Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuję najlepszego schematu przetwornicy WN na NE555

04 Lip 2015 11:07 4161 51
 • Uczeń
  Witam.
  Mam zamiar zbudować takową przetwornicę, lecz problem jest w wyborze schematu. Poszukuję schematu działającego najlepiej i najwydajniej, który da się zbudować w cenie do 30zł (wliczając płytkę uniwersalną). Początkowo układ zasilany będzie zasilaczem ATX więc pewnie jakiś dobry kondensator by się przydał. Przeszukałem dużo internetu lecz nie znalazłem odpowiedzi, a patrząc na schemat nie potrafię określić, który jest lepszy :/
  Z góry dziękuję za pomoc :)
  Pozdrawiam.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Uczeń
  Nie chodzi mi o to :) Zapomniałem dodać że będzie to z zastosowaniem trafopowielacza :) (moje przeoczenie)
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Tak to się nie da...

  Możesz zrobić albo:

  -Flyback na NE555. Mieści się w Twoich kryteriach, ale wydajny to on nie jest (dużo strat, silne grzanie tranzystora i gasika, przeniesie max kilkadziesiąt wat mocy). Nawet jak będzie na maksa dobrze zaprojektowany. Uzyskasz co najwyżej małe, wątłe wyładowania.

  -Przetwornica Mazzilliego - powinieneś zmieścić się w budżecie, ale nie ma w swoim składzie NE555, ani możliwości regulacji. Za to ma wielokrotnie mniejsze straty (nawet przy wielkiej mocy starczą malutkie radiatorki), jest bardzo stabilna i potrafi pompować bez problemu ponad 300W mocy. Spokojnie zapala dziesięciocentymetrowe łuki, a nawet większe. Tu masz opis: http://teslacoil.pl/generatory-wysokiego-napi...rnica-mazzilliego-kompendium-wiedzy-t477.html

  Są też inne (lepsze) układy, ale one są poza zasięgiem zdefiniowanym przez Twój budżet (i dość skomplikowane). :)

  Wybierz, która opcja Cię bardziej interesuje.
 • Uczeń
  Tak, chodziło mi o flyback. Nie rozumiem, na yt jest sporo filmów z potężnymi przetwornicami na NE555. Właśnie przekonuje mnie w nim ta regulacja częstotliwości. Nad zvs też myślałem ale z tego ci widziałem na wielu filmach to łuk zapala się na małej odległości co oznacza że napięcie jest nie duże, za to natężenie większe bo rozciągnąć się go da nawet bardzo. Mi zależy na wyższym napięciu. Od czego zależy (w przypadku zvs) napięcie a od czego natężenie na wyjściu? Kwestia zasilania?
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Kwestia zasilania, doboru obwodu rezonansowego... Trzeba odpowiednio dobrać ilość zwojów i wartość kondensatora rezonansowego (wiem, ciągle zapominam o tym dopisać do mojego artykułu). Dobrze jest też "przyładować" na zasilanie dobre 35VDC (wyprostowanie i odfiltrowane 24V), a nawet nieco więcej. Przy 60VDC potrafi zniszczyć mniejsze trafopowielacze. :D

  Na filmikach skala potrafi mylić. Mój Royer uzyskuje ciut ponad 30kV i przy pomyślnych wiatrach zapala wyładowanie z 4cm, podczas gdy łuk wyciąga się do 22cm. :)

  Powiem tak, idzie zbudować potężną przetwornicę na NE555, ale nie będzie to prosty flyback. Żeby pompować kilkaset wat i nie topić klucza/snubberów trzeba co najmniej forward, a najlepiej mostek tranzystorowy. Lecz niestety, to już nie jest ani tanie, ani łatwe w wykonaniu.

