Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy technik elektronik to dobry wybór

Resist 02 Lip 2015 20:28 1389 11
  • #1 02 Lip 2015 20:28
    Resist
    Poziom 6  

Cześć właśnie skończyłem gimnazjum i złożyłem papiery do technikum elektronicznego na profil technik informatyk oraz technik elektronik.
    Niestety na informatykę nie udało mi się dostać ponieważ zabrakło trochę punktów więc poszedłem na elektronikę lecz nie wiem czy to dobry wybór.Od zawsze lubiłem komputery lecz bardzej od strony technicznej oraz sprzęt komputerowy.System także w miarę dobrze ogarniam.Bardzo lubię naprawiać różne komputery telefony itp .W każdym razie zawsze chciałem naprzykład zrobić podświetlenie klawiatury lub ogarnąć zrobienie głośników,dlatego chciałem się spytać ludzi którzy są na elektronice czy dobrze zrobiłem i czy zainteresowania które wymieniłem będą na tym kierunku.
    A i ile taki elektronik mógłby ewentualnie zarobić.Oczywiście mam plan kontynuować naukę na studiach.Z góry dzięki za odpowiedź. :D

0 11
  • #2 02 Lip 2015 22:13
    pawlik118
    Poziom 25  

Według mnie w życiu należy robić to co się lubi. Jeśli nie czujesz elektroniki to zapewne może być to problmem. Znam przypadek chłopaka zmuszonego przez rodziców do studiowania elektroniki. Żal chłopaka. Ale może być i tak, że elektronika Ci się spodoba. Jeśli chodzi o zarobki, to mając 15 czy 16lat, nie umiejąc zrobić podświetlania klawiatury czy głośników czeka Cię wiele nauki i praktyki aby osiągnąć poziom wiedzy i umiejętności który zagwarantuje Ci jako takie zarobki. Zarobić oczywiście można, często wiąże się to z relokacją do jakiegoś większego miasta.

2
  • #3 02 Lip 2015 22:19
    alikatek
    Poziom 29  

Rok przed Tobą skończyłem gimnazjum i wybrałem kierunek technik elektronik bo mnie to kręciło ;)
    Jak na razie nie mam z tym problemów, w końcu uczę się tego, co lubię.

Nie wiem jak z pracą po skończonym technikum, ale z pewnością czeka cie migracja do dużego miasta. Na wsi/w miasteczku nie będziesz w stanie się utrzymać. Ja jestem z strasznej dziury i trochę przeraża mnie myśl o opuszczeniu wsi i przeniesienu się w teren miejski.

Resist napisał:
    W każdym razie zawsze chciałem naprzykład zrobić podświetlenie klawiatury lub ogarnąć zrobienie głośników,dlatego chciałem się spytać ludzi którzy są na elektronice c
    zy dobrze zrobiłem i czy zainteresowania które wymieniłem będą na tym kierunku.

Nie spodziewaj się, że na pierwszym roku będziesz coś takiego robił. Ja szczerze powiem-sama sucha teoria.
    Resist napisał:
    i ile taki elektronik mógłby ewentualnie zarobić.

Na początku pewnie szału nie będzie.
    Resist napisał:
    mam plan kontynuować naukę na studiach

Bardzo dobry pomysł.

Życzę sukcesów ;)

1
  • #4 02 Lip 2015 22:55
    Boral
    Poziom 13  

Wybór bardzo dobry, ale to co będziesz robił w szkole/na praktykach to zależy od szkoły, ja na przykład rok temu poszedłem na elektromechanika pojazdów samochodowych a na szkolnych warsztatach jeden miesiąc robiłem na tokarkach, a resztę roku szkolnego zasuwałem pilnikiem na obróbce ręcznej. I jaka tu logika?

0
  • #5 02 Lip 2015 23:54
    Resist
    Poziom 6  

Wielkie dzięki za odpowiedź wiem że oczywiście czeka mnie jeszcze długa droga ale myśle że będzie ok bo to nie jest tak że elektronika mnie wcale nie interesuje tylko że interesuje troche mniej niż informatyka.Przed złożeniem papierów tydzień myślałem nad tym co wybrać ostatecznie była to infa ale naprawde trudno było wybrać między jednym a drugim.Według mnie elektronika jest ciekawa i warta uwagi i mogę się tam dużo nauczyć.

