Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór dławika do przetwornicy obniżającej na układzie LM2594

Szymon Tarnowski 05 Lip 2015 00:36 1497 2
 • #1 05 Lip 2015 00:36
  Szymon Tarnowski
  Poziom 27  

  Przymierzam się do pierwszego projektu przetwornicy impulsowej. Potrzebuję zbić 25-30V (wskazane jest żeby układ pracował w zakresie od 9V) do 3.3V. Pierwotnie układ pobierał jakieś 100mA, jednak w wyniku optymalizacji poboru prądu, typowy prąd pracy jest rzędu 20-30mA. Jeśli zastosuję dodatkowe sztuczki w postaci usypiania procesora i innych komponentów, to szacuję że obniżę ten prąd do 2-5mA, przy czym okresowo będzie on wzrastać do tych 20-30mA. Krzywe doboru dławika w datasheet obejmują obszar maksymalnego prądu od 100mA do 500mA. W moim wypadku po wstępnych optymalizacja wychodzę poniżej dolnej granicy, a jest ryzyko że prąd ograniczony będzie dużo bardziej. Nie ukrywam że przetwornice impulsowe są dla mnie novum, z tego co przeczytałem aby uniknąć pracy z prądem nieciągłym stosuje się duża indukcyjność dławika przy wysokiej różnicy Uwe-Uwy oraz niskim prądzie. Jest to wyraźnie pokazane na wykresie. Czy przy dalszym obniżaniu poboru prądu powinienem zwiększać indukcyjność czy znaleźć lepszy układ do tej aplikacji? Dlaczego producent uzależnia indukcyjność od maksymalnego poboru prądu a nie "minimalnego"?

  Dla ułatwienia wrzucam diagram z datasheeta.
  Dobór dławika do przetwornicy obniżającej na układzie LM2594

  0 2
 • Sklep HeluKabel
 • #2 12 Lip 2015 12:12
  m7m
  Poziom 11  

  czesc.
  Odpowiedź na ostatnie pytanie jest dość prosta. To prąd maksymalny decyduje o tym czy pojawi się niebezpieczeństwo nasycenia rdzenia i w konsekwencji uszkodzenia przetwornicy(klucza) (lub po prostu uszkodzenia klucza). Dałbym dławik 330uh i specjalnie się nie przejmował. Jeżeli chcesz koniecznie mieć zrobione porządnie to należy policzyć. Najprościej tutaj:
  http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/abw_smps_e.html
  (Można popatrzyć że dla 330uh granica CCM to około 35mA - dając dławik 470uh ma się 25mA)
  Tym że bedzie pracował z prądem nieciągłym nie przejmowałbym się wcale, to normalne. Jedynie co to należy mieć swiadomość że będzie bardziej śmiecił i pewnie gorzej regulował niż podczas pracy CCM, ale to też normalne.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 12 Lip 2015 21:29
  Szymon Tarnowski
  Poziom 27  

  Czyli jak rozumiem praca z nieciągłym prądem nie jest ryzykowna? Np nie powoduje wzrostu napięcia na wyjściu? Mam na myśli wzrost który grozi uszkodzeniem elementów, np ponad 10%.

  Nie do końca rozumiem odpowiedź kolegi co do dławika. Wracając do wykresu, ma on pokazywać zakresy wartości dławika dla zachowania pracy w CCM. Ryzyko pracy poza CCM jest dla niższego obciążenia prądem, a na wykresie jest podpisane że chodzi o prąd maksymalny obciążenia.

  0