Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po podłączeniu zmywarki faza na bolcu

konradsonic 04 Lip 2015 20:20 825 4
 • #1 04 Lip 2015 20:20
  konradsonic
  Poziom 8  

  Posiadam zmywarkę Bosha.

  Kuchnia jeszcze po remoncie dopiero sprzątam i dzisiaj ciekawa rzecz się stała. Mianowicie przy blacie mam jeszcze nie zarobione kontakty. Fazowe przewody pozaklejane ale dostałem "strzała" z zerowego gdy przypadkowo dotknąłem.. Sprawdziłem i jest napięcie na zerowych (zielono - żółty). Elektrykiem co prawda nie jestem profesjonalnym ale na zero raczej prądu być nie powinno. Zajrzałem pod zlew , bo pod blatem idzie listwa okablowaniem a gniazdka nad blatem i te pod są spięte w jednej puszczce.Sprawdzam tam czy mam na bolcu prąd w gniazdku. Po zdjęciu obudowy okazało się, że jest tam faza na bolcu. Sprawdziłem czy mam poprawne podłączenie L z lewej N z prawej. Jest ok. Odłączyłem zmywarkę jeszcze i... nie ma fazy na bolcu. Dziwne. Podłączyłem co innego aby sprawdzić już ostatecznie czy to problem ze zmywarką i czy z gniazdkiem. Po podłączeniu zasilacza komputerowego fazy na bolcach nie było. Wniosek: Zmywarka przebija? Zgłoszenie do serwisu Bosha?

  -1 4
 • #2 04 Lip 2015 20:53
  Elektronik96
  Poziom 17  

  Całkiem możliwe że elektryk nie podłączył bolca w gniazdku, jeśli gniazdka były by podłączone prawidłowo i zmywarka dostała by przebicia to wyleciały by bezpieczniki. Sprawdź fizyczne podłączenie gniazdka (czy do bolca aby na pewno jest podłączona ziemia)

  -1
 • #3 04 Lip 2015 21:00
  3bit3bit
  Poziom 6  

  jaką masz instalacje w domu , czy pod kuchnie masz zabezpieczenie różnicowo prądowy fi , elektryk który ci to robił chyba nie zna zasad pe

  0
 • #4 04 Lip 2015 21:25
  xdaro83x
  Poziom 13  

  Przewód zielono-żółty nie jest przewodem zerowym tylko przewodem ochronnym PE. Taki efekt może wystąpić gdy zepnie się przewód neutralny N z ochronnym PE, tak jak to miało miejsce w starych instalacjach elektrycznych TN-C. Dodatkowo tu sprawdzasz obecność napięcia, a nie mierzysz(przynajmniej tak zrozumiałem). Spróbuj dokonać pomiarów.

  0
 • Pomocny post
  #5 04 Lip 2015 22:20
  cezet
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Dyskusja jest zbędna. Wezwać elektryka z uprawnieniami i niech zrobi porządek póki jeszcze nic nikomu się nie stało!

  1