Dodano po 8 [minuty]:

Jeszcze mam pytanie czy lepiej się będzie gdzieś zatrudnić czy kombinować coś z własnym np. Serwisem?

0
  • #6 03 Lip 2015 14:45
    853676
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 03 Lip 2015 14:54
    Resist
    Poziom 6  

marcinek80 napisał:
    Ja uważam, że elektronika to zły wybór i nie ma ona przyszłości. Sam mniej więcej się kształciłem w tym kierunku i teraz bardzo tego żałuję. Jeśli chcesz pracować jako elektronik to bez studiów ciężko zdobyć pracę. Chyba, że chcesz pracować jako serwisant gsm albo rtv, pc za 1500-2000 zł miesięcznie. Otwieranie własnego biznesu jest często nie opłacalne, gdyż współcześnie sprzęt elektroniczny jest rzadko naprawiany. Wymieniane są całe moduły lub kupowany jest nowy. Nawet ludzie po studiach mają problem ze znalezieniem pracy, bardziej poleciłbym inne kierunki pokrewne np. informatyka, mechatronika, elektryk.

Oczywiście mam zamiar kontynuować nauke na studiach na informatyke niestety sie nie dostałem a jest to jedyna taka szkoła elektroniczna w mieście niemniej elektronika także jest ciekawa mój kolega na niej jest.Jeśli chodzi natomiast o elektryka i mechatronika to mnie to wcale nie interesuje.

0
  • #8 03 Lip 2015 21:37
    pawlik118
    Poziom 25  

jak będziesz dobrym elektronikiem, to będąc konstruktorem w szanującej się firmie można z tego wyżyć .

0
  • #9 07 Lip 2015 09:20
    LightOfWinter
    Poziom 29  

marcinek80 napisał:
    Ja uważam, że elektronika to zły wybór i nie ma ona przyszłości. Sam mniej więcej się kształciłem w tym kierunku i teraz bardzo tego żałuję. Jeśli chcesz pracować jako elektronik to bez studiów ciężko zdobyć pracę. Chyba, że chcesz pracować jako serwisant gsm albo rtv, pc za 1500-2000 zł miesięcznie. Otwieranie własnego biznesu jest często nie opłacalne, gdyż współcześnie sprzęt elektroniczny jest rzadko naprawiany. Wymieniane są całe moduły lub kupowany jest nowy. Nawet ludzie po studiach mają problem ze znalezieniem pracy, bardziej poleciłbym inne kierunki pokrewne np. informatyka, mechatronika, elektryk.

Witam

1. Jeśli myślisz o studiach to technikum nie zawsze jest najlepszym wyborem. Wiem bo przerobiłem tą ścieżkę kariery. Zwróć uwagę że technikum w założeniu przygotowuje do rozpoczęcia pracy w zawodzie a nie do studiów. Dlatego będziesz miał zaległości w takich przedmiotach jak matematyka i fizyka względem ludzi z liceum nawet mając wysokie noty z tych przedmiotów. Czyli czeka Cię na nadrabianie żeby dostać się i otrzymać na dobrej uczelni na studiach.
    Zaletą technikum jest to że masz duża przewagę z przedmiotów zawodowych.

2. Zupełnie nie zgodzę się z kolegą powyżej. Moim zdaniem jest to bzdura.

Jest oczywiste że są inne kierunki dające dobre zarobki np. dentyści, notariusze, czy choć by policjanci ze wcześniejszą emeryturą po 15 latach? (wcześniejszą emeryturę rozumiem jako dodatkowe wynagrodzenie).

Uważam jednak że warto robić to co się lubi a elektronika ma i będzie miała przyszłość.

