Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRONE SD - NACZEPA KRONE 2013, TEBS, PODNOSZENIE OSI

wit-trans 06 Lip 2015 17:13 4356 15
  • #1 06 Lip 2015 17:13
    wit-trans
    Poziom 10  

Witam, mam problem z naczepą krone , rocznik 2013 , posiada system wabco tebs naczepa wyposażona w automatycznie podnoszą 1 oś , i problem taki że naczepa jest załadowana np.20t , ruszam po załadunku a oś się podnosi , jest tam przełącznik impulsowy , przełączam , oś się opuszcza , zaczynam jechać a oś znowu do góry, zawór sterujący osią jest elektryczny , długa prostokątna kostka z jedną wtyczką , może ktoś coś podpowie? przepraszam moderatora za caps lock.

0 15
  • #2 06 Lip 2015 19:57
    JossRoss
    Poziom 15  

Do diagnostyki. Prawdopodobnie masz albo złe parametrowanie, albo czujnik nie widzi naładowania. Jeśli masz inny taki samy, możesz spróbować wymienić. Tak rozumiem, że nie ma żadnych błędów?

0
  • #3 07 Lip 2015 07:49
    wit-trans
    Poziom 10  

diagnostyka nie była robiona, czyli rozumiem ,że trzeba podpiąć kom. wabco

0
  • #4 07 Lip 2015 09:43
    diablo23248
    Poziom 26  

2013 jeszcze prawdopodobnie na GWARANCJI! Udaj się do serwisu Krone. Diagnostyka oryginalnym programem Wabco. Czy problem występuje od samego początku?

0
  • #5 08 Lip 2015 07:30
    wit-trans
    Poziom 10  

niestety już po gwarancji, problem występuje od 2 miesięcy, początkowo sporadycznie, ale ostatnio cały czas

0
  • #6 08 Lip 2015 07:40
    diablo23248
    Poziom 26  

Z tyłu naczepy z lewej strony po wewnętrznej stronie ramy jest puszka elektryczna. Zobacz, czy przypadkiem nie dostała się tam woda.
    Spróbuj podmienić na inne przewody oświetlenia ciągnik-naczepa (zwłaszcza ten z białymi wtykami). Tyle mi przychodzi do głowy bez "obejrzenia komputerem" naczepy.
    Gdybyś był w okolicach Katowic to zapraszam ;)

0
  • #7 08 Lip 2015 20:50
    daro111
    Poziom 31  

Witam.

wit-trans napisał:
    ruszam po załadunku a oś się podnosi , jest tam przełącznik impulsowy , przełączam , oś się opuszcza , zaczynam jechać a oś znowu do góry

Sprawdź co kolega @diablo23248 pisał jak ok , to zrób jeszcze jazdę próbną tylko z włączoną wtyczką EBS i świateł podstawowych a wyciąg wtykę od przeciwmgielnych i wstecznych (jak masz tylko 15 pinową to ją wyłącz i jazda bez świateł !!!) . Przejedź się sprawdź czy ok jak nie to raczej bez konkretnej fachowej diagnostyki naczepy nie obejdzie się.

0
  • #8 09 Lip 2015 09:00
    wit-trans
    Poziom 10  

ok. elektryka sprawdzona, nic nie wykryto, podpieliśmy inny ciągnik i to samo, na szybko ogarnąłem tak , odłączyłem tekalany poduszek podnoszenia , a przy zaworze sterującym osią odpiąłem powietrze i włożyłem trójnik na zielony przewód pow. + 2 żółte ,czyli połączyłem przewody poduszek zawieszenia osi 1 i 2 , i wszystko ok. poza tym że podnoszenie nie działa , jak wróci z trasy trzeba diagnozować , ach ten tebs, 3 naczepy z tym mam i co i raz problem , porażka , na starym modulatorze zero problemu. ale musieli wprowadzić tebs, żeby serwisy miały pracę....., :cry:

1
  • #9 09 Lip 2015 18:21
    serwis_gh
    Specjalista - układy wtrysku Diesel

Masz szczęście że nie masz naczepy 8 osiowej z 2 modułami tebse i repiterem Can i podnoszonymi 4 osiami :-D
    Powiedz kolego do czego podpieta jest ta naczepa?

0
  • #10 09 Lip 2015 18:28
    wit-trans
    Poziom 10  

:D man tgx, 2010

0
  • #11 09 Lip 2015 20:56
    daro111
    Poziom 31  

wit-trans napisał:
    ach ten tebs

Powiem Ci z doświadczenia że to raczej jeden z lepszych systemów. Dziękuj Bogu że nie masz tam EB+1gen. Haldexa...

0
  • #12 09 Lip 2015 22:31
    serwis_gh
    Specjalista - układy wtrysku Diesel

Proponuje test układu wspomagania przy ruszaniu Jeśli jak wcześniej napisano po odpieciu kabla 24S biala wtyczka o d przeciwmgłowych i cofania działa normalnie, to trzeba dokładniej ustawić parametry podnoszenia osi. Kontroli trzeba poddać też czujnik obciążenia

0
  • #13 21 Lip 2015 08:28
    wit-trans
    Poziom 10  

test komputerem Wabco zrobiony, byłem obecny a trochę tematy ogarniam , mechanik żadnego problemu nie wykrył w sensie błedów, (gość jest w sprawach elektroniki obyty od wielu lat). Powiedział że obniży ciśnienie opuszczania osi , bo fabrycznie za wysoko ustawiają , było ustawione fabrycznie na 5,3 atm. i pewnie czujnik trochę przekłamuje i dlatego osi nie opuszcza. Mówił że sporo ludzi z tym problemem przyjeżdża właśnie w nowych naczepach, Dziś pojechał ładować się - zobaczymy w praktyce.

0
  • #14 29 Lip 2015 11:29
    wit-trans
    Poziom 10  

mam pytanie do daro111, lub osób które znają temat. Chcę w naczepie z systemem Wabco TEBS , zamontować oś podnoszą, ale nie wpinać w układ automatyczny , tylko jakby niezależny, czyli montuję przełącznik elektryczny, zawór sterujący osią pod. np. KNORR AE1141. potrzebuję 24V do zaworu, z którego złącza modulatora można wziąć 24 v ? GIO3 ?, lub inne pomysły na 24V ?

0
  • #16 18 Mar 2016 07:50
    wit-trans
    Poziom 10  

Po obniżeniu ciśnienia opuszczania osi (nie pamiętam na ile ustawił) problem zniknął. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Zamykam temat.

1