  Akurat regulacja częstotliwości jest zbędna, zakres przy którym FBT najlepiej pracują jest znany. ;) Jak już to wypełnienie, co pozwala na regulację mocy. Ale w takim przypadku, to IMHO lepiej generator budować na tl494, ma większe możliwości niż NE555. Możesz bardzo wygodnie i niezależnie regulować zarówno częstotliwość jak i wypełnienie, podczas gdy oscylator na NE555 nie pozwala osobno regulować tych dwóch parametrów, zamiast tego oferując toporną regulację na ślepo...
 • Uczeń
  No dobra, to jednak wybiorę ZVS. Użyję schematu ze strony, którą podałeś wcześniej. To jaką wartość kondensatora rezonansowego polecasz? Zasilane będzie zasilaczem ATX na 12v daje jakieś 14A. No i jaki kondensator na zasilanie? W elementy będę się zaopatrywał na TME.
  Pozdrawiam.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  No z ATX-em nie zaszalejesz... Efekty nie będą jakieś imponujące, bo układ "rozwija skrzydła" dopiero przy 24V. :) Zwłaszcza, jeśli zależy Ci na napięciu.

  Co do wartości kondensatora, hmm. Nie dobierałem pod napięcie, ale ogólna zasada na zwiększenie mocy: mniej zwojów i więcej nF = więcej przenoszonej mocy. W przypadku klasycznego układu musisz mieć dwie symetryczne połówki, więc w grę wchodzi najwyżej odjęcie po jednym zwoju po końcach.

  Spróbuj pierwotnego osiem zwojów (2x4) i pojemności 680nF. Potem dokładaj pojemności i porównuj efekty. Staraj się nie przekroczyć raczej 1500nF. Lepiej niż eksperymentalnie tego nie ustalisz.

  Jeśli mogę zapytać, co dokładnie chcesz osiągnąć (zasilić)? Do czego konkretnie potrzebne Ci maksymalnie wysokie napięcie i duża wydajność prądowa? Brzmi, jakbyś nie chciał się po prostu pobawić łukami, ale miał coś do zasilenia. ;)

  Do do kondensatora filtrującego zasilanie, w przypadku zasilacza ATX nie jest to krytyczne (ma własne filtry).
  Przy zasilaniu z wyprostowanego wyjścia transformatora sieciowego używa się kondensatora przynajmniej 10 000µF.
 • Uczeń
  Oki, dzięki :) Pozory mylą ;) posłuży mi to właśnie tylko do zabawy ;) czasem do zasilenia jakiś moich wymysłów a głównie do eksperymentów xD Może kiedyś zrobię z tego coś więcej. I dwa pytania przy okazji. ZVS'em zasilę Cewkę tesli? I czy da się z niego zrobić głośnik plazmowy? :)
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Cóż, poprawnie zasilony ZVS jest idealny do takiej zabawy. :)

  Tylko pamiętaj, że kondy rezonansowe muszą być solidne, bo obrywają dużym prądem.

  Głośnik plazmowy wymaga kompletnie innego układu opartego o generator z PWM. :)

  Co do cewki Tesli... Powiem tak: Jest taka możliwość. Ale efekty będą kiepskie, cały układ problematyczny i mający tendencję do niszczenia trafopowielaczy. To i tak byłaby bardzo mała cewka, więc już łatwiej i pewniej jest zrobić elektroniczną. Najprostsza elektroniczna cewka da takie same efekty, a mnóstwo problemów mniej. :) Pisałem trochę o tym tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14804872
 • Uczeń
  Oki, Dzięki wielkie. Bardzo mi pomagasz :) (sory, nie mogę więcej razy kliknąć ,,pomógł'' w tym temacie :/ a zasłużyłeś ;) ) Co do kondensatora to zamierzam kupić MKP10-680N/630. A co do zasilania jeszcze. Nie wiem kiedy ( :/ ) ale wujek przywiezie mi zasilacz, bodajże od drukarki 31v 2420mA ( http://www.gg.pl/dysk/hEmjdoCpipZ_hUmjdoCpsZU/CAM00017.jpg ) To da dobre efekty?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  Te kondensatory są bardzo solidne. ;)

  Uh, ten zasilacz jest stanowczo za słaby, pewnie w ogóle nie da rady ruszyć. Tu potrzeba prądu, dużo. Przy 30V przydałaby się wydajność prądowa co najmniej 10-15A... To problem który napotkasz w każdym układzie, podtrzymanie dużego łuku wymaga wiele mocy. ;)

  Chyba jedyny układ, gdzie nie trzeba się martwić o moc zasilacza, to przetwornica wykorzystująca mostek tranzystorowy zasilany bezpośrednio wyprostowanym napięciem sieciowym. Ale to już droższe i skomplikowane. :D
 • Uczeń
  No dobra, może za jakiś czas coś na znanym portalu aukcyjnym wyrwę jakiś ciekawy zasilacz :) A w ogóle boje się cokolwiek podłączać bezpośrednio do sieci :D Już raz korki wysadziłem, na szczęście mama nie zorientowała się że to ja :D A korki mamy te stare topikowe ;)
  Pozdrawiam

  PS. Czym się różni IRFP260MPBF od IRFP260NPBF ? I dioda szybka przełączająca czy prostownicza?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  IRFP260NPBF Ma ciut mniejszą oporność kanału i większy prąd - jest odrobinkę lepszy.

