Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V

Dragono1313 06 Lip 2015 14:54 9225 25
  • #1 06 Lip 2015 14:54
    Dragono1313
    Poziom 6  

Witam. Kupiłem latarkę z chin, działa na baterie 18650. W zestawie były dwie firmy Ultrafire o pojemności 6800 mAh, 4.2V każda. Są jednak bardzo lekkie. Naprawdę bardzo. Pomyślałem więc, że można by kupić jakiejś innej firmy, na przykład Panasonica. I tu pojawia się problem: wszystkie baterie, które znalazłem na Allegro miały napięcie 3.7 V. Moje pytanie brzmi: czy mogę kupić i używać w tej latarce baterii o mniejszym napięciu? Czy robi to jakąkolwiek różnicę w sposobie jej działania? Z góry dziękuję za pomoc.

0 25
  • #2 06 Lip 2015 15:20
    gruby1
    Poziom 29  

Ogniwo 3,6V po naładowaniu ma 4,1V
    Ogniwo 3,7V po naładowaniu ma 4,2V
    Taka jest różnica pomiędzy podanymi przez Ciebie kolego typami.
    A te 6800mAh to jest bardzo "chińskie". Typowo firmowe ogniwa mają 2200-2500 mAh, a UltraFire pewnie połowę tego.

1
  • #3 06 Lip 2015 15:24
    Dragono1313
    Poziom 6  

Dzięki. Czyli mogę spokojnie włożyć 3.7V. Jeszcze jedno pytanie. W zestawie były dwie takie ładowarki: Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V czy mogę im zaufać i spokojnie ładować też nowe akumulatorki czy lepiej kupić coś bardziej zaufanego?

0
  • #4 06 Lip 2015 15:30
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

gruby1 napisał:
    Typowo firmowe ogniwa mają 2200-2500 mAh, a UltraFire pewnie połowę tego.

Zgadza się, ale i chińskie ogniwa też można kupić dobre. Mam TrustFire 14500 900mAh (dx.com SKU 26124) i nie dość, że miały nominalną pojemność, to po około 3 latach użytkowania mają nadal dobrze ponad 800mAh. Tyle, że nominalna pojemność markowych ogniw 14500 też wynosi około 900mAh :)
    Mam też 18650 Ultrafire i też są OK (SKU 19624). Pojemność bym musiał sprawdzić, ale mam je od 2009 i wciąż działają. Tyle, że ich nominalna pojemność jest bliska realnej, czyli 2400mAh.

0
  • #5 06 Lip 2015 15:36
    gruby1
    Poziom 29  

Dragono1313 napisał:
    Dzięki. Czyli mogę spokojnie włożyć 3.7V. Jeszcze jedno pytanie. W zestawie były dwie takie ładowarki: Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V czy mogę im zaufać i spokojnie ładować też nowe akumulatorki czy lepiej kupić coś bardziej zaufanego?

Wszystko zależy co jest w środku. W tej ładowarce mogą być cuda niewidy czyli zasilacz beztransformatorowy i zenerka, a może też być przetwornica i kontroler ładowania (widziałem i takie i takie z zewnątrz identyczne) także trzeba rozebrać, zrobić wyraźne zdjęcia i wtedy będzie wiadomo.

0
  • #6 06 Lip 2015 15:40
    Dragono1313
    Poziom 6  

Chyba kupię te:
    nowy-akumulator-panasonic-ncr18650b-3400mah-li-ion-
    (Panasonic 3400 mAh)
    Ładowarkę rozbiorę zaraz, wolę być pewny ;).
    Tak to wygląda:
    Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V

0
  • #7 07 Lip 2015 23:59
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Nie kupuj tych panasoniców, są bardzo dobre, ale lepszy stosunek cena/jakość mają te LG
    /ogniwo-lg-akumulator-18650-3200mah-3-7v-li-ion-

Tutaj obowiązkowa lektura na temat akumulatorków 18650:
    http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13633
    http://mdiy.pl/bailong-ultrafire-maxday-5800-6800-8800-mah/

Pojemność z opisu tych które zakupiłeś spokojnie możesz podzielić przez 10.
    Przy twojej ładowarce weź miernik i sprawdź na jakim napięciu kończy się ładowanie, następnie sprawdź napięcie np. 30min i 2 czy 3 godziny po zakończeniu ładowania. Jeżeli przy którymś z pomiarów otrzymasz wynik powyżej 4,25V, to ładowarka nadaje się do kosza na odpowiednie odpady. Przeładowanie akumulatorów Li-ion jest bardzo niebezpieczne, może doprowadzić nawet do eksplozji i pożaru!
    Jeżeli zakupy w Chinach Ci nie straszne, to najtańsza sensowna ładowarka do 18650 to banggood - Mobile-Portable-18650-Battery-USB-Charger-For-Phone-Flashlightm-p-
    Niestety muszę Cię zmartwić, ale jeżeli kupiłeś latarkę o jakości jak ogniwa i ładowarkę, to prawdopodobnie nie przeżyje ona zbyt długo zasilana dobrym akumulatorkiem 18650. Najprawdopodobniej dojdzie do przegrania i spalenia diody.
    Rozbierz latarkę i sprawdź jak osadzona jest dioda. Jak możesz to wstaw jakieś foto latarki.

0
  • #8 08 Lip 2015 00:55
    Dragono1313
    Poziom 6  

Dzięki za rady, jutro postaram się zrobić zdjęcia i wszystko sprawdzić.

Bardziej jej nie potrafię rozebrać:
    Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V Akumulatorki 18650 3.7 lub 4.2V

0
  • #9 08 Lip 2015 17:11
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Nie miałem jeszcze takiego wynalazku w rękach, ale powinno dać się odkręcić pierścień dociskający szkiełko i reflektor. Chyba że to wynalazek z zoomem?
    Ile dałeś za ten komplet?

0
  • #10 08 Lip 2015 17:36
    Dragono1313
    Poziom 6  

Ma zoom, kupiłem w Aliexpressie w promocji za 16 dolarów chyba.

0
  • #11 09 Lip 2015 22:53
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Ciężko cokolwiek więcej napisać, nie widząc co jest dokładnie w środku. Możesz spróbować używać tej latarki z lepszymi akumulatorami, ale to właściwie loteria kiedy latarka zgaśnie. Znając życie będzie to wtedy, kiedy latarka będzie najbardziej potrzebna.
    Muszę to napisać: wyrzuciłeś 16 dolarów w błoto, można było troszkę dołożyć i kupić dużo lepszy sprzęt.

0
  • #13 10 Lip 2015 00:47
    Piotrek#G
    Poziom 22  

speedy9 napisał:
    Od 2009r

I to jeden z powodów dla których Twoja latarka jeszcze działa. Tutaj http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13131 właśnie na przykładzie WF-502B pokazane są różnice między starymi, a obecnie dostępnymi wersjami tej latarki.
    Teraz powiedz mi, jak ma zostać poprawnie odprowadzone ciepło z diody zasilanej prądem 2 czy 3A, jeżeli jej podłoże opiera się tylko na rancie tulejki?

Dodatkowo latarka Dragono1313 ma "zoom" więc jestem przekonany, że dioda będzie osadzona w podobny sposób. Do tego "zoom" powoduje ogromne straty światła z diody. Nie przesadzę jeżeli napiszę, że 40% światła marnuje się na układzie optycznym.
    Tak więc te $16 szło zainwestować znacznie lepiej.

Niestety żyjemy w takich czasach, że jak człowiek chce kupić coś tanio, to najpierw musi przekopać sporo internetów, żeby sprawdzić co tak naprawdę warto kupić.

2
  • #14 10 Lip 2015 09:35
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Bardzo ciekawa lektura. Może ta nowa latarka z WF-502B ma wspólny tylko korpus (ale ten gwint...)? Pozostałe elementy można kupić "luzem" i poskładać w całość. Może mi się w weekend uda sprawdzić pojemność moich akumulatorów Ultrafire (szare), które kupiłem w 2009 razem z latarką to podam wyniki.
    Moja latarka wiele razy już świeciła ciągle na maksimum od pełnego akumulatora do jego wyładowania. Jest bardzo ciepła, ale jak dotąd nic się diodzie nie stało :) U mnie dość często pada prąd i 25m salon oświetla niexle po skierowaniu w sufit.

