Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Safety - Sterowanie barierą świetlną

wichuraaas 06 Lip 2015 20:11 1236 7
  • #1 06 Lip 2015 20:11
    wichuraaas
    Poziom 2  

Witam

Otóż trochę przy okazji pracy, trochę przy okazji ciekawości naszły mnie pewne rozterki odnośnie możliwości sterowania barierą świetlną, a dokładnie jej mutingiem bezpośrednio z Safety PLC.
    Taka hipotetyczna sytuacja - posiadam np S7-300F do tego jakiś moduł bezpiecznych wejść i wyjść oraz barierę świetlną np Sicka. Oczywistym jest wykorzystanie wyjść bariery OSSD do "poinformowania" sterownika o problemie i on wykona np przez jakiś "bezpieczny blok funkcyjny" awaryjne zatrzymanie napędu. Jednak zainteresowała mnie możliwość sterowania mutingiem z wyjścia PLC. Teoretycznie można podpiąć czujniki potrzebne do załączenia mutingu bezpośrednio do sterownika, samo oprogramowanie safety o ile się nie mylę ma blok funkcyjny mutingu i można odpowiednio podpięć wyjście pod barierę. No właśnie tylko tutaj pojawiają się moje problemy - jak, a dokładnie który przewód bariery podpiąć?
    W związku z tym jest taka możliwość, czy jest to możliwe tylko i wyłącznie przez przekaźniki bezpieczeństwa?

Z góry dzięki za pomoc i zaspokojenie mojej ciekawości.

0 7
  • SterControl
  • #2 10 Lip 2015 10:55
    wodzu04
    Poziom 12  

Nie powiem Ci jak jest w Siemensie, ale w AB jest tak że jest bloczek mutting i podpinamy bariere oraz czujniki konfigurujemy odpowiedni bloczek i to sterownik decyduje czy bariera jest wyłączona czy nie. Także z bariery może nie przychodzić sygnał bezpieczny, ale sterownik go traktuje jako bezpieczny mimo wszystko, przez mutting. Do bariery nie podpinamy wtedy żadnych dodatkowych przewodów.

0
  • SterControl
  • #3 12 Lip 2015 19:42
    wichuraaas
    Poziom 2  

Ok, rozumiem. Jednak możesz mi powiedzieć jak wygląda wtedy to podłączenie. To znaczy, które przewody z kurtyny podpinasz pod wyjścia ze sterownika? Bo np na takim przykładzie https://www.ifm.com/products/pl/ds/OY433S.htm to wydaje mi się że byłyby to te przewody oznaczone jako SEL_A i SEL_B. I odpowiednia "sekwencja" sygnałów ze sterownika uruchamia wtedy kurtynę w tryb mutingu.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lip 2015 08:12
    wodzu04
    Poziom 12  

W aplikacjach które ja robiłem żadnych wyjść nie podpina się do kurtyny, tylko 2 wejścia OSSD1 i OSSD2 do tego musisz mieć podpięte 2 lub 4 czujniki do muttingu (w zależności od typu muttingu). Kurtyna pracuje normalnie a mutting masz tylko w sterowniku odpowiednim bloczkiem. Ale faktycznie są jeszcze różne typy kurtyn gdzie można wyłączyć sekcje lub coś podobnego. Ale do muttingu nie musisz mieć podpiętego żadnego wyjścia.

1
  • #5 13 Lip 2015 17:18
    wichuraaas
    Poziom 2  

Czyli całe sterowanie odbywa się poprzez wysłanie odpowiednich sygnałów czy sekwencji sygnałów ze sterownika do kurtyny przez OSSD.
    Dzięki wielkie za wyjaśnienie ;)

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lip 2015 23:39
    jam_es
    Poziom 24  

Opowiem trochę na przykładzie sprzętu SICK'a, ale spokojnie możesz to przełożyć na innych producentów.

Generalnie sterownik PLC ma realizować pełną logikę całego układu bezpieczeństwa za pomocą swoich dedykowanych "bezpiecznych" bloków logicznych.
    Tak jak w przypadku zwykłego układu sterowania, PLC ma wejścia i wyjścia (w tym przypadku "bezpieczne").
    Do wejść bezpiecznych podłączasz czujniki bezpieczeństwa (przyciski E-Stop, czujniki drzwiowe, kurtyny itp.), do wyjść układy wykonawcze odpowiedzialne za funkcje bezpieczeństwa (np. styczniki rozłączające zasilanie napędów).

Zadanie jakie chcesz zrealizować to muting kurtyny bez potrzeby instalacji dodatkowych modułów (bo po co przepłacać i komplikować układ).
    Pierwsza rzecz - konfigurujesz kurtynę aby miała autoreset (czyli po przerwaniu wiązki, a następnie usunięciu przeszkody, kurtyna ponownie zazbraja się wystawiając sygnały na wyjściach OSSD1, OSSD2).
    Sygnały te wprowadzasz na wejścia bezpieczne PLC - np. dla ET200S 4/8F-DI.

Teraz podpinasz czujniki mutingu (jak przedmówca wspomniał 2 lub 4 - w zależności od wariantu).
    Sygnały z tych czujników wprowadzasz również na wejścia bezpieczne.

Przyda się Tobie jeszcze np. podświetlany przycisk (przycisk do zazbrajania układu bezpieczeństwa, lampka do sygnalizacji zadziałania układu - przerwania kurtyny).
    Elementy te podłączasz do zwykłych I/O.

Reszta to logika w PLC. Za pomocą bloków realizujesz obsługę kurtyny oraz mutingu. Żadne sygnały nie powinny być wystawiane do kurtyny.

Przy okazji - napisz w końcu jaki sprzęt (kurtynę) chcesz podłączyć do tej "trzysetki".

1
  • Pomocny post
    #7 14 Lip 2015 11:06
    wodzu04
    Poziom 12  

Tak jak kolega wyżej napisał, OSSD to są WYJŚCIA kurtyny. Zadne sygnały z PLC do kurtyny nie są podpięte, tylko wyjścia kurtyny na wejścia PLC (oczywiście bezpieczne). Tak jak napisałem wcześniej jeszcze 2 lub 4 czujniki muttingu na wejścia sterownika i cała logika muttingu "siedzi" w programie sterownika. Po prostu do sterownika nie dochodzą sygnały OSSD z kurtyny ale sterownik to "ignoruje". Jeszcze jest odrębna sprawa żeby dobrze umiejscowić czujniki muttingu, bo to tez jest ściśle określone i nie mogą być ustawione byle jak.

1
  • #8 14 Lip 2015 17:18
    wichuraaas
    Poziom 2  

I tutaj rozwialiście wszystkie moje wątpliwości. Bo przyznaję się, że myślałem iż powinno to być tak, że sterownik wysyła do kurtyny informację o mutingu i wtedy kurtyna "zawiesza się". A w takim wypadku jest tak jak napisał wodzu i sterownik po prostu "ignoruje" sygnał o przekroczeniu kurtyny.

Tak więc jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc. Tak jak pisałem na początku to taka hipotetyczna sytuacja :P raczej moja ciekawość jak to powinno wyglądać

-1
  Szukaj w 5mln produktów