Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka kosiarka elektryczna na 200 metrów ogródka?

03 Lip 2015 19:59 5190 14
  • Poziom 7  
    Witam

Potrzebuję pomocy w wyborze kosiarki elektrycznej na 200 metrów kwadratowych ogródka.
    Poprzednio wybierałem kosiarkę sam "okiem laika" i skończyło się moją klęską:)
    Kupiłem Bosch Rotak 32 i po 3 latach kosiarka poleciała do kosza :(
    Pomyślałem np. o poniższych kosiarkach:

- Makita ELM 3311
    - Makita ELM 3711
    - Stiga Collector 34 E
    - Stiga Collector 40 E

Poproszę o komentarz na temat powyższych kosiarek.
    Jeśli macie inne propozycje będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Stiga owszem, ale Combi. Czyli: Stiga Combi 40 E.
    To model z tylnymi kołami większymi od przednich.
    Zalety:
    1600W - to jest realne 1600W, a nie tylko napisane na ta tabliczce,
    te większe kółka,
    bardzo lekka,
    doskonałe tworzywo,
    chyba najcichsza o tej mocy na rynku,
    nóż do wielokrotnego ostrzenia, stosunkowo lekki, toteż jego niewyważenie po ostrzeniu nie powoduje drgań urządzenia,
    składany bez konieczności użycia narzędzi pałąk dyszla,
    oburęczny wyłącznik bezpieczeństwa,
    made in Italy w odróżnieniu od made in EU lub ...
    Stiga to dobra półka, dobrze się sprzedająca w wielu bogatych krajach,
    Mam ją 3 sezon, obrabiam nią ok. 400mkw.
    Aha, najważniejsze: radzi sobie z nią kobieta!
  • Moderator sekcji Technicznej
    Unrug napisał:

Potrzebuję pomocy w wyborze kosiarki elektrycznej na 200 metrów kwadratowych ogródka.
    Kupiłem Bosch Rotak 32 i po 3 latach kosiarka poleciała do kosza

Co Ty z nią robiłeś? Toż to jest 2 ary! Ja mam ponad 50 i koszę jakąś no name 1300W już chyba ósmy rok...
  • Poziom 35  
    Bosch Rotak 32, to porażka. Pierwsze uszkodzenie łożyska, plastik się wytapia, pasek ściąga wirnik na bok i już nie ma co naprawiać. Jeszcze nie trafiła do mnie do naprawy kosiarka z silnikiem komutatorowym żeby dała się naprawić, a przynajmniej żeby ta naprawa była opłacalna i to niezależnie od producenta.
  • Moderator Elektrotechnika
    Naprawy są opłacalne tylko wtedy, gdy właściciel dba o sprzęt ( przeglądy, koserwacja ) a niestety u nas sprzęt trafia do naprawy wtedy gdy całkowicie odmawia posłuszeństwa no cóż Polska to bogaty kraj.
  • Poziom 7  
    krzysiek7 napisał:
    Bosch Rotak 32, to porażka. Pierwsze uszkodzenie łożyska, plastik się wytapia, pasek ściąga wirnik na bok i już nie ma co naprawiać. Jeszcze nie trafiła do mnie do naprawy kosiarka z silnikiem komutatorowym żeby dała się naprawić, a przynajmniej żeby ta naprawa była opłacalna i to niezależnie od producenta.

Czy powyższe Makity i Stigi mają silniki komutatorowe?
  • Poziom 35  
    Wszystkie kosiarki, które mają ponad 3000 obr/min to silniki komutatorowe.
  • Poziom 7  
    krzysiek7 napisał:
    Wszystkie kosiarki, które mają ponad 3000 obr/min to silniki komutatorowe.

Dzięki za odpowiedź.
    Którą byś wybrał z powyższych czterech?
  • Poziom 10  
    Sądzę że obie marki, i wymienione 4 modele się sprawdzą. Różnice między nimi nie są znaczące. To dobre firmy, będziesz zadowolony. Ze swojej strony dodam że mam elektryczną AL-KO i używam jej już kolejny rok; sprawdź ich ofertę. W przedziale 300-1000 zł mają kilka różnych modeli. Wiem że na te nowe produkty dają 3 letnią gwarancję.
  • Poziom 39  
    retrofood napisał:
    Unrug napisał:

Kupiłem Bosch Rotak 32 i po 3 latach kosiarka poleciała do kosza

Co Ty z nią robiłeś? Toż to jest 2 ary! Ja mam ponad 50 i koszę jakąś no name 1300W już chyba ósmy rok...

