serii flash + mini mikser z 4-6 wlotami.