Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KRONE SD - NACZEPA KRONE 2013, TEBS, PODNOSZENIE OSI

wit-trans 06 Jul 2015 17:13 9666 15
 • #1
  wit-trans
  Level 11  
  Witam, mam problem z naczepą krone , rocznik 2013 , posiada system wabco tebs naczepa wyposażona w automatycznie podnoszą 1 oś , i problem taki że naczepa jest załadowana np.20t , ruszam po załadunku a oś się podnosi , jest tam przełącznik impulsowy , przełączam , oś się opuszcza , zaczynam jechać a oś znowu do góry, zawór sterujący osią jest elektryczny , długa prostokątna kostka z jedną wtyczką , może ktoś coś podpowie? przepraszam moderatora za caps lock.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  JossRoss
  Level 15  
  Do diagnostyki. Prawdopodobnie masz albo złe parametrowanie, albo czujnik nie widzi naładowania. Jeśli masz inny taki samy, możesz spróbować wymienić. Tak rozumiem, że nie ma żadnych błędów?
 • #3
  wit-trans
  Level 11  
  diagnostyka nie była robiona, czyli rozumiem ,że trzeba podpiąć kom. wabco
 • #4
  diablo23248
  Level 27  
  2013 jeszcze prawdopodobnie na GWARANCJI! Udaj się do serwisu Krone. Diagnostyka oryginalnym programem Wabco. Czy problem występuje od samego początku?
 • #5
  wit-trans
  Level 11  
  niestety już po gwarancji, problem występuje od 2 miesięcy, początkowo sporadycznie, ale ostatnio cały czas
 • #6
  diablo23248
  Level 27  
  Z tyłu naczepy z lewej strony po wewnętrznej stronie ramy jest puszka elektryczna. Zobacz, czy przypadkiem nie dostała się tam woda.
  Spróbuj podmienić na inne przewody oświetlenia ciągnik-naczepa (zwłaszcza ten z białymi wtykami). Tyle mi przychodzi do głowy bez "obejrzenia komputerem" naczepy.
  Gdybyś był w okolicach Katowic to zapraszam ;)
 • #7
  daro111
  Level 31  
  Witam.
  wit-trans wrote:
  ruszam po załadunku a oś się podnosi , jest tam przełącznik impulsowy , przełączam , oś się opuszcza , zaczynam jechać a oś znowu do góry

  Sprawdź co kolega @diablo23248 pisał jak ok , to zrób jeszcze jazdę próbną tylko z włączoną wtyczką EBS i świateł podstawowych a wyciąg wtykę od przeciwmgielnych i wstecznych (jak masz tylko 15 pinową to ją wyłącz i jazda bez świateł !!!) . Przejedź się sprawdź czy ok jak nie to raczej bez konkretnej fachowej diagnostyki naczepy nie obejdzie się.
 • #8
  wit-trans
  Level 11  
  ok. elektryka sprawdzona, nic nie wykryto, podpieliśmy inny ciągnik i to samo, na szybko ogarnąłem tak , odłączyłem tekalany poduszek podnoszenia , a przy zaworze sterującym osią odpiąłem powietrze i włożyłem trójnik na zielony przewód pow. + 2 żółte ,czyli połączyłem przewody poduszek zawieszenia osi 1 i 2 , i wszystko ok. poza tym że podnoszenie nie działa , jak wróci z trasy trzeba diagnozować , ach ten tebs, 3 naczepy z tym mam i co i raz problem , porażka , na starym modulatorze zero problemu. ale musieli wprowadzić tebs, żeby serwisy miały pracę....., :cry:
 • #9
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  Masz szczęście że nie masz naczepy 8 osiowej z 2 modułami tebse i repiterem Can i podnoszonymi 4 osiami :-D
  Powiedz kolego do czego podpieta jest ta naczepa?
 • #11
  daro111
  Level 31  
  wit-trans wrote:
  ach ten tebs

  Powiem Ci z doświadczenia że to raczej jeden z lepszych systemów. Dziękuj Bogu że nie masz tam EB+1gen. Haldexa...
 • #12
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  Proponuje test układu wspomagania przy ruszaniu Jeśli jak wcześniej napisano po odpieciu kabla 24S biala wtyczka o d przeciwmgłowych i cofania działa normalnie, to trzeba dokładniej ustawić parametry podnoszenia osi. Kontroli trzeba poddać też czujnik obciążenia
 • #13
  wit-trans
  Level 11  
  test komputerem Wabco zrobiony, byłem obecny a trochę tematy ogarniam , mechanik żadnego problemu nie wykrył w sensie błedów, (gość jest w sprawach elektroniki obyty od wielu lat). Powiedział że obniży ciśnienie opuszczania osi , bo fabrycznie za wysoko ustawiają , było ustawione fabrycznie na 5,3 atm. i pewnie czujnik trochę przekłamuje i dlatego osi nie opuszcza. Mówił że sporo ludzi z tym problemem przyjeżdża właśnie w nowych naczepach, Dziś pojechał ładować się - zobaczymy w praktyce.
 • #14
  wit-trans
  Level 11  
  mam pytanie do daro111, lub osób które znają temat. Chcę w naczepie z systemem Wabco TEBS , zamontować oś podnoszą, ale nie wpinać w układ automatyczny , tylko jakby niezależny, czyli montuję przełącznik elektryczny, zawór sterujący osią pod. np. KNORR AE1141. potrzebuję 24V do zaworu, z którego złącza modulatora można wziąć 24 v ? GIO3 ?, lub inne pomysły na 24V ?
 • #16
  wit-trans
  Level 11  
  Po obniżeniu ciśnienia opuszczania osi (nie pamiętam na ile ustawił) problem zniknął. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Zamykam temat.