Mam rotak'a 37 tez z 7 lat i zadnych problemów nie ma. Przede wszystkim trzeba czyścic wlot powietrza chłodzacego- zawalony sianem nie daje szans silnikowi który przegrzewa się , razem z nim łożyska itd.
    Kolejny temat z kosiarkami to kompletny brak wiedzy na temat przedłużaczy do kosiarek. Wiekszość ludzi stosuje do kosiarek 1300-1600W tanie marketowe badziewie koloru pomarańczowego o typowym przekroju 2x0,75-1mm2 ( w a praktyce maja one często 2x0,5mm2- tak to prawda.) Minimalny przekrój przewodu to 1,5mm2, a zalecane 2,5. Ja mam przewód "specjalny" tylko do kosiarki 4x1,5mm2 połaczone równolegle, czyli 2x3mm2. Kosiarka kręci jak szalona i silnik i nie pracuje na napięciu 160-180V tylko 210-220 przy zasilaniu 230V.
    2 lata temu kupiłem mojej mamie komutatorowego NAC'a 37cm i jest 2x lżejsza, od zwykłych z klasycznym silnikiem , nie sypia sie permanentnie kółka jak w 20-paro kilowej al-ko., która co roku była naprawiana.
  • Poziom 16  
    Może jako alternatywę dla podanych marek poszukaj urządzenia polskiej firmy "JAKMET". Od 7 lat mam kosiarkę 1600W ( mój model jest już wycofany ) jest natomiast duży wybór innych. Złego słowa nie powiem. Dodatkową zaletą jest to, że silnik załączany jest przez stycznik sterowany z włącznika w rączce, a nie jak w wielu modelach cały prąd zasilający idzie przez włącznik przez co upalają się styki.
  • Poziom 8  
    Unrug, iszesz że "200 metrów kwadratowych ogródka" ale czy to oznacza że masz też 200m2 trawnika czy jeszcze mniej ?

"Kupiłem Bosch Rotak 32 i po 3 latach kosiarka poleciała do kosza". Ty akurat trafiłeś na problem z Bosch'em i tym modelem ale to dotyczy niestety wielu marek. "Jadą" na dawnej renomie utrzymując wysokie ceny i jednocześnie podłą jakość. Do tego produkcja w chinach i proces 'postarzania produktów'. Rezultat jest taki, że większość sprzętów to jednorazówki i po gwarancji trzeba naprawiać czyli kupić nowe...

Wracając do Twojego pytania; przy metrażu do 200m2 widzę 3 rozwiązania z czego jedno wydaje się całkiem sensowne. Osobiście doradzałbym Ci kupić kosiarkę bębnową z koszem. Po moich problemach z Oleo-Mac i kosiarką G 48 TK stwierdziłem że zainteresuję sie tym. I okazało sie to nie dość że to tanie, to jeszcze małe, ciche, lekkie i co ważniejsze sprawdza się na niedużych trawnikach. Jestem tym zauroczony.

Inne opcje (wg mnie znacznie gorsze niż powyższa kosiarka ręczna) to drogie rozwiązania akumulatorowe lub podkaszarka / kosa. Oczywiście mają też swoje zalety. Jednak ja stawiam na kosiarki bębnowe które dostaniesz w kwocie 100 - 300 zł w zależności od firm.
  • Poziom 8  
    Unrug...
    Przy 200m2 trawnika jest szansa że nawet NAC da radę (jak dobrze trafisz) :-) A tak poważnie to Makita to aż nadto; poradzi sobie z tym bez zająknięcia. Stiga podobnie. W zasadzie z kosiarkami elektrycznymi przy takiej powierzchni nie powinieneś mieć kłopotu. Dziwię sie że Bosch Rotak 32 Ci padł. To by mogło potwierdzać opinie o gorszej jakości Boscha którą słychać od lat.
  • Poziom 24  
    Bosch Rotak 32 to lipa, mam dwa egzemplarze, rozleciały się dokładnie w tym samym czasie, tak jak kolega pisze- po trzech latach. Dużo jest podobnych opinii w necie. Nie polecam.
  • Poziom 7  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Ostatecznie kupiłem kosiarkę z silnikiem indukcyjnym AL-ko Comfort 34 E. Jestem z niej bardzo zadowolony. Oby tak dalej :|