Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[EAGLE] Prośba o sprawdzenie schematu, rezystorów na tranzystorze

Zeander 02 Jul 2015 19:22 1665 10
IGE-XAO
 • #1
  Zeander
  Level 9  
  Dzień dobry, mogę prosić kogoś o sprawdzenie schematu? Szczególnie czy dobrze policzyłem wartości rezystorów na bazie tranzystora, który ma pracować w trybie klucza oraz tych na obwodzie kolektora.
  Dla SIM908 są z dokumentacji przepisane 4,7k ale myślę, że też je zamienię na 2,7k - 2,5k.

  Pozdrawiam
  [EAGLE] Prośba o sprawdzenie schematu, rezystorów na tranzystorze
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  bartosz.tarnowski
  Level 17  
  CZesc wybrałeś tranzystory BC847 zaleznie czy to bedzie BC847A BC847B BC847C będą one miały inne wzmocnienie.

  Strona druga w dokumentacji zawiera tabelke: http://www.nxp.com/documents/data_sheet/BC847_SER.pdf

  Najniżesze wzmocnienie to 110. Nie licząc widać że 4.7K wystarczy aby wysterować diody. Wzmocnienie 110 oznacza wzmocnienie prądowe i mówi o tym ze prad kolektora bedzie co najmniej 110 razy wiekszy od pradu bazy. Gdyby prąd kolektora wynosiłby 1mA to prąd kolektroa bedzie wynosił co najmniej 110mA a taki prad płynąc przez rezystor 1k spowoduje spadek na nim 110V - oczywiscie to niemozliwe wiec tranzystor wejdzie w nasycenie.

  Z diodami zastosowałes rezytory 300 ohm. Jesli zastosujesz jasne lub ultrajasne diody to mozesz użyć nawet 10k. A w obwodzie bazy wtedy mozesz uzyc rezystor o wartosci nawet 100k
 • #3
  Zeander
  Level 9  
  Dzięki za pomoc, tak "wybrałem" BC847A i teraz jak liczyłem to wszystko dwoma sposobami:
  - pierwszy (ukłony w stronę Paweł Es.) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1031486.html
  - drugi: Rb= (Uwe - Ube)/(Ic/20) też znaleziony na elektrodzie

  Pierwszy:
  Icmax ~ 20mA (bo tyle mi diody pobierają)
  Ibmin = Icmax/hFE min = 0,02/110 = 0,00018A
  Ib = 3* Ibmin = 0,00054A (dla pewnego wysterowania)
  Ib = (Us - Ube) / Rb
  Rb = (2,4 - Ube) / 0,00054A
  Ube (20mA) ~ 800mV (z tabeli w nocie katalogowej)
  Rb = 2,9k <- rozbieżność z tym co jest na schemacie przy GPS wynika z tego, ze wcześniej wzmocnienie zakładałem 100.
  Pull up/down = 10x Rb

  Drugi:
  Rb = (3,3-0,8)/(0,02/20) = 2600

  Rezystory diody: w module GSM jest 300 bo to przepisałem z noty katalogowej ale w GPS były policzone między 70 a 80 ohmów (buzzer tez pobierał około 20mA). I mam teraz pytanie, którym pewnie strzele sobie w kolano ale - wybaczcie - elektronikiem jestem samoukiem a te tranzystory to mi spać nie dają: skoro opornikiem na bazie ograniczyłem prąd na kolektorze do 20mA to po co dawać tam rezystor do diody?
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #4
  bartosz.tarnowski
  Level 17  
  Jeśli Ic wynosi 20mA to spadek na rezystorze 300ohm wynosi 6V i coś sie tu nie zgadza :)

  W druga strone sie liczy.
  spadek napicia na diodzie plus spadek napiecia na rezystorze plus spadek napiecia na tranzystorze daja napiecie 3.3V. Mozna przyjać uproszczenie że na diodzie odłoży sie znane nam napiecie np 2.9V dla diody bialej lub 1.7 dla czerwonej. Wtedy reszta napecia bedzie na rezystorze a tranzystor pomijamy zakładając ze wejdzie w nasycenie i bedzie na nim napiecie ok 0.1V
  Ta reszta napiecia na rezystorze umozliwia nam przewidzenie prądu jaki popłynie.

