Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki klej do żeliwa i brązu

xhumungus 06 Jul 2015 17:14 4050 10
 • #1
  xhumungus
  Level 16  
  Witam. Potrzebuje przykleić ślizgi z brązu B6 Z6 do żeliwnego suportu w tokarce, pytanie jakiego kleju użyć? Distal będzie wystarczająco dobry? czy może szukać czegoś innego.
 • #2
  CMS
  Administrator of HydePark
  Daj jakieś zdjęcia. Jak duża jest powierzchnia stuku, czy nie ukruszyły się jakieś elementy, czy jest miejsce na ewentualne "nakdładki/nadlewki"? Dla czego w ogóle chcesz je kleić ?

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #3
  xhumungus
  Level 16  
  Powierzchnia styku jest stu procentowa, a będę to wyklejał bo jest nie równa powierzchnia ślizgowa suportu, powinno to być skrobane, ale że nie potrafię skrobać to wolę wykleić. Jaki klej do żeliwa i brązu


  ************************************************************
  Jako że śpieszy mi się to kupiłem na szybko w sklepie na "C" klej epoxydowy, kiedyś już użyłem tego kleju do łączenia stali z drewnem i trzyma do dziś więc mam nadzieje, że teraz też będzie skuteczny.
 • #4
  101pawel
  Level 28  
  xhumungus wrote:
  Powierzchnia styku jest stu procentowa, a będę to wyklejał bo jest nie równa powierzchnia ślizgowa suportu, powinno to być skrobane, ale że nie potrafię skrobać to wolę wykleić.
  Chyba strugane, a nie skrobane? Co do pomysłu naklejenia brązowych płytek, to jest on nie tyle zły, co beznadziejny. Obydwie powierzchnie powinny stanowić jedną płaszczyznę, a to jest możliwe jedynie poprzez obróbkę mechaniczną - struganie lub szlifowanie szlifierką do płaszczyzn. Nie mów, że w okolicy kilkunastu kilometrów nie ma warsztatu, który by Ci to zrobił.
  Pozdrawiam
 • #5
  xhumungus
  Level 16  
  W temacie skrobania powierzchni mylisz się https://www.youtube.com/watch?v=WSKMaSj4DBE https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrobanie co do brązowych ślizgów to stosuje je się przy naprawie frezarek i tokarek. Ślizgi już wkleiłem do suportu, są dociśnięte do łoża tokarki i czekam do pełnego utwardzenia kleju. Operacja jest odwracalna, więc jak coś pójdzie źle to zdrapie klej i powrócę do stanu początkowego.
 • #6
  101pawel
  Level 28  
  xhumungus wrote:
  W temacie skrobania powierzchni mylisz się ...
  Nie współczesna, ale lekko wiekowa szlifierka do płaszczyzn zapewnia jej równoległość z odchyłką kilku tysięcznych milimetra na metrowym odcinku szlifowanej płaszczyzny. Co do strugarek, to też już paroletnie obrabiają powierzchnie z klasą dokładności uzyskiwana kiedyś wyłącznie przez szlifowanie. Prawdę powiedziawszy, nie szukałeś metody obróbki, a szukałeś kleju, tym samym moje uwagi niczego nie wnoszą.
  Pozdrawiam
 • #7
  xhumungus
  Level 16  
  101pawel wrote:
  Prawdę powiedziawszy, nie szukałeś metody obróbki, a szukałeś kleju, tym samym moje uwagi niczego nie wnoszą.

  Zgadzam się z tym zdaniem w 100%. Co do kleju to szkoda, że nikt nie zaproponował mi czegoś sprawdzonego, ale myślę że ten klej który zastosowałem też zda egzamin.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  xhumungus
  Level 16  
  Nie było żadnych ślizgów, ale blaszki zastosowałem o grubości 0,3mm, więc suport się podniesie o tyle co nic. Dodam jeszcze że maszynka jest nowa, ale wykonana niestety przez chińskich mistrzów sztuki tokarskiej, więc trzeba ją trochę dopieścić i stuningować.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  xhumungus
  Level 16  
  Miałem na początku pomysł żeby wkleić ślizgi z blachy sprężynowej, ale z powodu braku takiej blachy zastosowałem właśnie brąz, mam nadzieje że suport nie będzie się ciężej przesuwał po łożu niż teraz.

  Na listwie zębatej jest i tak za duży luz więc te 0,3mm może tylko pomóc.