Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pentax K20D; podwojone obiekty, przepały

03 Lip 2015 11:42 936 5
  • Poziom 2  
    Pentax K20D; podwojone obiekty, przepały Pentax K20D; podwojone obiekty, przepały

Aparat używałem przedwczoraj, normalnie robiłem zdjęcia. Wszystko było w porządku. Wczoraj wybrałem się na zdjęcia. Po cyknięciu klatki próbnej moim oczom ukazała się przepalona, poruszona klatka. Nie spadł, nie był wstrząśnięty. Nie wiem o co chodzi. Parametry są w porządku. f6.8, 1/250, ISO 100, nawet na totalnym automacie wychodzą takie zdjęcia. Proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Parametry ekspozycji swoją drogą, a migawka realizuje ci jakiś bardzo długi czas. Nie widać i nie słychać tego? Sprawdź bez obiektywu jaki jest przebieg migawki na krótkich czasach.
  • Poziom 2  
    Nie, właśnie migawka jakby normalnie chodziła. Chlap chlap.
  • Poziom 32  
    zpmhcp napisał:
    Nie, właśnie migawka jakby normalnie chodziła. Chlap chlap.

Ustaw takie parametry w manuału jak podałeś czyli czas 1/250s, zdejmij obiektyw i jak aparat nie ma funkcji wstępnego podniesienia lustra to podnieś lustro palcem i naciśnij spust migawki. Jak przy takim czasie migawki zobaczysz choć przez moment filtr matrycy to z migawką jest coś nie tak. Jeśli nie zobaczysz to trzeba się będzie zastanowić co porobiło się z przetwornikiem obrazu albo układem pomiarowym
  • Poziom 2  
    Nie widziałem czegoś takiego nigdy, ale zrobiłem to i widać coś takiego fioletowego tylko. Nic więcej
  • Poziom 32  
    zpmhcp napisał:
    Nie widziałem czegoś takiego nigdy, ale zrobiłem to i widać coś takiego fioletowego tylko. Nic więcej

No więc jeśli widzisz coś takiego fioletowego czyli filtr przed matrycą to przy ustawionym czasie 1/250s lub wyższym oznacza że migawka realizuje jakiś długi czas. Prawdopodobnie niezależnie od ustawień tylko tylko jeden ale to jest do sprawdzenia, ustaw jeszcze w manualu np. 3 sek i sprawdź czy matryca po naciśnięciu spustu migawki rzeczywiście jest tyle czasu odsłonięta.