Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa systemu do ogrzewania wody w basenie

06 Lip 2015 22:05 1623 6
  • Poziom 27  
    Witam, jako że mam dosyć duży basen (objętość ok 30m^3) zaplanowałem żeby skrócić czas oczekiwania aż będzie można wejść do basenu i nie dostać szoku termicznego system ogrzewania wody.

Zaplanowałem sobie układ z "solarami" z kaloryferów panelowych pomalowanych na czarno. Aby jakoś tą wodę pompować, by krążyła w układzie, na samej górze chcę zamontować naczynie zbiorcze pełniące funkcję pompy wody, korzystające z prawa naczyń połączonych. Pompa pompująca z jednego naczynia wodę miałaby zwiększać poziom wody w drugim naczyniu, a jako, ze naczynia są połączone, wytworzyłby się ruch wody. Oczywiście naczynie znajdowałoby się na samej górze systemu. Pompa miałaby subtelną moc, chcę użyć pompki z akwarium (nie zależy mi na superszybkim przepływie wody).

Narysowałem to na rysunku, proszę o podpowiedź, czy taki system ma prawo działać. Wymiennik ciepła zamierzam zanurzyć bezpośrednio w basenie, żeby uniknąć zbędnej pompy która musiałaby pompować wodę z basenu do wymiennika ciepła.

Budowa systemu do ogrzewania wody w basenie
  • HELUPOWER
  • Poziom 25  
    A może by tak po prostu pomalować dno basenu na czarno? Albo wsadzać do niego czarną folię? Ciekawe czy by to działało
  • HELUPOWER
  • Poziom 27  
    Czarna folia slabo zdaje egzamin. Pomysl z malowaniem dna basenu jest no troche slaby, po pierwsze jak to bedzie wygladac a po drugie swiatlo zalamie sie i nie odda calej energii. Sprobuję dziś zbudować prototyp i powiem co wyszło.
  • Poziom 43  
    Wodę w basenie ogrzewa nie światło, a podczerwień - tą pochłania woda w 100% już w warstwie kilku milimetrów.
    Aby podgrzać 30m3 wody o 10°C (od 10°C w sieci wodociągowej do 20°C w basenie) trzeba 350kWh (przy 100% sprawności i braku chłodzenia w nocy).
    Panel solarny o powierzchni 1m2 może dostarczyć ok. 6kWh w ciągu 1 pogodnego lipcowego dnia. Jeśli byś chciał ogrzać swój basen w ciągu 1 tygodnia, to potrzebujesz instalacji o powierzchni ponad 8m2, a licząc się ze stratami 50% - nawet 16m2.
    Aby objętość basenu przepompować przez wymiennik ciepła 1 raz na dzień (10 godzin - gdy nie ma ogrzewania pompowanie jest zbędne) musisz zapewnić wydajność pompy 3000 litrów na godzinę (dla ułatwienia: 1 litr na sekundę). Jeżeli pompa ma pokonać opór równy 1m słupa wody, to jej moc musi być >10W, powiedzmy, że napędza ją silnik o mocy 20 ... 30W.
  • Poziom 33  
    Poza ogrzewaniem - jak kolega rozwiązuje oczyszczanie-filtrowanie wody?
  • Poziom 25  
    a gdyby tak te "kolektory" położyć na ziemi, poniżej poziomu wody? Wówczas woda chodziłaby wewnątrz grawitacyjnie jak w prostej instalacji CO. Tak może byłoby najprościej
  • Poziom 27  
    technikabasenowa napisał:
    Poza ogrzewaniem - jak kolega rozwiązuje oczyszczanie-filtrowanie wody?

Jeśli kolega myśli, że woda z basenu bedzie krążyć przez kaloryfery, to się kolega myli. Zrobiłem prawie taki sam układ jak na rysunku (zdecydowałem się na jedną komorę w zbiorniku wyrównawczym i pompkę podpiąłem bezpośrednio do rury).
    Jako wymiennik ciepła chciałem użyć nagrzewnicy z piecyka (tzw. junkers) którą zanurzam w wodzie w basenie, niestety jest ona dosyć stara (i nie chcę jej zanurzać, bo ma na sobie dość duzo różnego rodzaju "syfu") więc użyłem kawałku aluminiowej, wygiętej rury.

Kolektory są poniżej poziomu wody w basenie, jednak koledzy chyba nadal myślą, że woda z systemu "kolektorowego" miesza się z wodą z basenu, jednak tak nie jest.

Po prostu, wymiennik ciepla zanurzam w basenie i jazda. Pompkę jaką użyłem to dwuwatowa pompeczka od filra do akwarium i całkiem nieźle się sprawdza.

Nie mam pomysłu na lepszy wymiennik ciepła - rura słabo zdaje egzamin, bo ma małą powierzchnię i woda która przeleci przez rurę nadal jest dość ciepła, wiec może jakaś mała chłodnica samochodowa? Macie jakieś pomysły ?