Co do otwierania własnego biznesu - uważam że ma to sens, bo zawsze jesteś na swoim. Mam znajomego który prowadzi serwis PC-tów i nie narzeka. Kokosów nie ma ale żyć się da. Wydaje mi się że serwis komputerów to wciąż w miarę dobry biznes, bo ludzie mają tego sprzętu dużo i chcą naprawiać, a części są w miarę dostępne. Ewentualnie dodatkowo serwis TV LCD, ale do tego potrzebna jest duża powierzchnia. A duża powierzchnia to większe koszty. W serwis AGD bym nie wchodził.

Sprzęty się psują i psuły się będą. Inna kwestią jest że za nim będziesz czerpać godne dochody z serwisu musisz się nauczyć serwisować sprzęt, czyli zdobyć praktykę. Wiedza elektroniczna będzie to ułatwiała, ale praktyki nie zastąpi. Dlatego przez pierwsze 6 miesięcy - rok, będziesz się dopiero uczył zawodu serwisanta.

1
  • #10 08 Lip 2015 01:12
    Resist
    Poziom 6  

LightOfWinter napisał:
    1. Jeśli myślisz o studiach to technikum nie zawsze jest najlepszym wyborem. Wiem bo przerobiłem tą ścieżkę kariery. Zwróć uwagę że technikum w założeniu przygotowuje do rozpoczęcia pracy w zawodzie a nie do studiów. Dlatego będziesz miał zaległości w takich przedmiotach jak matematyka i fizyka względem ludzi z liceum nawet mając wysokie noty z tych przedmiotów. Czyli czeka Cię na nadrabianie żeby dostać się i otrzymać na dobrej uczelni na studiach.
    Zaletą technikum jest to że masz duża przewagę z przedmiotów zawodowych.

Dzięki do technikum mam już złożone papiery lecz bardzo cieszę się że tam ide.
    LightOfWinter napisał:
    Uważam jednak że warto robić to co się lubi a elektronika ma i będzie miała przyszłość.

Też tak uważam
    LightOfWinter napisał:
    Co do otwierania własnego biznesu - uważam że ma to sens, bo zawsze jesteś na swoim. Mam znajomego który prowadzi serwis PC-tów i nie narzeka. Kokosów nie ma ale żyć się da. Wydaje mi się że serwis komputerów to wciąż w miarę dobry biznes, bo ludzie mają tego sprzętu dużo i chcą naprawiać, a części są w miarę dostępne. Ewentualnie dodatkowo serwis TV LCD, ale do tego potrzebna jest duża powierzchnia. A duża powierzchnia to większe koszty. W serwis AGD bym nie wchodził.

Akurat interesuje się komputerami i RTV natomiast AGD raczej nie ruszam bo mnie to nie interesuję.
    A jeśli można wiedzieć ile twój kolega zarabia netto.
    LightOfWinter napisał:
    Sprzęty się psują i psuły się będą. Inna kwestią jest że za nim będziesz czerpać godne dochody z serwisu musisz się nauczyć serwisować sprzęt, czyli zdobyć praktykę. Wiedza elektroniczna będzie to ułatwiała, ale praktyki nie zastąpi. Dlatego przez pierwsze 6 miesięcy - rok, będziesz się dopiero uczył zawodu serwisanta.

Wiem że przede mną jeszcze dużo pracy i praktyki ale jestem dobrej myśly w końcu nie wybrałem tego kierunki od tak sobie , była to w pełni przemyślana decyzja.
    LightOfWinter napisał:
    LightOfWinter
    Dzięki ci za pomoc.

0
  • #11 08 Lip 2015 15:48
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Resist napisał:
    A jeśli można wiedzieć ile twój kolega zarabia netto.

Nie znam konkretnej odpowiedzi na to pytanie.
    Utrzymać się da.

Sądzę że nie jest to stała wartość, bo wiem że niektóre okresy roku są lepsze a inne gorsze. Zależy to też od "siły nabywczej" miasta w którym mieszkasz.

0
  • #12 07 Sie 2015 18:08
    Resist
    Poziom 6  

Dzięki Wszystkim za pomoc , myśle że elektronika to dobry wybór na pewno dużo się tam naucze.

0