Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za klawiatury DT MF czy S x S.

krzysiozak 02 Lip 2015 21:38 1776 16
  • #1 02 Lip 2015 21:38
    krzysiozak
    Poziom 33  

Co to za klawiatury DT MF czy S x S. I jeśli można prosić od jakiego Aparatu z dawnych lat PRL.
    Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S.

To jest chyba klawiatura DT MF ale nie jestem pewien płytka jest z telefonu.

• Pomocny post
    #2 02 Lip 2015 22:07
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie są to klawiatury DTMF. Imitują one zwykłe tarcze numerowe, czyli można je nazwać dekadowymi lub impulsowymi. Były stosowane m.in. w "Bratkach" i "Tulipanach". Czy te konkretnie klawiatury pochodzą z tych aparatów to wątpię.

• Pomocny post
    #3 03 Lip 2015 14:38
    Jack14
    Poziom 37  

To stare klawiatury na pewno z "Bratka" może też i z "Tulipana".
    Czemu @zybex wątpisz? :-)
    Schematy, które zamieściłeś to późniejsza wersja ww telefonów. Cała elektronika znajdowała się na płycie głównej i łączyło się to tylko z samą matrycą "klawiszową" za pomocą złącza wielopinowego.
    Wcześniejsza wersja telefonów była z tarczą numerową i przy zastosowaniu odpowiedniej maskownicy (czarny plastik) można było zastosować ww klawiatury.
    To był dopiero "czad" :-)

• #4 03 Lip 2015 16:03
    krzysiozak
    Poziom 33  

Jak by ktoś chciał w Łodzi na Polesiu kupić to są dostępne dwie takie klawiatury.
    10 zł sztuka. Nie jestem ich sprzedawcą, kontakt będzie udostępniony koleżeński.
    Sam był bym zainteresowany zakupem gdyby były to klawiatury DT MF.

• Pomocny post
    #5 03 Lip 2015 17:15
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jack14 napisał:

Czemu @zybex wątpisz? :-)

Myślałem, że dla autora tematu jest to bardzo istotne z jakich konkretnie aparatów one pochodzą. Znane mi klawiatury wyglądały nieco inaczej (mocowanie) a nie ze wszystkimi modelami aparatów się stykałem. Wiem, że mogły być jakieś sekretarsko-dyrektorskie, które też już mogły mieć klawiatury.
    Klawiatury z jakimi się spotykałem miały od spodu obudowę lub jej nie miały a jeszcze inne miały elektronikę w części bazowej aparatu. Przypomniałem sobie, że aparaty "Narcyz" też miały klawiatury z wybieraniem impulsowym. Chyba mam nawet w domu ze dwa takie aparaty.
    Na zdjęciu takie polskie klawiatury z jakimi ja się spotykałem. Oczywiście wszystko produkcji RWT i akurat z tych żadna nie była DTMF.
    Ta niżej chyba od "Narcyza".

Co to za klawiatury DT MF czy S x S. Co to za klawiatury DT MF czy S x S.

• Pomocny post
    #6 03 Lip 2015 17:51
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Kupiłem kiedyś w "BOMISIE" aparaty RWT Tulipan z klawiaturami , które wybierały tylko w DTMF.

• #7 03 Lip 2015 19:11
    krzysiozak
    Poziom 33  

Teraz mi się przypomniało sam posiadam kilka klawiatur S x S z obudową na elektronikę, te klawiatury pochodzą z aparatów tulipan, posiadały taki mały przekaźnik gdzie stykiem zwieranym była mała rurka kontaktronowa, która najczęściej ulegała uszkodzeniu, teraz taką rurkę w sklepie z elektroniką można bez problemu kupić i wymienić gdyby u kogoś była potrzebna. Mnie interesują aparaty z wybieraniem DTMF, bo znaki "*" i "#" dają dostęp do usług dodatkowych na liniach analogowych w cyfrowych centralach.

Tracer2 napisał:
    Kupiłem kiedyś w "BOMISIE" aparaty RWT Tulipan z klawiaturami , które wybierały tylko w DTMF.

Ludzie widzieli takie ładne telefony w sklepach, kupowali, podłączali, nie działały im to sprzedawali w "BOMISIE" nie zdając sobie sprawy że są z techniką do przodu i jeśli są połączeni do nowoczesnej centrali wystarczyło nadanie odpowiednich uprawnień.

• Pomocny post
    #8 03 Lip 2015 21:41
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Odnośnie tego przekaźnika, to faktycznie rurka potrafiła się skleić i to było nader częstym uszkodzeniem. Była ona cienka, trochę mało dostępna w tamtych czasach. Typowe dostępne cienkie były za grube aby je tam wsunąć. Przekaźnik ten jednak nie był elementem odpowiadającym za impulsowe wybieranie. To załatwiał tranzystor na duże napięcie.

• Pomocny post
    #9 04 Lip 2015 07:39
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Ja rozwiercałem cewkę i stosowałem tzw. kontaktron nieco grubszy i trwalszy.
    Przekażnik ten powodował zwarcie obwodu rozmównego na czas impulsowania.
    Bez niego słychać było impulsowanie w słuchawce mikrotelefonu.

• #10 04 Lip 2015 11:23
    krzysiozak
    Poziom 33  

Klawiatury DTMF i S x S były takie wersje które po naciśnięciu klawisza zwierane był obwody odpowiadające za poziomą częstotliwość i pionową częstotliwość, i dodatkowo było coś takiego w rodzaju centralnego przełącznika obwodów w klawiaturze. Jeśli były źle wyregulowane obwody poziomu i od pionu to przy wciskaniu klawisza podczas wciskania przed nadaniem właściwych częstotliwości była przez moment wysyłana w linie częstotliwość z pionu lub poziomu. Lubiłem je regulować aby działały prawidłowo.
    W kolekcji telefonów miałem jedną klawiaturę w której zauważyłem jedną wolną nóżkę w scalaku która była odpowiedzialna za częstotliwości czwartego pionu, z klawiszami "A", "B", "C" I "D". Użyłem do ich uzyskania rurkę kontaktronową przełączaną.
    Trzeci pion działał normalnie do puki nie przyłożyło się z prawej strony klawiatury magnesu i nie nacisnęło się klawisza. I w tedy na przykład wciskając klawisz z "3" uzyskiwało się częstotliwości odpowiedzialne za klawisz "A" itd..
    Oj sentyment bierze do tych starych telefonów, w obecnych czasach telefonu bez wyświetlacza sobie nie wyobrażamy. Więcej cyfr i łatwiej o pomyłkę, stąd te wyświetlacze, I identyfikacja numeru przychodzącego to podstawa w dzisiejszych czasach.

• #11 04 Lip 2015 17:43
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Typowa klawiatura z wybieraniem częstotliwościowym miała obok układu scalonego rezonator kwarcowy, czego nie miały pokazane wyżej klawiatury.
    Ewenementem jak dla mnie (osobiście nie spotkałem) była klawiatura z wybieraniem tonowym w której za częstotliwości odpowiadały transformatory (cewki) z odczepami i kondensatory (a nie układ scalony). Schemat takiej widziałem tu na elektrodzie. Jak go znajdę to wkleję.

Znalazłem i wklejam tu schemat.

• Pomocny post
    #12 07 Lip 2015 13:44
    Jack14
    Poziom 37  

Ale pojechaliśmy wszyscy razem z czasem do tyłu :-)
    Czas wracać do właściwej epoki koledzy i bez sentymentów :-)

• #13 07 Lip 2015 17:23
    krzysiozak
    Poziom 33  

zybex napisał:
    Typowa klawiatura z wybieraniem częstotliwościowym miała obok układu scalonego rezonator kwarcowy, czego nie miały pokazane wyżej klawiatury.
    Ewenementem jak dla mnie (osobiście nie spotkałem) była klawiatura z wybieraniem tonowym w której za częstotliwości odpowiadały transformatory (cewki) z odczepami i kondensatory (a nie układ scalony). Schemat takiej widziałem tu na elektrodzie. Jak go znajdę to wkleję.

A ja pochwalę się swoimi czterema a właściwie 3,5 klawiatury. Przepraszam za słabą jakość zdjęć.

Powyżej elektronika klawiatury sxs czyli dekadowej z kwarcem, z czym Zybex się nie spotkał.

Powyżej Klawiatura DTMF na transformatorach z od czepami i kondensatorach.

Po niżej dwie dekadowe na różnych scalakach z rurkami kontaktronowymi.

• #14 07 Lip 2015 23:04
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

krzysiozak napisał:

Powyżej elektronika klawiatury sxs czyli dekadowej z kwarcem, z czym Zybex się nie spotkał.

Miałem na myśli klawiatury RWT, które były powszechnie stosowane w aparatach jak wyżej wymieniłem.
    Tak przy okazji, to sprawdziłem datasheet tego układu ze zdjęcia (czyli M751F1) i jest to układ z wybieraniem tonowym z kwarcem 4,433619MHz.

• #15 08 Lip 2015 10:55
    krzysiozak
    Poziom 33  

zybex możesz podesłać datasheet tego układu ze zdjęcia (czyli M751F1). Nie mogę znaleźć moja wyszukiwarka pokazuje głupoty.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie." Posiadam i nie wiem nawet co.

• #16 08 Lip 2015 19:49
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie ma problemu. Tu link do danych tegoż układu scalonego Link.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME