Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzdk560-38gs-w - Falownik lub zasilacz do wentylatora z pominięciem elektroniki

mincur 05 Lip 2015 23:40 1500 19
  • #1 05 Lip 2015 23:40
    mincur
    Poziom 9  

Witam
    Mam wentylator z etykietą:
    Resin pack brushless DC motor wzdk560-38gs-w
    DC310V 560W 2.65A (k.a553828 Q.C.Pass)
    Do wentylatora dochodzą 3 kable red(w) white(u) i black (v).

Wentylator jest założony w parowniku klimatyzacji. Z tym, że elektronikę muszę wyrzucić z klimatyzacji ponieważ minimalna temperatura nastawna to 17 stopni, a ja potrzebuję 13-15*. I teraz jest problem bo wentylator pracuje na prądzie stałym i trzeba jakoś przekonwertować te 220V na styczniku załączającym wentylator, czy też za stycznikiem 220v dać jakiś konwerter (zasilacz), który by zmienił te 220V na 310V stałe.
    Z tym, że do wentylatora doprowadzone są 3 kable i teraz aby wentylator pracował z pełną mocą to czy wystarczy podłączyć dwa kabelki przysłowiowy "+ i -" Czy myszą być podłączone wszystkie 3 kable.
    A może istnieje jakiś falownik który na wejściu ma 220v zmienne a na wyjściu 310v stałe (idealnie byłoby na trzy kable).

Po rozmowie tel z osobą, która ma mi zakładać tą klimatyzację wywnioskowałem, że może być z tym problem i zalecał wymianę wentylatora.
    Ale wolę się upewnić i sprawdzić czy nie ma lepszego sposobu. Bez demontażu oryginalnego wentylatora.
    Przepraszam za słownictwo, ale nie jestem w tej dziedzinie ekspertem.

pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi (mam nadzieję że nie pomyliłem działu)

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lip 2015 08:24
    arturavs
    Poziom 38  

Mylisz pojęcia prostownika z falownikiem. Ten silnik bez falownika nie ruszy. Jest to tzw. silnik BLDC. Co nawet w nazwie ma podane. Wychodzą z niego trzy przewody, bo jest trójfazowy.

0
  • #3 06 Lip 2015 10:05
    mincur
    Poziom 9  

A czy istnieje taki falownik, aby pasował do tego wentylatora?

0
  • #4 06 Lip 2015 10:59
    arturavs
    Poziom 38  

Zamiast kombinować z falownikiem( akurat w tym przypadku temperatura ma niewiele wspólnego z wentylatorem), pomyśl nad oszukaniem czujnika temperatury. Tak aby zawyżał pomiar. Skutkiem tego będzie niższa temperatura.

Jaki model klimatyzacj?

0
  • #5 06 Lip 2015 11:36
    mincur
    Poziom 9  

Klimatyzacja sunico bhg-55hw-n
    kontroler KJR-12B/DP(T)-E-2

Cały problem jest w tym że elektronika znajduje się przy parowniku (indoor) gdzie akurat panuje bardzo duża wilgotność i z reguły wszystko to pada po roku czy dwóch. No i chyba faktycznie jak tak myślę to tą elektronikę z parownika przeniosę w miejsce bardziej odpowiednie. A czujnik temperatury przeniosę do klimatyzowanego pomieszczenia. Tylko, że teraz jak go oszukać, aby wskazywał więcej?

0
  • #6 06 Lip 2015 12:14
    arturavs
    Poziom 38  

Trzeba ustalić jakiego rodzaju jest czujnik. NTC, PTC, czy cyfrowy. Z cyfrowym niewiele niestety da się zrobić.
    Do NTC dokładasz równolegle odppowiedni rezystor( można nawet potencjometr montażowy), do PTC tak samo, tylko połączone szeregowo. Sprawdzić można mierząc opór(w obydwu kierunkach). NTC i PTC, będą miały w obydwie strony taki sam opór, który powinien zmieniać się po podgrzaniu czujnika (np. dłonią). Cyfrowy może może mieć opór w jednym kierunku, a w drugim przerwę. Napewno nie zmieni się odczyt po zmianie temperatury.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 06 Lip 2015 12:22
    kkknc
    Poziom 42  
  • #8 06 Lip 2015 12:56
    mincur
    Poziom 9  

I to byłoby najstabilniejsze rozwiązanie. Ale w pierwszej kolejności pokombinuję z czujnikiem temperatury. W sumie będzie taniej i będzie opcja grzania.
    Muszę poszukać tego czujnika. Czyli jeśli kabelki od czujnika podłączę do omomierza to (w trakcie ogrzania) w NTC,PTC będzie zmiana rezystancji a w cyfrowym nie?

0
  • #9 06 Lip 2015 14:45
    arturavs
    Poziom 38  

Tak. NTC i PTC zmienią opór. Cyfrowy nie.

0
  • #10 06 Lip 2015 17:43
    mincur
    Poziom 9  

Czujnik temperatury zmienia rezystancję. Zastanawia mnie teraz co to znaczy "odpowiedni rezystor( można nawet potencjometr montażowy)" jaki dokładnie kupić aby, np podnieść temperaturę czujnika o 5*C?

0
  • #11 06 Lip 2015 19:58
    arturavs
    Poziom 38  

Jaką rezystancję ma czujnik? Przy podgrzewaniu opór spada, czy rośnie?

0
  • #12 06 Lip 2015 22:38
    mincur
    Poziom 9  

Po podłączeniu omomierza 10.0 po podgrzaniu wartości malały.

0
  • #14 07 Lip 2015 09:26
    mincur
    Poziom 9  

oj. jednostki uciekły - 10kΩ

0
  • #15 07 Lip 2015 14:14
    arturavs
    Poziom 38  

Dołóż równolegle rezystor 10k + potencjometr montażowy 100k. Przy ustawieniu potencjometru montażowego na max. rezystancji temperatura powinna prawie się nie zmienić. W miarę zmniejszania oporu tego potencjometru, temperatura odczytywana będzie rosła( czyli układ sterujący dalej będzie chłodził).

Masz tam wyświetlacz temperatury pomieszczenia? Ten sam czujnik robi pomiar?

0
  • #16 07 Lip 2015 14:58
    mincur
    Poziom 9  

Jeden czujnik jest na parowniku przy rurce schładzającej. A drugi ten od temperatury powietrza wew i na zegarze.
    Wieczorkiem sprawdzę na czujniku czy będzie się zmieniała rezystancja.
    Rozumiem, że rezystor i potencjometr łącze równolegle i wstawiam na jednym z dwóch kabelków od czujnika?

0
  • #17 07 Lip 2015 16:08
    arturavs
    Poziom 38  

Rezystor i potencjometr łączysz szeregowo, i tak spięte podłączasz równolegle do czujnika temperatury wewnętrznej. Patrzysz na wyświetlacz temp. Pokazuje np. 25 st. C. Kręcisz potencjometrem ( tylko powoli), aż pokaże 30 st. C.

0
  • #18 23 Lip 2015 08:45
    mincur
    Poziom 9  

Witam. Okazało się się że jest jeszcze trzeci czujnik i ma on przy temperaturze 30°C 80kΩ i tak jak przy tamtych czujnikach rezystancja maleje wraz ze wzrostem temp. Jaki w tym przypadku zastosować rezystor i potencjometr?

P.S. Wcześniej przez pomyłkę w sklepie kupiłem rezystor 10k i potencjometr 10k - te dwa układy połączyłem równolegle i potem szeregowo z czujnikiem - uzyskałem efekt odwrotny do zamierzonego - temperatura malała ;] (ale to przy czujniku 10kΩ)

0
  • #19 23 Lip 2015 13:43
    arturavs
    Poziom 38  

Czujniki masz NTC. Im wyższa temperatura, to niższa rezystancja. Do tego 80k, równolegle rezystor 100k+potencjometr 470k. Rezystor+potencjometr szeregowo, i równolegle do czujnika.

0
  • #20 10 Mar 2016 08:30
    mincur
    Poziom 9  

Witam,
    Otóż okazało się, że elektronika ma wejście sygnałowe, które nią sterują (włączenie wyłączenie). Najprościej mówiąc zrobiłem tak:
    1. Za pomocą rezystora podniosłem temperaturę na czujniku od elektroniki.
    2. Założyłem termostat, który steruje elektroniką poprzez wspomniane wejście sygnałowe.
    pozdrawiam

0