0
  • #15 10 Lip 2015 10:08
    elektryku5
    Poziom 37  

Mam jakąś podobną zabawkę (jeszcze tańszą) UltraFire 535, na starym ogniwie LG świeci całkiem mocno, oczywiście też MCPCB trzyma się tylko na krawędzi obudowy, mam ją z rok, ale nie pracuje jakoś specjalnie długo (i najczęściej na słabszym biegu, bo na najmocniejszym oślepia), więc pewnie dlatego jeszcze działa, oczywiście nie załamałem się po otrzymaniu, bo za tą cenę, to raczej miała być na obudowę do normalniejszej latarki DIY, oryginalne bebechy padną, to wsadzę co innego, bo nawet odbłyśnik taki sobie.

0
  • #16 10 Lip 2015 12:38
    Piotrek#G
    Poziom 22  

speedy9 napisał:
    Może ta nowa latarka z WF-502B ma wspólny tylko korpus (ale ten gwint...)? Pozostałe elementy można kupić "luzem" i poskładać w całość.

Nie, po prostu sklep sprzedający tą latarkę chciał niższą cenę i ją otrzymał. Niestety kosztem jakości jak widać. Do tego w Chinach nie ma czegoś takiego jak wzór przemysłowy i tę samą latarkę mogą "trzepać" różne fabryki z różną jakością.
    speedy9 napisał:
    Jest bardzo ciepła, ale jak dotąd nic się diodzie nie stało :)

To akurat dobry objaw, ciepło jest dobrze odprowadzane z diody na zewnątrz.
    speedy9 napisał:
    U mnie dość często pada prąd i 25m salon oświetla niexle po skierowaniu w sufit.

Ja do tego celu wykorzystuję latarkę z diodą 30W, dającą ponad 2500lm, wtedy jest naprawdę jasno w pokoju. :D

elektryku5 napisał:
    oczywiście nie załamałem się po otrzymaniu, bo za tą cenę, to raczej miała być na obudowę do normalniejszej latarki DIY, oryginalne bebechy padną, to wsadzę co innego, bo nawet odbłyśnik taki sobie.

Tylko wliczając do tego cenę nowego reflektora i części które trzeba dotoczyć aby prawidłowo odprowadzać ciepło z diody okazuje się, że trzeba było kupić coś trochę droższego i nie byłoby problemu. Oczywiście nikt nie będzie kupował latarki za 500zł aby iść po ogórki do piwnicy, ale już na jakąś wycieczkę czy do pracy opłaca się kupić coś w miarę porządnego. I też wcale nie trzeba na to dużej kasy. Za $14 można kupić części do złożenia bardzo przyzwoitej latarki. Do tego ładowarka za $2,5 i dwa ogniwa z rozbiórki baterii laptopowych za 5zł/szt.

2
  • #17 10 Lip 2015 15:40
    elektryku5
    Poziom 37  

Piotrek#G napisał:
    Za $14 można kupić części do złożenia bardzo przyzwoitej latarki. Do tego ładowarka za $2,5 i dwa ogniwa z rozbiórki baterii laptopowych za 5zł/szt.

Ogniw mam dobre kilka, ładuję zasilaczem laboratoryjnym, wcześniejsza latarka była na czymś co przypominało Luxeona 3W i soczewce, ale obudowa z tworzywa (po badziewnej latarce na kilku diodach) nie wytrzymała nawet tyle co przytoczony wyrób.

Mógłbyś dokładniej opisać co ciekawego da się aktualnie złożyć?
    Przy tej zabawie na razie największym problemem był porządny odbłyśnik i obudowa, bo chociażby ogniwa 18650 nawet częściowo zużyte dają rady.

