Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

system startuje na ekranie jest czarny obraz a wentylator na CPU nie chodzi

HDMI123 02 Lip 2015 20:27 825 23
  • #1 02 Lip 2015 20:27
    HDMI123
    Poziom 4  

Witam mam pewien problem z moim PC. Gdy go włączam system startuje ale na monitorze wyświetla się czarny ekran a wentylator nie chłodzi procesora(wcale się nie kreci). Posiadam płytę główną firmy gigabyte GA-M56S-S3 I kartę graficzną firmy nvidia 8600G. Dodam może że wcześniej rozbierałem cały komputer aby wymienić pastę termoprzewodzącą a gdy go złożyłem już nie chodził. Wydaje mi się że mógł paść jakiś bezpiecznik. Czy wie ktoś może gdzie taki bezpiecznik się znajduje i czy na pewno on zawalił.[/tex]

0 23
  • #2 02 Lip 2015 20:29
    karolark
    Poziom 39  

1 skąd wiesz ze system staruje - jest dzwięk?
    na procesorze jest wentylator nie wiatrak :-)
    8600 sa awaryjne z natury swej.

0
  • #3 02 Lip 2015 20:32
    kokapetyl
    Poziom 42  

Kolego, trochę się odpręż i jeszcze raz dokładnie sprawdź, czy wszystko podłączyłeś (szczególnie ten wentylator,jest podłączony do FAN CPU)

0
  • #4 02 Lip 2015 21:08
    HDMI123
    Poziom 4  

System startuje bo komputer jak zwykle trzeszczy a wentylator chodzi bo sprawdzałem na starej ładowarce. Płyta główna daje napięcie na slot do wentylatora ale on się nie włącza

0
  • #5 02 Lip 2015 21:16
    karolark
    Poziom 39  

HDMI123 napisał:
    System startuje bo komputer jak zwykle trzeszczy a wentylator chodzi bo sprawdzałem na starej ładowarce. Płyta główna daje napięcie na slot do wentylatora ale on się nie włącza

Co to znaczy trzeszczy? jakie sygnały biosu?

1
  • #6 02 Lip 2015 21:23
    HDMI123
    Poziom 4  

Wentylatory jak zawsze szumią a bios nie włącza

0
  • #7 02 Lip 2015 21:56
    karolark
    Poziom 39  

Czyli tekst że system startuje jest naciagany, odłącz napędy, wyjmij ram i grafike - jeżeli bios się nie odezwie to na 99% mobo nie zyje chyba że piny w cpu powyginałeś

0
  • #8 02 Lip 2015 22:05
    HDMI123
    Poziom 4  

Zrobiłem jak napisałeś i komputer strasznie głośno piszczy.

0
  • #9 02 Lip 2015 22:17
    karolark
    Poziom 39  

Kolego - ogarnij sie z tym opisem - dokładnie jakie sygnały?
    Sprawdz sam już jaki masz bios i odczytaj beepcode.

0
  • #10 03 Lip 2015 20:05
    HDMI123
    Poziom 4  

Komputer piszczy cały czas pulsująco i dosyć głośno, a co do biosu to nie mam zielonego pojęcia jak go sprawdzić. Nie mam pudełka z płyty a na samej płycie nic o biosie nie pisze dodam tylko że bios nie był aktualizowany.

0
  • #11 03 Lip 2015 20:11
    Piotr160292
    Poziom 36  

Jeżeli to są jedne i te same dźwięki pod względem ilości i długości to jest to błąd pamięci RAM. Przynajmniej bios AWARD tak ma. Co do modelu płyty to niemożliwe, że nie jest podane. Szukaj w okolicy gniazd PCI i gniazda na grafikę.

0
  • #12 03 Lip 2015 20:11
    karolark
    Poziom 39  

Bios AWARD
    beep code
    1 krótki - wszystko w porządku.
    1 długi - błąd pamięci
    1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM
    1 długi 2 krótkie - błąd karty graficznej
    1 długi 3 krótkie – błąd pamięci karty graficznej lub jej brak
    Powtarzający - błąd pamięci RAM
    Zmienny niski i wysoki - błąd procesora
    Podczas pracy komputera – przegrzanie procesora

0
  • #13 03 Lip 2015 20:17
    Piotr160292
    Poziom 36  

Źle zrozumiałem, myślałem, że chodzi o model płyty. Nazwa biosu zawsze jest podana na pamięci flash, ale już mogę podpoiwiedzieć, że Gigabyte ma AWARD, więc chodzi o RAM lub procesor, bo nie wiadomo jakie te sygnały dźwiękowe. A pewny jest kolega, że dobrze wsadził procesor, bo procesor można wsadzić tylko na jeden sposób niby, ale nieprawidłowo też się da, ale różnica jest taka, że nie wejdzie do środka i przy zatrzaśnięciu jego blokady wykrzywi nózki.

0
  • #14 03 Lip 2015 20:21
    maurycy123
    Poziom 32  

HDMI123 napisał:
    Witam mam pewien problem z moim PC.
    Po przeczytaniu reszty postów masz dwie możliwości:
    1. Udasz się z tym co masz do kogoś co ma na ten temat pojęcie.
    2. Nadal będziesz naprawiał sam i doprowadzisz do większych uszkodzeń.

Wybór należy do Ciebie.

1
  • #15 03 Lip 2015 21:14
    Piotr160292
    Poziom 36  

Dokładnie, święte słowa. Liczyłem, że sam na to wpadnie, ale chyba nie... ;/

1
  • #16 03 Lip 2015 21:30
    HDMI123
    Poziom 4  

karolark napisał:
    Czyli tekst że system startuje jest naciagany, odłącz napędy, wyjmij ram i grafike - jeżeli bios się nie odezwie to na 99% mobo nie zyje chyba że piny w cpu powyginałeś

Koledzy
    Nastąpił błąd- wyjąłem ram i przez to ten dźwięk. Włożyłem je ponownie i już nic nie piszczy.

