Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator - Parametry transformatora z odzysku.

02 Lip 2015 23:25 912 3
 • Poziom 15  
  Witam właśnie wykręciłem blok zasilający stare urządzenie wielofunkcyjne EPSON SX115. Chciałem wykorzystać transformator aby wykonać zasilacz laboratoryjny. Oznaczenie Transformatora to: LTT 2 PEMEK002 MK BCK - 28AC 9806. Jak mierzę napięcie na wyjściu to na trzy złączowym gnieździe mam +41 i -41 V. Oznaczenia bezpiecznika są zamazane i nie wiem jaki max prąd mogę uzyskać z tego transformatora a nie znalazłem nic w internecie na temat samego transformatora.
  Dołączam zdjęcie. Kondensatory na wyjściu transformatora 50V. A na bezpieczniku pisze T ?,6 AH 250V. Nie wiem czy T1,6 czy T2,6. Jak T1,6AH to pewnie transformator ma 1,5A albo mniej to trochę mało ale sądząc po gabarytach tyle może mieć.

  Transformator - Parametry transformatora z odzysku.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 39  
  To nie jest tradycyjny zasilacz transformatorowy !
  Masz tam zasilacz impulsowy/ przetwornica SMPS/ , czyli prostownik + falownik + prostownik i filtry na jego wyjściu.
  Poczytaj o tym :)
  Popatrz na elementy - driver przetwornicy , układ PWM , opto ...
 • Poziom 13  
  Jeżeli masz około 1,5A bezpośrednio. To 1,5x230 daje ilość W na wtórnym mierzysz napięcie przemienne dzielisz przez W i masz orientacyjnie A
  Czyli zmiennego możesz mieć około 2x32 czyli 345W : 64V i masz ampery przy 64V dzieląc A /2 masz przy 2x32

  Dodano po 2 [minuty]:

  Sorki piszę z telefonu niedowidziałem kolega powyżej ma rację
 • Poziom 15  
  Rozumiem. W takim razie nie przyda mi się taki transformator :)
  Mam jeszcze taki jak w temacie poniżej:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1707440.html

  1. Mogę w jakiś sposób wykorzystać uzwojenie wtórne 2x11,7V 2x0,95A, aby uzyskać w przybliżeniu napięcie 22V 2A? Raczej nie co nie? Bo jedynie mogę połączyć szeregowo te uzwojenia i uzyskam większe napięcie ale prąd maksymalny będzie równy 0,95A? Też nie wiem jak mógłbym to połączyć bo widzę że są 3 wyprowadzenia wtórne.

  2. Uzwojenie 3 czyli 5,2V 0,5A chciałbym wykorzystać do zasilenia mikrokontrolera na 3,3 i przetwornika na 5V. Tylko pytanie czy z tych 5,2 AC otrzymam napięcie stałe na takim poziomie abym mógł je jeszcze przepuścić przez stabilizator. Teoretycznie 5,2*1,41= 7,3 V, to tak na granicy jeśli chodzi o stabilizator.

  3. Co sądzicie o takim zasilaczu opartym na przetwornicy MC34063 (step-down). Sama przetwornica może pracować na napięciu do 40 V a klucz przełączający można zrobić oddzielnie i uzyskać więcej niż 1,5A (przy wykorzystaniu wewnętrznego klucza wychodzi 1,5A). Zasilacz dla użytku własnego, moim jedynym ograniczeniem to brak odpowiedniego transformatora, a nie chcę się wykosztowywać na nowy.

  4. Dodatkowo na wyświetlaczu chcę wyświetlać aktualne napięcie i prąd pochodzące z zasilacza, oraz sterując mikro-kontrolerem który obsłuży jeszcze zewnętrzny przetwornik 16bitowy zrobić powiedzmy precyzyjny pomiar napięcia i wszystko zamknąć w jednej obudowie. Pomiar napięcia zrobię na osobnej płytce i pytanie czy nie będzie zbyt dużo zakłóceń pochodzących z przetwornicy/transformatora które mogą wpływać na pomiar napięcia przez zewnętrzny przetwornik.

  Pozdrawiam