  Czyli dla bialej diody (3.3-2.9)/300 = 0.4/300
  dla czerwonej (3.3-1.7)/300 = 1.6/300

  Ten obliczony prad jest naszym pradem kolektora zamiast przyjetego 20mA

  I teraz prąd bazy Ib = Ic/110
  napicie na szukanym rezystorze wynosi okolo 3.3-0.6V=2.7V
  zatem Ib*Rb=2.7V ===> Rb=2.7*110/Ic

  Jesli Ic=5mA to Rb = 297/0.005= 297*1000/5 i to jest okolo 60k ohm

  Dodano po 18 [minuty]:

  Co do buzera to z tego co wiem maja wbudowany generator i sa dedykowane na konkretne napiecie np 5V lub 12V, pewnie też są na 3.3V ale jeśli nie to moze nie dzialac lub bedzie cicho dzialał.

  Wyjscie z GPS'a 3d-Fix może być w stanie samo zaświecić diodę, przynajmniej mi działało, dziś diody świeca super przy prądzie 1mA. Ostatnio kupiłem ultrajasne i działają swiętnie przy praach 0.1mA

  Rezystor R12 ma dość mała watość. Dziś przewiduje się na diode 1 do 2mA max chyba ze ma uzasadnienie sotoswanie wyższego prądu jak np w wyświetlaczach diodowych
 • #5
  Zeander
  Level 9  
  Dzięki za cierpliwość ale chwilunia stop bo już się zgubiłem. Załączyłem poprawioną wersje schematu, bo wcześniej Ty pisałeś o rezystorach przy SIM908 a ja o tych przy GPS PA6H. Wiec teraz patrzymy na SIM908 te koło diód zielonych. Te rezystory na bazie wyliczyłem metodą z poprzedniego postu tak aby na kolektorze popłynął prąd 20mA - tyle ile trzeba diodzie więc prądem, diody nie spale ale z tego co zrozumiałem z Twojego ostatniego postu tam nadal jest 3,3v co muszę zbić rezystorem przy diodzie (tam gdzie teraz jest 0) więc R = U/I = (3,3-1,7)/0,02 = 80. I tą wartością zbiłem napięcie na kolektorze do 1,7v dla diody czerwonej. Dobrze myślę? Prąd kolektora wyregulowałem z poprzedniego posta opornikiem na bazie a potem rezystorem przed diodą zbiłem napięcie na kolektorze.

  [EAGLE] Prośba o sprawdzenie schematu, rezystorów na tranzystorze
 • Helpful post
  #6
  bartosz.tarnowski
  Level 17  
  Tak, wlasnie tak dobiera sie rezystor dla okreslonego pradu. Ale na pewno 20mA to duzo jak na obecne czasy. Diody oczywiście wytrzymują 20mA. Warto mieć też na uwadze że prad, który pobierze każdy element i każda dioda musi przepłynąć przez obwód zasilania i stabilizator powodując jego nagrzewanie. Dzisiaj pobór prądu 2mA przez diodę świecącącą to względnie dużo.

  A tak dodatkowo to na popularnej zielonej diodzie jest spadek około 1.9V ale lepiej sprawdzic.

  Tak na prawdę obwód diody jest najmniej problematyczny, zawsze szybko można wymienić rezystor. Warto przeglądać schemat wielokrotnie za głupimi błędami np brak kropki na połączeniu krzyżujących się dwóch przewodów lub nadmiarowa kropka automatycznie wstawiona przez program tam gdzie nie planujemy tego.

  No i jesli to ma byc wykonane fizycznie to trzeba dobrze sprawdzić obudowy od wielkości ich do średnicy otwrów elementó przzewlekanych.
 • #7
  Zeander
  Level 9  
  DZIĘKI CI! Wreszcie to pojąłem! Na Trygława niech Ci bogowie wynagrodzą :D A z mosfetami miałeś do czynienia? Wybacz, że dopiero teraz odpisuje, że mi system raczył strzelić samobója...
 • #8
  bartosz.tarnowski
  Level 17  
  A co potrzebujesz wiedziec w sprawie MOSFETOW?
 • #9
  Zeander
  Level 9  
  Dzięki za Twój czas i rady.
  - mosfetów chcę użyć jako zamienników dla przekaźników. Opornik dodaje się jeden pullup / down?
  - załączyłem kolejną poprawioną wersję schematów. Robi się to trochę duże, gdybym mógł Cię prosić o rzucenie okiem na przetwornice pullup (5, 9, 12v) i stabilizator LDO. Wszystko w sumie z datasheetów ściągnięte.
  - dodałem też kondensatory filtrujące 10nF do każdego układu (prawie) chyba, że już coś w datasheecie było. Dodawać też tantalowe?
  - zastanawiam się czy nie odizolować układu z licznikiem Geigera (wysokie napięcie). Zrobić osobną masę osobne zasilanie i wyjście zliczające impulsy dać przez optocoupler do Arduino. Co o tym myślisz?

  [EAGLE] Prośba o sprawdzenie schematu, rezystorów na tranzystorze
 • #10
  bartosz.tarnowski
  Level 17  
  Quote:
  - mosfetów chcę użyć jako zamienników dla przekaźników. Opornik dodaje się jeden pullup / down?


  MOSFET powinien byc sterowany z wyjścia typu push-pull. Przy sterowaniu przekaźnikiem szybkość załączania i wyłączania nie ma znaczenia więc i dodatkowe elementy w obwodzie sterowania bramką nie są potrzebne, można jedynie dodać szeregowy rezystor podłączony do bramki o wartości około 10-33 ohm.

  Przy sterowaniu mosfeta trzeba upewnić się jakie jest napięcie jego pełnego załączenia. Tym napięciem jest napięcie między Bramką i Źródłem.

  Quote:

  - załączyłem kolejną poprawioną wersję schematów. Robi się to trochę duże, gdybym mógł Cię prosić o rzucenie okiem na przetwornice pullup (5, 9, 12v) i stabilizator LDO. Wszystko w sumie z datasheetów ściągnięte.


  Skoro skorzystałeś z dokumentacji producenta to powinno być wszystko ok.
  Ważne jest poprawne dobranie cewki i odpowiednio szybkiej diody.

  Quote:

  - dodałem też kondensatory filtrujące 10nF do każdego układu (prawie) chyba, że już coś w datasheecie było. Dodawać też tantalowe?

  Tantale przydatne tam gdzie spodziewamy się sporego poboru prądu impulsowego i który to prąd byłby pobierany z kondensatora. Nie zaszkodzi dodać tantala


  Nie mam czasu na głebszą analizę.
  Mogę podpowiedzieć że rózne są kostki 555, warto mieć ich kilka róznych producentów. To nie jest drogi element więc warto kupić firmowy np LM555.
  Pamiętaj że przy pracy impulsowej istotne są parametry dynamiczne czyli szybkość przełączania się np transoptora / tranzystora / diody lub innego elementu pracującego dwustanowo
 • #11
  Zeander
  Level 9  
  Dzięki za sugestie.
  Mam zagwozdkę z zasilaniem. Wszystkie moduły są na 3,3v, lcd na 5v, tuba geigera na 400v a Arduino na 12v. Zakładałem, że z jednego ogniwa lipol 3,7 zasilę wszystko... 12 i 5v uzyskam stepupem i to nawet z prądowym zapasem (600mA i 1A) ale 3,3v tu mam problem. Dwa moduły mogą mi w szczycie wymagać 2,8A (Sim908 i Xbee) więc znalazłem stabilizator LDO LM1085IS-3.3/NOPB który podobno może wykrzesać z siebie 3A. Dzisiaj sprawdziłem jaka jest wartość tego spadku napięcia i dla 3A to jest 1,2v. Lipol w pełni naładowany ma 4,7v więc jeszcze się mieszczę ale zwykle napięcie wynosi 3,7v - już jest źle. I teraz pytanie czy nie wybrać jednak dwóch cel i 7,4v? Wtedy LDO dla 3,3, LDO dla 5v i stepup dla 12v. Uparłem się na tą jedną celę tylko ze względu na wagę baterii. Znalazłem 7,4v 4000mAh która waży 133g - więc jeszcze nie jest źle. Co radzisz? Z wagą walczę bo aparatura ma polecieć do stratosfery zdjęcia robić i temperaturę mierzyć :D

  Optocoupler znalazłem: ACPL-M61L. Wydaje mi się, że powinien wystarczyć. Niestety nie mam, żadnej informacji ile może wynosić ten "pik" w tubie gdy pojawi się promieniowanie. W projekcie, w którym był użyty ten schemat widziałem mikrokontroler, który na napięciu 3,3v może pracować maksymalnie z częstotliwością 10MHz a octocoupler ma prędkość 10Mbps więc teoretycznie powinien być wystarczająco szybki.