Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Polar CZN 306 działa, ale nie chłodzi

tylerd5 03 Lip 2015 20:08 1944 8
  • #1 03 Lip 2015 20:08
    tylerd5
    Poziom 5  

Witam.
    Mam 10 letnia lodówkę Polar CZN 306, która działa, ale w ogóle nie chłodzi, zarówno chłodziarka jak i zamrażalka. Działa cicho, nie wydaje żadnych dźwięków. Przez ostanie dwa lata nie była używana, ale już dwa lata temu słabo chłodziła, teraz nie chłodzi w ogóle. W czym może tkwić problem i jak usunąć usterkę?

0 8
  • #2 03 Lip 2015 20:37
    rnb_bolii
    Poziom 32  

Działa? Sprężarka pracuje? To brak czynnika chłodzącego.

1
  • #3 04 Lip 2015 13:18
    tylerd5
    Poziom 5  

Chyba źle się wyraziłem, jedynie światło w lodówce działa. Chodzi bardzo cicho jakby sprężarka nie działała.

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

I agregat też jakby w ogóle nie pracował. Czytałem, że trzeba spiąć styki od termostatu (brązowy i czarny), żeby odpalić agregat, a później wymienić termostat, ale nie wiem czy w przypadku mojego modelu lodówki działa to na tej samej zasadzie i czy oprócz termostatu trzeba wymienić też kapilarę.

0
  • #4 06 Lip 2015 13:03
    tylerd5
    Poziom 5  

Czy ktoś może mi coś doradzić? U mnie w Nowym Targu nie ma fachowców od lodówek i wolałbym się tym sam zająć. Z góry dziękuję za pomoc.

1
  • #5 06 Lip 2015 14:16
    walter56
    Poziom 15  

Z tego, co opisujesz wynika, że najprawdopodobniej rozszczelnił się układ chłodniczy ( brak czynnika). Aby to jednoznacznie określić zrób następujący test.
    Przyłóż ucho do obudowy lodówki i dopiero podłącz do sieci. Powinieneś usłyszeć rozruch sprężarki i potem jej pracę. Gdy usłyszysz coś w rodzaju bulgotania, to będzie oznaką braku czynnika chłodniczego.

0
  • #6 06 Lip 2015 17:28
    tylerd5
    Poziom 5  

Faktycznie przy włączeniu słychać jak sprężarka odpala i cicho brzęczy, a w ściankach słychać przelewanie płynu i bulgotanie. Czyli co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Kupić płyn chłodniczy i uzupełnić braki? Czy lodówka będzie później sprawnie działać przez dłuższy czas?

0
  • Pomocny post
    #7 06 Lip 2015 17:58
    rnb_bolii
    Poziom 32  

Kolego, to nie jest np. chłodnica samochodowa że od tak sobie uzupełnisz płyn. Do tego są odpowiednie przyrządy... i wiedza...
    Musisz wezwać fachowca, kogos np. kto zajmuje się chłodnictwem, klimatyzacją.

1
  • #8 06 Lip 2015 18:17
    tylerd5
    Poziom 5  

Ok. Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie. Pozdrawiam.

0
  • #9 12 Lip 2015 10:21
    tylerd5
    Poziom 5  

Jak się okazało i czynnik chłodzący trzeba było uzupełnić i termostat do wymiany. Znalazłem fachowca, całość kosztowała mnie 200 zł i póki co wszystko działa sprawnie.

0