Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny do YAMAHA EMX 2000

03 Lip 2015 22:47 1737 30
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam powermixer YAMAHA EMX 2000. Ma on moc 2x200W przy 4 Ohm lub 2x150W przy 8 Ohm.
    Chciałbym kupić do niego kolumny, proszę o poradę jakie były by optymalne do tego powermixera. Chodzi mi o nagłośnienie klawiszy i wokalu na małe, średnie sale (ok 60-150 osób). Przeglądałem w internecie takie kolumny LDM GVP 315 (1400zł szt), LDM PVP 315 (950zł szt) oraz PEAVEY PV 115 (800zł szt). Proszę mi doradzić które z tych byłyby najlepsze do tego powermixera (a może jeszcze jakieś inne) i z jaką impedancją 4 czy 8 Ohm. Wydaje mi się że chyba 4 Ohm bo wtedy uzyskam większą moc z powermixera. A jak to się ma do jakości dźwięku 4 a 8 Ohm, nie jest tak że kolumny 8 Ohm lepiej brzmią od tych 4 Ohm? Mój budżet to max 1400 zł za szt.
    Bardzo proszę o pordę.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Kolego, producent podał moc maksymalną. Pobór mocy tego powermiksera to 210w. Ile z tego odda? 50w na kanał i to optymistycznie. Takich więc kolumn musisz szukać.
  • Poziom 9  
    Czyżby ten powermixer był aż tak słaby, w swoim czasie w latach 90-tych był to ponoć flagowy sprzęt yamahy i był wykorzystywany w zespołach do nagłośnienia instrumentów, dlatego myślałem że gdybym tak podłączył jakieś kolumny 300W np. z impedancją 4 Ohm to że powinno to śmigać.
  • Poziom 40  
    Poszukaj manuala i sam się przekonaj. Grać oczywiście to będzie ale jak? Przesterujesz takie kolumny bardzo szybko a od tego już tylko krok do ich spalenia.
    Do do 1 twojego postu to czy kolumna ma 4 czy 8 om nie ma nic wspólnego z jej brzmieniem. Kolumnę 4om zasilisz słabszą końcówką mocy ale z drugiej strony jeśli będziesz chciał 2 takie sztuki połączyć równolegle to końcówka musi obsługiwać 2om.
    Co do kolumn to do wokalu nie polecam żadnej z nich. Do wokalu co najmniej kolumny z driverem 2" i wylotem 1,4" a najlepiej trójdrożne. Celuj w jakieś używki. Sprzedaj ten powermikser i kup kolumny i końcówkę mocy. Kolega Paniczkamil ma do sprzedania Magnum 345 a jeśli nie te to coś innego dobierzecie.
  • Poziom 43  
    Fakt, powermikser cieniutki. Wesele na na ok. 60 osób od biedy ograsz, ale na 150 - zapomnij.
    Musiał byś dobrać do niego kolumny o bardzo wysokiej skuteczności a takie trochę będą kosztowały.

Sprzedaj powermikser i kup. np. zestaw LD Dave 15 oraz mikser.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ten powermixer kupiłem niedawno więc wolałbym jakieś kolumny do niego dokupić niż go sprzedawać no ale skoro taki cienki jest to nie wiem.
    Skusiłem się na niego bo znajomy polecał mi właśnie ten powermixer, mówił że ma czy miał taki i podłączał do niego jakieś 300 czy 400W kolumny i grał na nich po weselach czy jakiś imprezach i zachwalał sobie, mówił że ten model YAMAHA EMX 2000 jest mocniejszy niż taki który teraz robią YAMAHA EMX 212 który też ma 200 W przy 4 Ohm.
  • Poziom 43  
    W latach 90-tych wystarczył do ogrania niewielkich wesel i dancingów i w zasadzie niczego więcej.
    Poczytaj, jest parę wątków w których poruszane są kwestie "mocy" taniego sprzętu Yamahy.
    Kolega parę lat temu kupił do firmy, dwa nowe 512 SC po czym szybko je sprzedał, bo nikt (ze względu na małą moc) nie chciał na tym grać a lekkie clipowanie, już generowało potężne zniekształcenia. Grzecznościowo wystawiałem mu je na forum a ostatecznie sprzedał je z dużą stratą.
    Prędzej czy później, braknie ci mocy, więc będziesz grał na clipach, co nieuchronnie doprowadzi do uszkodzenia głośników w kolumnach.
    Jak się uparłeś na ten powermikser, to dobierz:
    DjMapet napisał:
    do niego kolumny o bardzo wysokiej skuteczności

Szkoda że na forum nie skonsultowałeś jego zakupu.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    To już Powermixer Yamahy 640 miał większą moc niż 512tka...

Wkopałeś się przyjacielu ale masz nauczkę - po to jest forum by się dopytać zanim się ciężko zarobione pln-y utopi w tym przypadku błocie...
  • Poziom 9  
    No to faktycznie ładnie te moce zawyżają skoro te powermixery Yamaha takie słabe.
    Mój błąd, no bo mogłem przed zakupem dowiedzieć się tutaj na forum coś więcej o tym sprzęcie. Kolega tak mi zachwalał i polecał ten powermixer że mu uwierzyłem.
    Jaki polecalibyście inny powermixer, taki żeby był dobry i cenowo w miarę nie drogi.
    A co powiecie o takim powermixerze ADS PMR 10 to jest coś takiego jak ta moja YAMAHA EMX 2000 czy lepsze.
    Ewentualnie mógłbym wykorzystać ten mój powermixer i dokupić do niego jakąś końcówke mocy, tylko znów jaką, proszę o jakieś propozycje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Skoro masz już powermikser to go zostaw i dokup końcówkę. Jaki budżet na końcówkę i kolumny? Może być sprzęt używany?
  • Użytkownik obserwowany
    Co racja to racja - użyj powermixera jako mixera, ew. jako napęd do odsłuchów na DJkę i kup końcówkę mocy... Tylko to brzmienie...
  • Poziom 43  
    Tu masz wysokiej skuteczności kolumny, które jako/tako zagrają na mniejszych imprezach z tym powermikserem: http://allegro.pl/4-x-kolumna-electro-voice-zx4-400w-warte-6800-zl-i5514278489.html
    http://allegro.pl/nowe-kolumny-pol-audio-pa115-w-sklepie-3800zl-i5519655820.html http://allegro.pl/kolumny-polaudio-pa115h-i5504588794.html http://allegro.pl/mackie-s500-kolumny-500w-italy-rcf-i5516789450.html
    Zarobisz, to kupisz do kolumn odpowiedniej mocy końcówkę.
    Rozważ jednak jeszcze zakup systemu aktywnego, choćby wspomnianego wyżej LD Dawe 15.
    G3 to nowszy i droższy model, ale można jeszcze trafić starszy G2. Też wysterujesz go mikserem tej Yamahy. Alternatywą może być jakiś używany system HK Audio lucas, LDM SAS, ew. Matrix b-52.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Może najlepszym rozwiązaniem było by kupić jakieś kolumny i na razie używać z tym powermixerem Yamahy a z czasem dokupić do tego jakąś końcówke mocy.
    Szkoda że te zestawy kolumn które są podane w linkach nie są gdzieś bliżej mnie bo wartałoby je podłączć i sprawdzić jak to chodzi na tym moim powermixerze, bo tak w ciemno to nie chce kupować a z tych linków to ponad 200 km ode mnie.
    A co z tymi kolumnami LDM które pisałem na początku, naprawdę nikt ich nie testował żeby się wypowiedzieć.
    Ostatnio grałem na takim małym pikniku i tam było nagłośnienie 2 kolumny LDM PLP 315 (300w 8 Ohm) i do tego powermixer ADS PMR 10 i nawet to chodziło (jak by tak chodziło na moim powermixerze to by mi wystarczyło).
    Myślałem właśnie że jak bym takie kolumny kupił do mojego powrmixera to że może by to w miare grało, no ale niestety tych kolumn nowych już nie dostane bo nie produkują, dlatego pomyślałem że może ten model kolumn LDM GVP 315 zamiast tych PLP 315 (parametrami zbliżone, PLP mają lepszą skuteczność). Jeszcze kwestia tego że ten ADS jest trochę mocniejszy od mojej Yamahy. Może dobrze by było podjechać gdzieś do jakiegoś sklepu muzycznego z tą moją Yamahą i podłączyć takie kolumny żeby sprawdzić jak to chodzi.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Gdzie nie pojedziesz do muzycznego to będą chcieli Ci sprzedać jakiś shit twierdząc, że super z Yamahą współpracuje a pierwsza sprawa taka, że z Twoim powermixerem raczej nikt Ci kolumn niepozwoli testować bo nigdy nie wiadomo co sie stanie i kto ew. później będzie za to bulił...
  • Poziom 40  
    ADS nie jest trochę mocniejszy. Jest dużo mocniejszy. MA 300w/4om. Yamaha około 50w/4om. Kolumny mocniejsze niż 80-100w bałbym się podłączyć żeby ich nie upalić. Dlaczego uparłeś się na kolumny LDM? Spytaj kolegi PANICZKAMIL. Widzę u niego kolumny JBL JRX115 z lepszymi driverami.
  • Poziom 9  
    No to widze że z tą Yamahą nie mam się co wybierać do sklepu muzycznego.
    Ten ADS ma 300 W przy 4 Ohm a ta Yamaha niby powinna mieć 200 W przy 4 Ohm, ale skoro tyle nie ma to faktycznie dużo słabsza jest.
    Z tymi kolumnami LDM to jest tak że spodobały mi się te PLP 315 na których grałem a z racji iż już takich nowych nie kupi pomyślałem o tych GVP 315 które są zbliżone parametrami i można kupić nowe za ok 1300-1400 za szt. i są w sklepach muzycznych tak że można podjechać i posłuchać jak one chodzą a z tych innych co polecaliście to używane i za daleko ode mnie żeby je posłuchać a nowe droższe od tych LDMów.
    Rozumiem że kolumnę można upalić wtedy gdy dźwięk jest przesterowany czyli jak jest głośno grane i świecą diody PEAK na danym kanale czy na sumie.
  • Poziom 43  
    ARTUREKW napisał:
    widze że z tą Yamahą nie mam się co wybierać do sklepu muzycznego.

Zapytaj, w jednym pozwolą, w innym nie.

Wszystkie kolumny z powyższych linków, są pod każdym względem, o kilka klas lepsze od podanych LDM-ów, czy JRX a 200km, to znowu nie tak daleko.

Jedyne z przystępnych cenowo kolumn LDM, jakie zastosowałbym do nagłośnienia wokalu i klawisza, to G3-615XPRO.
    Nawet stare, trójdrożne Elestry, zabrzmią sporo lepiej od PLP-315, czy GVP-315.

sebap napisał:
    Kolumny mocniejsze niż 80-100w bałbym się podłączyć żeby ich nie upalić.

Ciekawe? Wytłumacz, dlaczego mocniejsze kolumny mają się spalić a słabsze nie?

ARTUREKW napisał:
    kolumnę można upalić wtedy gdy dźwięk jest przesterowany czyli jak jest głośno grane i świecą diody PEAK

Nie koniecznie jak jest głośno, ale podczas długotrwałego przesterowania wzmacniacza - tak.

Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    DjMapet napisał:
    sebap napisał:
    Kolumny mocniejsze niż 80-100w bałbym się podłączyć żeby ich nie upalić.

Ciekawe? Wytłumacz, dlaczego mocniejsze kolumny mają się spalić a słabsze nie?

Mocniejsze kolumny chyba łatwiej przesterować i spalić za słabym wzmacniaczem? Chyba, że się mylę?
  • Poziom 9  
    Proszę o przybliżenie tematu przesterowania wzmacniacza, co może doprowadzić do upalenia kolumn.
    Ja to rozumiem tak że na danym kanale trzeba tak ustawić moc sygnału wejściowego pokrętłem GAIN żeby nie świeciła dioda PEAK (np. na kanale 9/10 gdzie podłączam klawisze) i jak podkręcam głośność na sumie to też żeby tam na wskaźniku wysterowania dźwięku nie dochodziło do świecenia diody PEAK od prawego i lewego kanału (czyli żeby diody świeciły np. do +5 dB ale żeby nie dochodziło do świecenia diod czerwonych PEAK).
    Gdy te diody PEAK świecą na danym kanale wejściowym czy na wskaźniku wysterowania na sumie to wtedy dźwięk jest przesterowany i kolumny mogą się spalić ale np. gdybym nie dopuścił do tego żeby te diody PEAK świeciły to nie powinno spalić kolumn.
    Rozumiem że czasem mogą się te diody PEAK zaświecić tylko ważne żeby się ciągle nie świeciły.
    Jeśli coś nie tak rozumuję to proszę o sprostowanie.
    Proszę jeszcze o wyjaśnienie do czego służy w tym powermixerze LIMITER.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Jak zapala się żółte albo mignie clip to przynajmniej dla mnie sygnał, że pora kupić mocniejszy/efektywniejszy sprzęt. NIGDY nie gram ani db powyżej zera i pewnie dlatego jeszcze nigdy nic nie upaliłem...
  • Poziom 43  
    sebap napisał:
    Chyba, że się mylę?

Ja tego nie napisałem. :-)
    Taki pierwszy z brzegu przykład: jak myślisz, dlaczego w zestawach gitarowych, stosuje się głośniki o sporo (nawet dwukrotnie i więcej) wyższej mocy od tej, jaką ma wzmacniacz?

ARTUREKW napisał:
    czasem mogą się te diody PEAK zaświecić tylko ważne żeby się ciągle nie świeciły

I tego się trzymaj.
    Poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic603174.html http://www.rms.pl/kolumny/uszkodzenie-kolumn-i-przesterowania-dzwieku itp.

Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    DjMapet napisał:
    sebap napisał:
    Chyba, że się mylę?

Ja tego nie napisałem. :-)
    Taki pierwszy z brzegu przykład: jak myślisz, dlaczego w zestawach gitarowych, stosuje się głośniki o sporo (nawet dwukrotnie i więcej) wyższej mocy od tej, jaką ma wzmacniacz?

Zagiąłeś mnie. Nigdy nie wnikałem w ten temat. Może dlatego, że głośniki gitarowe mają zwykle dużo większą skuteczność i nie trzeba tak mocno podkręcać wzmacniacza? Tak tylko strzelam :).
  • Poziom 43  
    Nie mieszajmy w to skuteczności, bo nie o tym rozmowa. Przytaczając ten przykład, chciałem Ci (i nie tylko tobie) zobrazować fakt, iż przesterem trudniej zabić większej mocy głośnik, niż taki o mniejszej mocy i nie ma znaczenia to, czy przesterowany sygnał jest podawany na głośnik z wzmacniacza powermiksera, wzmacniacza gitarowego, czy końcówki mocy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Co możecie powiedzieć o kolumnach JBL JRX 125.
    Mogę kupić używane za 1500 i mam możliwość sprawdzenia na tym moim powermixerze bo gość który je sprzedaje mieszka nie daleko, więc mogę podjechać, podłączyć tą Yamahe i zobaczyć jak to chodzi.
    Wiem że ten powermixer jest slaby i nie wykorzystam mocy tych kolumn ale na początek może by było (wiadome musiałbym uważać żeby te diody PEAK nie świeciły żeby kolumn nie upalić) a z czasem mógłbym dokupić końcówke.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Żaby te PEAKi nie świeciły to szkoda podłączać JRX125 - one przyjmują spokojnie 700W.
  • Poziom 9  
    No to rozumiem że szkoda w ogóle jechać i próbować podłączać te kolumny do mojej Yamahy.
    Patrzyłem tak na cene bo te dwie są za 1500 zł a np. nowe LDM GVP 315 za 2700 no ale skoro nie będzie to chodziło szkoda podłączać.
    A tak ogólnie te kolumny JBL JRX 125 jakie są brzmieniowo czy może LDM są lepsze
  • Poziom 43  
    Pojedź i posłuchaj.
    Jak nie słuchałeś lepszych kolumn, to pewnie Ci się spodobają a postów i opinii na ich temat jest na forum mnóstwo.
    Ja podałem swoje typy i JRX im do pięt nie sięga.

Jakiekolwiek kolumny podłączysz do tego powermiksera, czy to 50W, czy 1000W, to PEAK zaświeci się w tym samym momencie.
    To nie kolumny pobierają moc ze wzmacniacza, to wzmacniacz podaje moc na kolumny i jest mu zupełnie obojętne, jaką moc te kolumny mają.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    JRX125 są takie sobie buczydła - z braku laku jak to się mówki.

Odpuść sobie szukanie kolumn pod słaby powermixer i ZROZUM - sprzedaj ten powermixer w pi**u i kup końcówkę mocy z kolumnami.

Pozdro
  • Poziom 43  
    PANICZKAMIL napisał:
    Żaby te PEAKi nie świeciły to szkoda podłączać JRX125 - one przyjmują spokojnie 700W.
    A co ma do tego moc kolumny??? Masz jakieś inne na zbyciu i próbujesz się pozbyć, czy co?
    PANICZKAMIL napisał:
    sprzedaj ten powermixer w pi**u i kup końcówkę mocy z kolumnami.
    ...I mikser, jeśli ma pozostać funkcjonalność Yamahy.
    ARTUREKW napisał:
    Chodzi mi o nagłośnienie klawiszy i wokalu