Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy 4x150w schemat

04 Lip 2015 00:38 1230 6
 • Poziom 6  
  Witam. Chciałbym skonstruować wzmacniacz samochodowy o mocy 4x150W z możliwością mostkowania. Proszę o schemat i wskazówki. Moc możę być trochę mniejsza. Nie mam jakiejś dużej wiedzy bo od niedawna zacząłem bawić się w elektronikę ale pierwszy wzmacniacz już zrobiłem na kości TDA7294. Z góry dziękuję za pomoc.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Specjalista elektronik
  Zaprojektowanie układu wzmacniacza dużej mocy na tranzystorach "od zera" to bardzo dużo pracy - w układach tranzystorowych łatwo o problemy z niestabilnością cieplną stopnia końcowego, a zastosowanie układu Sziklaiego, który dość skutecznie je eliminuje, zwykle daje duże zniekształcenia intermodulacyjne. Możesz poszukać na forum dyskusji o konstrukcjach takich wzmacniaczy, może znajdziesz taki układ, który ci "podejdzie".

  Można zrobić wzmacniacz na wyspecjalizowanych kościach, takich jak TDA7294 (wtedy potrzebną pracę włożył już jego projektant, i na dodatek był on w nieco uprzywilejowanej sytuacji, bo w układzie scalonym całość wykonuje się w jednym procesie technologicznym i jeśli jakaś jego część ma odchyłkę parametrów od typowych wartości, to inne też, i można to zrobić tak, że razem działają prawidłowo - na elementach dyskretnych tak się nie da), tu jednak są jakieś ograniczenia, w szczególności dopuszczalnej mocy traconej w układzie - TDA7294 ma dopuszczalną moc strat 50W, co typowo pozwala uzyskać moc wyjściową 80W; chyba nie ma wzmacniaczy scalonych o większej mocy.

  Można łączyć kilka "kości" równolegle w celu zwiększenia mocy wyjściowej - to oznacza konieczność użycia głośnika o mniejszej impedancji, bo zwiększa się prąd, a napięcie nie - specjalnie do tego jest dostosowany układ TDA7293, w nocie katalogowej jest podany schemat. To może być jakieś rozwiązanie, zastosowanie po 3 kości TDA7293 na kanał, z głośnikiem o impedancji 2.8Ω, i zasilanie napięciem +-41V.

  Osobna sprawa to zasilanie - w samochodzie masz do dyspozycji znacznie niższe napięcie, zwykle 12V, więc konieczna jest przetwornica i to o dużej mocy - wzmacniacz może potrzebować prawie 1000W, czyli - wliczając jeszcze straty w przetwornicy - będziesz potrzebował prądu około 100A - pytanie, czy akumulator się do tego nadaje.

  Gdzieś na forum pojawiła się informacja o konstruowaniu wzmacniacza klasy D - nie ma z nim takich problemów z grzaniem się tranzystorów wyjściowych i powinien mieć większą sprawność, przez co łatwiej go zasilać (może wystarczy 80A zamiast 100A) - może poszukaj dyskusji na jego temat?

  A jeszcze osobna sprawa, to po co komu taka duża moc? Skąd głośniki, które taką moc wytrzymają i gdzie chcesz aż tak hałasować? Tam nawet nie będzie można podejść do głośnika przy graniu pełną mocą bez poważnego ryzyka kalectwa, i to nie tylko uszkodzenia słuchu.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 43  
  Na forum było trochę projektów związanych z tematem, tylko ze na wyższym poziomie zaawansowania ludzie nie pytają "schemat wzmacniacza samochodowego" pytają o projekt przetwornicy, o dobór rdzenia, o sposób nawinięcia, parametry dławika - sam schemat nie gwarantuje sukcesu, elementy magnetyczne trzeba wykonać samemu, samochodowej przetwornicy sam nie budowałem, ale budując inną przetwornicę, czytałem różne tematy na forum, jest tu bardzo dużo wiedzy praktycznej, której trudno szukać gdzie indziej.
  Przetwornica to ta trudniejsza część, projektów wzmacniaczy audio było na forum wiele i wiele udanych DIY, jeśli będziesz miał z czego zasilić prawie każdy bedzie dobry. Poza tym wzmacniacz i przetwornice mozesz budować niezależnie nie musisz upychać na jednej płytce drukowanej jak zbudujesz wzmacniacz a "polegniesz" na przetwornicy możesz przerobić na domowy (;
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, biegan1998 ! Dla zwiększenia głośności dźwięku do 2 razy moc wzmacniacza należy zwiększyć do 10 razy przy jednakowych typach wykorzystywanych głośników. To oznacza, że wzmacniacz 15W zabezpiecza głośność dźwięku tylko do 2 razy mniej wzmacniacza 150W. Przy czym większość współczesnych głośników ma efektywność 83-86db. Jeśli wykorzystać głośniki efektywnością 90-92 db to wzmacniacz 15W zabezpieczy z nimi jednakową głośność jak i wzmacniacz 150W z głośnikami 86db. Powstaje pytanie- po co konstruować taki MONSTR, który będzie przetwarzał energię twojego akumulatora na cieplo?
 • Specjalista elektronik
  :arrow: #4 aksakal - Jak ty liczysz głośność (co to jest 2 razy więcej/mniej)? Ucho słyszy logarytmicznie, dlatego głośność wyraża się w skali logarytmicznej, zwykle w B (belach), albo dB (decybelach), 1B=10dB oznacza moc 10 razy większą; 12B oznacza gęstość mocy fali dźwiękowej 1W/m² (nie mylić z mocą doprowadzoną do głośnika - sprawność głośnika jest mała, zwykle poniżej 1%, a bywa i poniżej 0.1%). Uwagi o głośnikach jak najbardziej słuszne i o ile pamiętam, były jakieś 95dB; dla głośnika określa się głośność przy mocy 1W, w odległości 1m, i w standardowej obudowie (montaż w otworze płaskiej ściany), odpowiednia (i duża) obudowa może ją znacznie zwiększyć, miniaturowa może zmniejszyć. Zwykle głośniki, które mają więcej dB są większe (i ponieważ trzeba na nie więcej materiału, są droższe). Głośność powyżej 12B (120dB) odczuwa się jako ból - dla wzmacniacza 4x150W z głośnikami 95dB to będzie już w odległości ponad 1m od głośników w standardowej obudowie, a około 5m w porządnej. Przekraczanie progu bólu grozi pęknięciem błony bębęnkowej w uszach, a niewiele większa głośność może spowodować uszkodzenia innych narządów wewnętrznych; głośny dźwięk może też zakłócić pracę serca (nawet poniżej progu bólu).
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, _ jta! Myślisz, wszystky kto stawiają pytania na forum znają, że takie db?