Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVTXF149 - Odmierza czas, pobiera wodę, nie kręci silnikiem, nie zwraca błędów

04 Lip 2015 22:59 3873 9
  • Poziom 10  
    Pralka Ariston z problemem - brak obrotów bębna, nie zgłasza błędów, odmierza czas, pobiera wodę, blokuje, wykonuje wszystkie czynności ale nie rusza bębnem.
    Moduł ET0097.7. Znalazłem częściowy schemat obwodu falownika modułu.

Sprawdzone:
    - obecność napięć 3.3V oraz 15V po stronie falownika
    - oscyloskopem obecność komunikacji z obu stron transoptorów
    - częstotliwość na rezonatorze DSP falownika
    - działanie transoptora Reset
    - napięcie proporcjonalne do Ubus na n. 14 - 2.3V
    - oczywiście brak PWM sterującego IGBT
    - z tego, co czytałem podstawianie Epromu nie rozwiązuje problemu

DSP monitoruje pracę inwertera za pomocą:
    - trzech wejść analogowych ze wzmacniaczy operacyjnych kondycjonujących sygnał z rezystorów pomiarowych w gałęziach falownika n. 15, 16, 17
    - sygnału z prądniczki tacho z komparatora nr 4 - n.22, z tym, że silnik będzie bez sprawnej prądniczki tacho pracować
    - sygnał sumowany z trzech komparatorów związanych z układem pomiaru prądu w gałęziach falownika (wstępnie podejrzewam, że jest to jakieś zabezpieczenie, którego przekroczenie wyłącza kluczowanie)
    - wejścia proporcjonalnego do napięcia Ubus n.14

Nieznana dla mnie póki co pozostaje funkcja n.13 - na rezystor 10k, więcej nie widać, n.30 - niewidoczny kierunek.

Wygląda to, jakby falownik nie startował, gdyż procesorowi brakuje jakiegoś sygnału z zewnątrz.

Pewnie obejrzenie oscyloskopem sygnałów wejściowych w sprawnej oraz niesprawnej pralce zasugerowałoby kierunek poszukiwań, ale nie posiadam aktualnie na stanie takiej sprawnej pralki.
    Pozostaje zakupić sprawny EDT0097.7 do badań porównawczych, tylko czy przełożenie EEPROM spowoduje, że każdy moduł tego typu podejdzie o tej pralki?

Czy komuś udało się ten problem rozwiązać i zechciałby zasugerować, w jakim kierunku powinienem szukać?

AVTXF149 - Odmierza czas, pobiera wodę, nie kręci silnikiem, nie zwraca błędów
  • Specjalista AGD
    Prawdopodobnie uszkodzenie głównego procesora. W większości przypadków IGBT są sprawne. Jak są popalone to zazwyczaj błąd wywala, albo martwa pralka.
    W innym przypadku podmieniłem pamięć, ale nic to nie dało. Nawet dałem do przeprogramowania (ktoś a Allegro wykonywał to) i programowanie przeszło, ale pralka nie działała. Włożenie nowego modułu dopiero pomogło.
    To co się dało pomierzyć miernikiem, bez odlutowania to pomierzyłem i porównałem. Różnice na poziomie tolerancji elementów.
    Nie lubię tego typu uszkodzeń, że niby działa, ale czegoś nie wykonuje, a błędów nie ma. Podobne cyrki miałem z Candy. No i pamiętam Siemensa albo Boscha z wyższej półki, co wykonał wirowanie do końca - pokazał koniec, ale silnik był fizycznie wyjęty z pralki.
  • Poziom 10  
    Ile razy Kolega trafił na taką samą usterkę? Ja wielokrotnie, stąd zaciekawiło mnie, gdzie tak naprawdę leży problem. Moduł kosztuje nowy 446 zł, także klienci zazwyczaj nie chcą naprawiać za takie pieniądze.

Czy Kolega porównywał napięcia na poszczególnych pinach DSP, w sprawnej i niesprawnej pralce, a w szczególności na n. 14, 15, 16, 17 oraz 32? Warstwa silikonu pokrywająca druk znacznie utrudnia pomiar.

Mnie to na awarie samego procesora DSP nie wygląda. Po pierwsze jest sygnał zegarowy na rezonatorze. Po drugie jest widoczna komunikacja w obie strony na n. 2 RXD oraz n.3 TXD. Martwy lub zawieszony procesor by się nie komunikował.
    Programowanie nic nie da, bo dotyczy ono wsadu współpracującego z procesorem głównym, a nie procesorem DSP falownika.
    Gdyby był brak komunikacji z procesorem DSP, procesor główny zwracałby błąd, a tak nie jest. Falownik na coś czeka, brak mu jakiegoś sygnału niezbędnego do rozpoczęcia kluczowania PWM, pytanie tylko jakiego.

Jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy jest to awaria procesora DSP, czy też nie dałoby podstawienie samego procesora DSP ze drugiego, sprawnego modułu. Ale póki co nie zdejmę wszystkich oscylogramów na wszystkich pinach pomiarowych na sprawnej i niesprawnej pralce z tym samym modułem - nie można postawić jednoznacznej diagnozy o winie lub nie procesora, szczególnie, że jest to częsta usterka w tych modułach.

Gdyby nie była to usterka częsta i szeroko opisana na wielu forach, to na pewno nie badałbym jej tak dokładnie.
  • Specjalista AGD
    Jeszcze na starych modułach (radiator na środku) to robiłem pomiary porównawcze napięć (także), Potem to już olałem to. Oscyloskopem nie badałem przebiegów.
  • Poziom 10  
    U mnie przyczyna okazała się niezwykle błaha - bęben był zablokowany przez uszkodzoną blokadę bębna - pralka ładowana od góry. Brak sygnału z czujnika odblokowania uniemożliwiał start inwertera. PWM nie pojawiało się nawet na ułamek sekundy. Wniosek z tego, że pralka czeka cały cykl na pojawienie się sygnału odblokowania.
    Dlaczego konstruktor nie wpadł na pomysł, aby zgłosić błąd blokady? Pewnie dlatego, żeby było trochę trudniej ;)
    Sygnał o odblokowaniu bębna otrzymuje procesor główny poprzez złącze J10 na pin 20.
  • Specjalista AGD
    Co powiesz na przypadek w identycznym modelu: Wszystko działa, ale nie poziomuje bębna po zakończonym praniu? Zatrzyma się tam gdzie zechce. Na innym module wszystko dobrze. Także brak błędu. Kończy pranie jakby nic.
  • Poziom 10  
    Moduł nie zaprogramowany do pralki ładowanej od góry? Taka pierwsza myśl.
  • Specjalista AGD
    bartek_1 napisał:
    Moduł nie zaprogramowany do pralki ładowanej od góry? Taka pierwsza myśl.

Ale prawie 3 lata działa u klienta i z dnia na dzień taka usterka.
  • Poziom 10  
    Wsady się czasem wysypują. A była próba podstawienia wsadu z drugiego, działającego modułu?
  • Specjalista AGD
    Nie przelutowywałem pamięci, bo klient zapłacił za nowy moduł i nie chciałem nic przy nim robić.