0
  • #17 05 Lip 2015 07:08
    Piotr160292
    Poziom 36  

No to już jest jakaś nadzieja, że płyta działa, aczkolwiek nie ma 100% pewności. Masz do sprawdzenia w takim razie grafikę, procesor i RAM, bo widziałem takie też przypadki, że nie piszczał na uszkodzenie pamięci, a jednak była uszkodzona. Jeżeli powyższe części są ok, najprawdopodobniej uszkodzona jest płyta gł. Jaki masz zasilacz(marka, moc)?

0
  • #19 05 Lip 2015 13:16
    Piotr160292
    Poziom 36  

Zasilacz czterech liter nie urywa, ale na pewno jest od Tracera czy TakeMe. Proponuję jak masz w domu żarówki H3 czy H1 to podłączyć pod linię 5 i 12V i sprawdzić mu napięcie przy żarówkach i przy np. samym dysku twardym, bo nie wolno podłączać zasilaczy impulsowych bez obciążenia. Jeżeli będzie ok to go zostaw. Proszę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html . Jeżeli nie masz miernika, proponuję zakupić najprostszy za 10-30 zł. Zapewniam, że Fluke, czy inny wypas za półtora koła nie jest do tego potrzebny, a taki najprostszy multimetr się przyda do sprawdzenia na szybko bezpiecznika, żarówki,włącznika, baterii, czy też ciągłości przewodu. Oczywiście na czas pomiaru proponuję odłączyć wtyczki zasilacza od komputera, aby w razie skoku napięcia nic się nie spaliło. Jeżeli zasilacz jest ok to może śmiało zostać i w tym momencie pozostaje eliminacja niesprawności pamięci, procesora i grafiki. Jeżeli wszystko jest ok, to chyba nie muszę pisać co masz do wymiany. Mimo wszystko stawiałbym na płytę główną, ponieważ nie podoba mi się to, że nie jest podawane napięcie na wentylator, więc to już zwiastuje jakieś uszkodzenie płyty gł.

Dodano po 6 [minuty]:

A, zastanowiła mnie jeszcze jedna rzecz. Jak demontowałeś cooler to nie było tak czasami, że nie chciał puścić, więc zacząłeś ciągnąć mocniej i w końcu procesor wyszedł razem z radiatorem? Jezeli tak, to na 100% masz uszkodzoną płytę lub procesor, bo przez taki bezmyślny i nieumiejętny demontaż chłodzenia często komputery już się nie włączają.

0
  • #20 05 Lip 2015 13:41
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Że na 100% jest uszkodzona płyta nie powiedział bym - jeżeli przy takim wyciągania na siłę piny nie zostały powyginane, to po odbezpieczeniu socketu będzie się dało umieścić poprawnie procesor. Oczywiście szansa na uszkodzenie jakaś jest. Jednak to są tylko domysły - możliwe że demontaż chłodzenia przebiegał prawidłowo.
    Należało by obejrzeć okolice socketu w poszukiwaniu uszkodzeń, sprawdzić poprawność wszystkich połączeń itp. Wg. autora tematu napięcie na wyprowadzeniu wentylatora CPU jest - czyli wentylator musi dostawać sygnał pwm przez który wentylator się nie kręci. Tu może być winien kontroler IO na płycie.

0
  • #21 06 Lip 2015 08:11
    HDMI123
    Poziom 4  

Sprawdziłem napięcie podawane przez zasilacz i okazało się, że napięcie mieści się w normie. Wracając do sprawy z procesoem to radiator zdjąłem prawidłowo (odbezpieczyłem i ściągnąłem bez procesora)

0
  • #22 06 Lip 2015 09:03
    Piotr160292
    Poziom 36  

Spróbuj jeszcze odłączyć mu kabel od zasilacza i wyjmij okrągłą baterię na 30 min. Jak spojrzysz to jest tam blaszka, którą trzeba wcisnąć w stronę gniazda baterii, wtedy bateria odskoczy do góry w miejscu tej blaszki i za brzegi wyjąć. Jak to nie rozwiąże problemu to możesz jeszcze spróbować wyjąć płytę gł. z obudowy, dla 100% pewności jeszcze raz zdemontować chłodzenie, wyjąć procesor, wsadzić jeszcze raz i załączyć go tylko przy podłączonej karcie graficznej, procesorze oczywiście i pamięci. Czasami zdarza się, że w takich przypadkach okazuje się, że coś nie łączy i dlatego nie chce ruszyć. Sam miałem dokładnie to samo po włożeniu pamięci RAM i jak wyjąłem płytę gł. i podmieniłem mu procesor to zadziałał, więc dla 100% pewności wsadziłem ponownie stary procesor i było już ok po złożeniu do kupy. Jeżeli chodzi o włączenie komputera to dla ułatwienia możesz uruchomić płytę bez podłączania przycisku power zwierając jego piny na płycie gł. śrubokretem poruszając w przód i tył. Jeżeli bez obudowy nie zadziała to niestety nic nie zrobisz. Pozostaje wyłącznie sprawdzenie podzespołów celem eleminacji uszkodzenia płyty gł. i tyle.

0
  • #23 06 Lip 2015 12:15
    HDMI123
    Poziom 4  

Niestety restartowanie biosu i ponowne wyciągnięcie procesora nic nie dało.

0
  • #24 06 Lip 2015 14:47
    Piotr160292
    Poziom 36  

No to wiesz już co masz zrobić...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo