Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power-up - Grzejący się wirnik silnika indukcyjnego 1 - faz.

03 Lip 2015 22:33 1104 16
  • Poziom 12  
    Witam,
    Trafiła w moje ręce pompa Power-up 750W , zabrałem się za jej regeneracje.
    Jednak po jej uruchomieniu (praca ok 30 s) Wał wirnika był mocno ciepły(nie można było go utrzymać w ręce). Po rozebraniu okazało się że źródłem ciepła jest klatka wirnika, prawdopodobnie zwarte jest jej uzwojenie(indukują się w niej prądy wirowe).
    Co można w tej sytuacji zrobić ?
    Czy da się w jakiś sposób uratować ten wirnik?

Dzięki serdeczne za porady i odpowiedzi.
  • Moderator
    kurc1111 napisał:
    Po rozebraniu okazało się że źródłem ciepła jest klatka wirnika, prawdopodobnie zwarte jest jej uzwojenie(indukują się w niej prądy wirowe).

Widziałeś niezwartą klatkę? Lepiej sprawdź łożyska.
  • Poziom 12  
    Chodziło mi o zwarcie "miedzy prętami". Łożyska są nowe. Tak jak napisem źródłem temperatury nie były łożyska. Dodam jeszcze iż w komorze silnika po rozebraniu była woda. Jutro dodam zdjęcia.
  • Poziom 35  
    Co z tą woda zrobiłeś, na czym polegała regeneracja?
  • Moderator Elektrotechnika
    kurc1111 napisał:
    Chodziło mi o zwarcie "miedzy prętami"

Ciekawe jak wyglądają pakiety stojana.
  • Poziom 12  
    Nie rozumiem zadawanych pytań, ponieważ nie widzę związku jednego z drugim.
    Woda została wylana uzwojenie stojana wysuszone, oczyszczona komora, wymienione łożyska + simering-i.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jak suszone, w jakiej temperaturze, przez jaki czas?
    kurc1111 napisał:
    Nie rozumiem zadawanych pytań, ponieważ nie widzę związku jednego z drugim.

Pytania zadajemy bo musimy mieć pełen obraz tego uszkodzenia, ale jeśli nie chcesz to nie musisz odpowiadać.
  • Poziom 12  
    Ok rozumiem.
    Zostawiłem uzwojenie na poddaszu ok 4 dni. Wiem iż powinno przebiegać to w piekarniku w w Wysokiej temperaturze jednak nie miałem wtedy takiej możliwości.
  • Moderator
    kurc1111 napisał:
    Chodziło mi o zwarcie "miedzy prętami".

Przecież czoła prętów są fabrycznie zwarte pierścieniami. Nie dorabiaj teorii, pytania zadawane przez Kolegów są jak najbardziej na miejscu.

Dodano po 1 [minuty]:

kurc1111 napisał:
    Ok rozumiem.
    Zostawiłem uzwojenie na poddaszu ok 4 dni. Wiem iż powinno przebiegać to w piekarniku w w Wysokiej temperaturze jednak nie miałem wtedy takiej możliwości.

Boję się, że już jest po zawodach.
  • Poziom 35  
    Uważasz, że na tym poddaszu ta woda wyschła? Ja myślę że nie. Podejrzewam, że woda już zrobiła swoje i bardziej obwiniałbym uzwojenie stojana niż wirnik.
  • Poziom 12  
    @retrofood Mogę prosić o rozjaśnienie dlaczego?

Dodano po 1 [minuty]:

Jaki jest wpływ uzwojenia stojana, do grzejącego sie wirnika ?
  • Pomocny post
    Moderator
    kurc1111 napisał:
    @retrofood Mogę prosić o rozjaśnienie dlaczego?

Doszło już do zwarć międzyzwojowych. Zalanego silnika nie wolno podłączać pod napięcie bez wysuszenia (wyprażenia!) w temperaturze przewyższającej 100 stopni przez kilkanaście godzin i najlepiej, dodatkowego lakierowania.
    Możliwe jest też, że otrzymałeś silnik już uszkodzony.
    Teraz tylko przezwojenie.
    kurc1111 napisał:

Jaki jest wpływ uzwojenia stojana, do grzejącego sie wirnika ?

Zależność jest właściwie taka sama jak pomiędzy uzwojeniami transformatora.
  • Poziom 35  
    Przez ponad 20 lat nie spotkałem się z wirnikiem klatkowym uszkodzonym przez wodę ale z uszkodzonym uzwojeniem stojana po takiej kąpieli to już mnóstwo razy.
  • Moderator
    krzysiek7 napisał:
    bardziej obwiniałbym uzwojenie stojana niż wirnik.

Przy uszkodzeniach klatki - odspojenie pierścienia od prętów, a jest to częsta usterka silników (z hamulcem) wciągników, silnik drży i nie wchodzi na obroty. Poza silnikami z hamulcem, też nie spotkałem się z uszkodzeniem klatki.
  • Poziom 35  
    Raz tylko spotkałem się z uszkodzoną klatka w chińskiej sprężarce, ktoś przezwoił silnik ale po ustawieniu wirnika w jednej pozycji nie mógł ruszyć, zachowywał się podobnie jak silnik komutatorowy z przerwą na wirniku.
  • Poziom 12  
    Dziękuje, prawdopodobnie silnik otrzymałem już uszkodzony, po jego rozebraniu sam byłem bardzo zdziwiony jak mógł on w ogóle działać. W jaki sposób mógł bym potwierdzić uszkodzenie stojana ?
  • Poziom 35  
    Na początek oględziny, pomiar rezystancji izolacji i rezystancji uzwojeń, a później interpretacja wyników.