0
  • #18 10 Lip 2015 16:03
    Dragono1313
    Poziom 6  

Bardzo interesujące rzeczy piszecie ;). Jak tej się coś stanie też spróbuję ją wymienić, ale póki co działa dobrze (chociaż używałem jej jedynie na próbę). Świeci całkiem przyzwoicie. Mam nadzieję, że jednak nie jest tak źle i chwilę mi posłuży/

0
  • #19 10 Lip 2015 16:47
    Piotrek#G
    Poziom 22  

elektryku5 napisał:
    Mógłbyś dokładniej opisać co ciekawego da się aktualnie złożyć?
    Przy tej zabawie na razie największym problemem był porządny odbłyśnik i obudowa

Jeżeli chcesz złożyć coś samemu to:
    - ładowarka, może służyć też jako powerbank:
    http://www.banggood.com/Mobile-Portable-18650...B-Charger-For-Phone-Flashlightm-p-910650.html

Najtańsza opcja na przyzwoitą latarkę:
    - obudowa: https://www.fasttech.com/products/1198400
    - dioda na podłożu: https://www.fasttech.com/products/1425001
    - sterownik 2100mA: https://www.fasttech.com/products/1122301
    Przy zakupach w tym sklepie warto użyć kodu rabatowego BLF który daje -5% na latarki i akcesoria latarkowe.

Jest jeszcze dużo innych opcji, inne obudowy, gotowe latarki, lepsze diody, inne barwy światła, lepsze sterowniki (np z możliwością samodzielnego ustawienia ilości trybów i mocy każdego z nich) ale nie wiem czy warto zaśmiecać ten temat.
    Duuuuuużo więcej można poczytać na www.swiatelka.pl

Wszystko zależy też od przeznaczenia latarki, czy ma to być latarka codziennego użytku, czy np. szperacz do patrolowania terenu.

3
  • #20 06 Wrz 2017 20:56
    vipczesio
    Poziom 9  

Cześć, podpowiecie mi czemu moje akumulatorki ultra fire 18650 3.7V po naładowaniu mierząc miernikiem pokazują 5,6V? Czy to oznacza że ładowarka je przeładowuje? Teoretycznie ma mieć zabezpieczenie.

0
  • #21 07 Wrz 2017 09:41
    Adam-T
    Poziom 38  

vipczesio napisał:
    po naładowaniu mierząc miernikiem pokazują 5,6V? Czy to oznacza że ładowarka je przeładowuje?

Jeśli jesteś pewien, że miernik którym to mierzysz jest ok to tak - przeładowuje.
    vipczesio napisał:
    Teoretycznie ma mieć zabezpieczenie.

No właśnie - teoretycznie.

0
  • #22 07 Wrz 2017 13:33
    rafbid
    Poziom 32  

vipczesio napisał:
    Cześć, podpowiecie mi czemu moje akumulatorki ultra fire 18650 3.7V po naładowaniu mierząc miernikiem pokazują 5,6V?
    Zmierz innym miernikiem... Takie napięcie jest raczej nie możliwe.

0
  • #23 07 Wrz 2017 15:00
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Takie napięcie jest niestety możliwe, chociaż ogniwo powinno się rozszczelnić. Zależy to jeszcze od tego jakim prądem było ładowane. Niemniej ja bym się tego ogniwa jak najszybciej pozbył, gdyż przy takim przeładowaniu uszkodzeniu ulega struktura wewnętrzna i poza zmniejszeniem cykli ładowania do maksymalnie klikudziesięciu ogniwo jest zwyczajnie niebezpieczne.
    Nie wiem jakiej ładowarki używasz, ale nie wygląda jakby miała zabezpieczenie lub nie jest to ładowarka przeznaczona do li-ion.

0
  • #24 08 Wrz 2017 20:35
    vipczesio
    Poziom 9  

Może faktycznie coś z miernikiem nie tak jest. Nawet paluszki 1,5 V pokazuje 2,08V. Ja rozumiem że są nowe prosto z pudełka ale to chyba nie możliwe.Miernik z Ali.... Więc wszystkiego się można spodziewać.

0