Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA Excel - Textbox, przypisywanie danych z arkusza

02 Lip 2015 23:38 1716 10
  • Poziom 10  
    Witam,

postanowiłem dalej zacząć szkolić się w excel VBA i zacząć od podstawowych zaległości.
    Mam problem z przypisywaniem na zakładce do text box danych z arkusza, ich wyszukiwaniu i zapisywaniu w nowym arkuszu itp.
    W załączonym pliku znajdziecie moment w którym utknąłem. Czy macie jakieś pomysły co trzeba zrobić aby to zrealizować ?
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Moje sugestie:
    1. Jeśli część pól formularza ma być nieedytowalna, użyj etykiet (Label)
    2. Co, jeśli już wcześniej zapisano? Należy umożliwić edycję (Np Find w arkuszu wynikowym). Wybierz Nr1 dla przykładu.
    3. Nazywaj kontrolki! Teraz masz ich kilka, ale jeśli będzie kilkadziesiąt...

Przykład w załączniku.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc w tym temacie jak na początek ciekawe dla mnie to rozwiązanie. Wpaść bym na to nie wpadł.

Jeżeli mogę poprosić o pomoc to chciałbym się podpytać jeszcze o następujące warianty
    1. Po użyciu przycisku zapisz dane mi się usuwają z arkusza dane_wsadowe
    2. Gdy jedno z checkbox jest zaznaczone to wysyła się w outlooku e-mail z komunikatem do klienta, dane są zapisywane w arkuszu Dane_przetworzone z datą wysłania ( data + godzina ) , usuwane z arkusza Dane_wsadowe.
    3. Jeżeli jakaś dana w kolumnie G ( arkusz Dane_Przetworzone ) jest równa PRAWDA to wszystkie dane przenoszą się do arkusza Archiwum, a w zakładce dane Dane_przetworzone znikają

Czy takie rozwiązania są możliwe ?
  • Moderator Programowanie
    1. Tak. Wiersz równy wartości zmiennej wrs, usuwasz. Tu trzeba będzie przepisać listę ComboBox'a, lub po prostu zamknąć i otworzyć ponownie uForm 'Wybierz'.

2 & 3. Z tego wychodzi, że:
    a) jeśli zaznaczono 'BrakTłumaczenia (chk górny) - email i 'Archiwum'
    b) jeśli 'BrakWarunków' - email i 'Dane_Przetworzone'
    c) w pozostałych przypadkach 'Dane_Przetworzone'

Metod na utworzenie wiadomości jest kilka (sendmail, mailto, wykorzystanie obiektów Ms Outlook /jeśli jest zainstalowany/), łącznie z wysłaniem wiadomości bezpośrednio z poziomu Excel'a - Link
  • Poziom 10  
    dziękuję za podpowiedzi w pytaniach w szczególności o e-mailach - poczytam sobie,zaktualizuje u siebie w pliku i jak będzie coś trudnego to ponownie napiszę.

Odnośnie punktu 1 - czy mógłbym poprosić jakieś przykłady kodów, które pokażą mi to w praktyce ?
    Deklarację zmiennej wrs umieść w nagłówku i dodaj usuwanie...

Coś w ten deseń
    Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc w dotychczasowej nauce!

Mam jeszcze odnośnie e-mail, a raczej numerowania punktów.

Rozwiązałem już problem z wysyłaniem komunikatu o podstawowej treści ( początkowa informacja która ma wpisane 3 punkty jedno pod drugim )

I teraz zastanawiam się czy istnieje możliwość dodania kolejnych numerów ( punktów ) w zależności, gdy zaznaczymy kolejne 3 z 5 ( lub więcej ) chceckbox,
    tak aby numery kolejno się dopisywały numerycznie?
    przykład.

Podstawowe punkty
    1)
    2)
    3)

zaznaczam teraz z 5 checkbox jedynie 3 i powstaje dalsza numeracja
    4)
    5)
    6)

czy jakiś pomysł z czego mógłbym skorzystać ?
    Nie wiem jak inni, ale ja z tego nic nie rozumiem. Coś zmieniło się w międzyczasie? Skąd taka ilość CheckBox'ów?
  • Poziom 10  
    Zmienić się nie zmieniło. Wygląd jest taki sam okna.

Lecz przypisując te dane do wysłania e-maila chciałem się dowiedzieć czy można za pomocą tych checkboxów ( odpowiednio je zaznaczając ) - stworzyć listę punktów ponumerowaną w kolejności 1, 2,3 itp.

Problem dla mnie jest taki, że gdy przypiszę numery do treści e-maila mam coś w rodzaju

Przykład
    Zaznaczam checkbox 1 , 3 i 5
    i tworzy mi się komunikat
    1) brak dokumentów
    3) brak polisy
    5) brak faktury

a chciałbym aby te numery były kolejno
    1) brak dokumentów
    2) brak polisy
    3) brak faktury

istnieje takie rozwiązanie ?
    Aaa, no pewnie.

W przykładzie pętla sprawdzająca typ kontrolki, jej stan, oraz warunkowo przypisująca tekst umieszczony w Tag'ach (możesz użyć Caption) do zmiennej typu String.

Edit: Och, odwrotnie :) Załącznik (z prawidłową numeracją) podmieniony.
  • Poziom 10  
    A czy mógłbym zobaczyć ten załącznik ? bo wyskakuje komunikat że skasowany

Dodano po 5 [minuty]:

ok nie trzeba podmieniać - ale to jest magia :)
    Zobaczę jak mi się uda dostosować do mojego to co podpowiedziałeś :)