  Diody szybkie różnią się czasem reakcji. Dioda spolaryzowana w kierunku przewodzenia potrzebuje czasu by zareagować po odwróceniu polaryzacji na kierunek, w którym ma blokować przepływ prądu - przez pewien czas przewodzi, mimo że jest "podłączona na odwrót". Zwykłe diody prostownicze mają ten czas duży i nadają się tylko do pracy z małą częstotliwością (np. prostowanie przebiegu sieciowego). Tam, gdzie masz przebiegi o wysokiej częstotliwości, lub gwałtownie się zmieniające (czyli np. w przetwornicach, tym ZVS), trzeba diod o bardzo krótkim czasie reakcji. To są właśnie diody przełączające.

  Do zasilania można użyć np. transformatora z mikrofalówki i go przezwoić na 24V.

  Zamiast zasilacza lepiej szukać dużego trafa i podłączyć je przez mostek prostowniczy + solidny kond filtrujący.
 • Poziom 34  
  Różnica nie jest duża, nie ma większego znaczenia ;)

  Lista zakupów wygląda OK, tylko radiatory mogły być nieco większe.
 • Uczeń
  Jeszcze jedno pytanie. Szukałem w internecie ale nie znalazłem tak podanej wartości. Mianowicie jaka jest przybliżona przebijalność powietrza atmosferycznego w kv/mm? Ktoś na elce pisał że 2kv/mm ale nie wiem czy to prawda. Gdybym znał tą wartość, mógłbym określić przybliżone napięcie na wyjściu mojej przetwornicy :)
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Dla elektrod w kształcie kuli to może być nawet 35kV/cm.
  Dla elektrod w kształcie ostrza nawet poniżej 10kV/cm. Przy czym tu możesz uzyskać zapłon z odległość większej, niż wynika z tego "obliczenia", jako że trzymając elektrody w pobliżu zapalasz wyładowania koronowe które wstępnie jonizują powietrze. Potrzymaj ostre elektrody w pobliżu siebie w całkowitej ciemności, a zobaczysz piękną wstęgę słabo świecącego fioletowego, zjonizowanego gazu między elektrodami. ;)

  Czasem zdarzało mi się że jak łuk normalnie zapala się dajmy na to z 2cm, to przy odrobinie szczęścia trzymając je koło siebie dawało rade i "złapać" koło 4cm. Nadmienię, że zawsze używam elektrod z grubego (3mm) druta wyszlifowanego w "szpikulec".

  Ta zależność jest tak mało dokładna, że nie daje istotnego poglądu. :)
 • Uczeń
  Ah, No ok, Dzięki :) No z wyładowaniem koronowym miałem do czynienia nie raz z moją przetwornicą zrobioną z zasilacza z tv crt :) Fajnie wygląda i fajnie pachnie ozonem (tak, wiem że jest bardzo niebezpieczny) :) A jest jakiś łatwy sposób by przy użyciu zwykłego multimetru zmierzyć napięcie?
 • Poziom 34  
  Łatwego to nie ma... Trzeba by zrobić dzielnik z:
  a) Wyspecjalizowanych rezystorów wysokonapięciowych o bardzo wytrzymałej izolacji i małej tolerancji. Drogie i trudno dostępne.
  b) Łańcucha kilkudziesięciu sporych rezystorów. Prostsze, ale tolerancja pomiaru będzie tragiczna (wielki błąd pomiarowy) i całość bardzo duża.

  Nadto z moich doświadczeń wynika, że tanie multimetry nie dają rady podołać takim pomiarom (za mała czułość i dokładność). Zadowalające efekty uzyskałem stosując dopiero rozwiązanie "a" z podłączonym wysokiej klasy oscyloskopem...
 • Uczeń
  Ah, no nic. Dziękuję :) Napiszę jak zlutuję :)
  ---
  Witam.
  Układ skleciłem, działa. Oczywiście, ATX nie wydoli. łuk zapala się z 3mm i da się rozciągnac na max 1cm, no raz udało mi się szybko na 5cm ale od razu włącza się zabezpieczenie w zasilaczu. dziś poproszę ojczyma żeby mi przyciął spaw na trafie z mikrofali i przewinę je na 24v. Teraz pytanie, Jakiej grubości przewodu użyć i ile zwojów nawinąć? Dobrze myślę że od grubości przewodu zależy wydajność prądowa? I czy rozcięcie spawu nie osłabi trafa?
 • Poziom 34  
  Ile zwojów, to nie wiem, zależy od trafa. Najlepiej ustalić to nawijając tak 10zwojów, ściągnąć czymś prowizorycznie rdzeń, zasilić i zmierzyć napięcie miernikiem. Otrzymany wynik dzielisz na 10 i masz ile V na zwój. Potem przez tą wartość dzielisz 24 i masz ilość zwojów.

  Z tego co pamiętam, to wychodziło około 0,9V/zwój, ale najlepiej sprawdzić - Twoje trafo może być inne.

  Używając MOT-a należy uważać na temperaturę - dość łatwo je przegrzać, przede wszystkim pierwotne...

  Co do przekroju kabla, od niego zależy ile prądu wytrzyma uzwojenie. Będziesz nawijał przewodem, czy drutem nawojowym? Jak nie masz DNE, to myślę że przewód 1,5mm^2 starczy. Jeśli grubszy by się zmieścił, to czemu nie. To i tak w sumie praca dorywcza, raczej nikt nie trzyma minutę wyciągniętego na maksa łuku. ;)

  Wybijając zwory zwiększysz prąd maksymalny trafa i dostępne na uzwojenie miejsce.
 • Uczeń
  Zwora czyli ten kawałek ,,zamykający'' cale trafo? Ten kawałek jest właśnie przyspawany i muszę poprosić ojczyma by mi to rozciął. Muszę też zdobyć ten przewód ale może będzie miał też. Teraz bawiłem się trochę zwojami i udało mi się najlepszy wynik uzyskać przy 2x 3 zwoje to łuk zapala się na 3-4mm i mogłem go na 4cm rozciągnąć. Dodatkowo tranzystory po krótkim czasie robią się gorące.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  Nie, chodziło mi o kawałki metalu wbite pomiędzy uzwojenia.
  Bez fagmentu "zamykającego" trafo nie będzie ono działać...

  Zostaw osiem (2x4) zwojów i daj 1200nF, albo nawet 1500nF pojemności rezonansowej. Otrzymasz znacznie lepsze efekty niż zmniejszając ilość zwojów, bo układ LC będzie "zbalansowany". :)

  Co do tranzystorów - nie da rady, trzeba większych radiatorów.
 • Uczeń
  Oki.
  No teraz jak już zamówiłem i doszło :/ Nie mam już po prostu kasy :/ ani na kondensator ani na radiatory. Muszę pracować na tym co mam na razie. Mam niby jakies dwa radiatory wieksze, od starych procesorów, ale one brzydkie są :D no ale co tam. Będę musiał tylko poprowadzić kabelkami nóżki.
  No efekt mam taki.
  Link
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Jak na zasilanie z ATX-a nawet nieźle. :)

  Radiatory z PC są bardzo dobre do tego celu - potrafią odprowadzić mnóstwo ciepła. :P

  Co do kondensatorów, nie masz jakichś po demontażu TV? Poszukaj jakichś dużych MKP, jak znajdziesz coś ciekawego pokaż zdjęcie, zobaczymy co tam masz. Zazwyczaj zdatne jeśli były, to występowały w okolicach trafopowielacza. Tylko unikaj MKP-X2, one są zasadniczo bezużyteczne. Zawsze można łączyć kilka równolegle dla zwiększenia pojemności (co jest nawet zalecane, bo taka bateria lepiej znosi duże prądy).

