Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry pi przekaźnik gpio długie przewody

k750i 04 Lip 2015 13:20 4479 12
  • #1 04 Lip 2015 13:20
    k750i
    Poziom 17  

Witam!
    Potrzebuję podpowiedzi odnośnie podłaczenia przekaźnika na kablu długści ok. 30m.
    Moduł przekaźnika jaki posiadam to gotowy kupiony typowo do podłaczenia do raspbery do gpio.
    Schemat podaje poniżej.
    Jeżeli podłączę na krótkich przewodach ten moduł to przekaźnik działa elegancko.
    Włącza sie i wyłącza jak tylko kliknę na stronie.
    Problem pojawił sie po podłaczniu do skrętki komputerowej o długości ok. 30m
    Jeżeli jest podłaczony tylko do zasilania i stan jest off to zasilanie na końcu skrętki
    jest równe napięciu zasilania raspberry.
    W przypadku próby włączenia przekaźnika napięcie na zasilaniu skrętki spada do 1,7V oraz napięcie
    z gpio które powinno wynosić ok. 3,3v również spada do 1,7v.

Zasilacz mam 2A do którego podłaczyłem żarówkę samochodową 20w to napięci trzymał równe 5v.

W jaki sposób podłaczyć przekaźnik aby prawidłowo działał?
    Nie mogę przełożyć ani skrócic kabla bo raspberry jest w pokoju jako htpc a przekaźnik ma służyć
    do sterowania pompką kolektora.

Pozdrawiam Raspberry pi przekaźnik gpio długie przewody

0 12
  • #2 04 Lip 2015 14:42
    suser222
    Poziom 22  

Zasilanie do przekaźnika też ciągniesz przez te 30m kabla, czy tylko sygnał sterujący?

Pokaż zdjęcie tego modułu z przekaźnikiem.

0
  • #3 04 Lip 2015 15:05
    alsa
    Poziom 12  

Są 2 wyjścia:
    1. Skręcić wolne pary w skrętce aby zwiększyć jej przekrój.
    2. Zasilacz przy przekaźniku do jego zasilania, a skrętka tylko do sterowania.

0
  • #4 04 Lip 2015 15:05
    k750i
    Poziom 17  

Zasilanie też przez skrętkę. Ale próbowałem również dać osobne zasilanie przekaźnika 5V i tylko połączyć masę i sygnał sterujący, ale niestety to też nie zadziałało.
    Podkreślam że na krótkich przewodach moduł działa dobrze.
    Zdjęcie modulu:

0
  • #5 04 Lip 2015 15:42
    suser222
    Poziom 22  

Jedynie coś takiego przyszło mi do głowy:

0
  • Pomocny post
    #6 04 Lip 2015 17:33
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Z pierwszego postu nie można jednoznacznie stwierdzić, gdzie jakie napięcia występują podczas opisywanego problemu.
    Nanieś je na schemacie zaznaczając dodatkowo, które przewody są skrętką 30m.

Skrętka ma rezystancję około 190Ω/km. 30m daje więc około 5,7Ω a to pomnożyć należy przez 2 bo wracamy do źródła. Masz więc dodatkowe co najmniej 11,4Ω. Znając rezystancję cewki i przewodów oraz parametry tranzystora możesz dokonać obliczeń.

1
  • #7 13 Lip 2015 15:27
    k750i
    Poziom 17  

W dniu dzisiejszym powróciłem do tematu. i ogólnie chyba pójdę trochę inną drogą.
    Ogólnie dosyć ryzykowne jest podpięcie bezpośrednio do portów gpio tak długiego kabla bo łatwo o uszkodzeni np. podczas burzy.
    Wpadłem na pomysł zastosować jakiś bufor. Na pierwszy ogień poszedł układ uln2803A. Czy to jest dobry wybór i czy sposób podłączenia prawidłowy? Raspberry pi przekaźnik gpio długie przewody

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lip 2015 16:30
    atom1477
    Poziom 43  

A ten moduł wysterowuje się masą czy zasilaniem?
    Bo ULN2803A potrafi podać jedynie masę.

1
  • #9 17 Sie 2015 00:16
    k750i
    Poziom 17  

kol. atom1477 celna uwaga- nie do końca się zastanowiłem nad tym rozwiązaniem.

Teraz plan mam taki, że zastosuję 2szt transoptorów ltv847 w sposób pokazany na rysunku.
    Między raspberry pi gpio a ltv847 jest jeszcze rezystor 1k
    Plusy rozwiązania to:
    - izolacja galwaniczna raspberry pi od długich przewodów
    - zabezpieczenie w jakiś sposób gpio przed ładunkami esd oraz ew. ładunkami indukowanymi na przewodach w czasie burz- wiadomo jak przydzwoni blisko albo bezpośrednio w instalację to nic mi z takich zabezpieczeń i raczej małe prawdopodobieństwo, że malina przeżyje:)
    - jeżeli spadek napięcia na długich przewodach będzie za duży to bez żadnego problemu będzie można go podnieść bez obawy uszkodzenia maliny.

Co myślicie nad takim rozwiązaniem?
    Czy coś pominąłem i nie mogę tego w ten sposób zrobić?
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #10 17 Sie 2015 08:47
    atom1477
    Poziom 43  

k750i napisał:

Teraz plan mam taki, że zastosuję 2szt transoptorów ltv847 w sposób pokazany na rysunku.
    ...
    ...
    Pozdrawiam

Może zanim zaczniesz coś planować to sprawdź czy te przekaźniki wysterowuje się stanem wysokim czy niskim.

1
  • #11 17 Sie 2015 09:24
    k750i
    Poziom 17  

Przekaźniki wysterowuje się stanem wysokim. Żeby przerobić je na stan niski trzeba by ciąć i zworki robić na płytce a efekt i tak będzie ten sam. W załączniku wycinek ze schematu jednej pary przekaźników.
    Jestem świadom, że zastosowane są podwójnie transoptory ale celowo żeby po stronie maliny mieć jedno zabezpieczenie - następnie długie przewody i w kotłowni już cały układ wykonawczy.

Jakieś przeciwwskazania takiego rozwiązania?
    POzdrawiam Raspberry pi przekaźnik gpio długie przewody

schemat znaleziony w sieci- nie jest mojego autorstwa;)

0
  • Pomocny post
    #12 17 Sie 2015 09:42
    atom1477
    Poziom 43  

W takim razie nie ma przeciwwskazań.

1
  • #13 17 Sie 2015 10:10
    k750i
    Poziom 17  

Dziękuję. Problem rozwiązany. Pozdrawiam

0