  Szukaj podobnych do tych poniżej. To moja stara bateria rezonansowa do Royera, całkowicie z demontażu.
  poszukuję najlepszego schematu przetwornicy WN na NE555

  Drut który masz na pierwotnym jest za cienki... Nawiń to grubym przewodem. Najlepsza jest lica (wiele cieńszych odizolowanych od siebie drutów niezwiniętych razem), jako że eliminuje ona efekt naskórkowy (przy tych częstotliwościach nie jest wykorzystywany cały przekrój grubego przewodnika, gdyż prąd płynie jedynie przez jego część). Obecnie używam licy zwiniętej z 16 drutów emaliowanych Φ0,4mm i spisuje się rewelacyjnie. ;)
 • Uczeń
  Łuk w rzeczywistości nie jest tak jasny, widać ledwie jasną łunę naokoło fioletowego ,,rdzenia'' :) Hmm, trochę tv rozebrałem, poszukam takich pewnie coś znajdę :) A licę mogę sam zrobić? Teraz kupno czegokolwiek nie wchodzi w grę, wszystko muszę już z odzysku :D A co do zasilania to ojczym mi rozetnie spawy w trafie i będę nawijał. Ale jeszcze nwm kiedy :D Teraz wygląda ona tak http://www.gg.pl/dysk/skNEac88egnHs0NEac85wo4/DSC_0580.JPG

  EEEeee, kondensatory mam same MPP, MKT, jakis MPE, i jakies MPX-X2 :( Ale chyba wybiorę się do miejsca gdzie te tv były (stare bunkry, ludzie tam teraz wyrzucają sprzęt) i poszukam dobrych.
 • Poziom 34  
  Oczywiście, ja swoją licę wykonałem z pochodzącego z TV zwoju demagnetyzera (czarna ramka w okół kineskopu, to wiązka drutu nawojowego owinięt taśmą).
  Po prostu odmierzyłem 16 równych odcinków, jedne końce zakotwiczyłem, ułożyłem równo i skręciłem wiertartką.

  A, zasilając z MOT-a musisz pamiętać, że potrzeba Ci mostka prostowniczego z radiatorem i kondensatora filtrującego, przynajmniej 10 000uF 50V.

  Radiatory solidne, powinny starczyć. :)

  Co do tranzystorów, po zmniejszeniu ilości zwojów grzały się, gdyż zmniejszyłeś impedancję obwodu LC i pompowałeś dużo więcej prądu - straty przewodzenia kluczy zależą właśnie od natężenia płynącego prądu. Dodatkowo zwiększyłeś częstotliwość pracy i mogły pojawić się straty przełączania.
  Przy wyższym napięciu zasilania zwiększ z powrotem do 8 zwojów i najlepiej zwiększ pojemność rezonansową - odpalając układ z 6 zwojami i małym kondem jest możliwość, że wypadnie z oscylacji i spali klucze.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Skoro nie masz środków, a masz zamiar "buszować" po wyrzuconych TV, wyrywaj z nich za koleją uzwojenia odchylania (osadzone na szyjce kineskopu) i demagnetyzera (wspomniana wcześniej ramka w okół kineskopu. Łatwo rozpoznać - ciasno owinięta taśmą wiązka z wystającymi przewodami). To sporo miedzi, po pozbyciu się plastiku i innych śmieci dostaniesz na skupie 16, czy 18zł per kilogram.
 • Uczeń
  Mam trochę drutów to pokombinuję. Mostek mam z radiatorem, Jest duży ale jakoś nie mogę znaleźć do niego datasheetów, Oznaczenia to D5SR 60. Nie wiem czy będzie dobry, radiator ma mały ale mam gdzieś większe, a do filtracji zrobię sporą baterie kondensatorów, bo nie stać mnie na kupno :D Ale raczej nie będzie to 10mF :/

  Tyle że właśnie na szyjce kineskopu nie widziałem żadnego drutu a demagnetyzera może nie zauważyłem.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Duża pojemność pojemności filtrującej jest dość ważna - przetwornica nie powinna "zepsuć się" jak będzie za mała, ale do poprawnej pracy trzeba solidnego filtrowania.

  Na szyjce jest cały zespół cewek, wygląda z grubsza tak:

  poszukuję najlepszego schematu przetwornicy WN na NE555

  Nawet jak sam drut nie jest widoczny, to po prostu zasłania go plastik i/lub ferrytowy "rdzeń".