Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

32F746GDISCOVERY - zestaw deweloperski z STM32F7 (ARM Cortex-M7)

farmerro 06 Lip 2015 23:51 2808 8
  • 32F746GDISCOVERY - zestaw deweloperski z STM32F7 (ARM Cortex-M7)Do sprzedaży trafiły nowe zestawy startowe Discovery firmy STMicroelectronics z procesorem STM32F7 opartym o rdzeń ARM Cortex-M7.

Zapowiadane prawie rok temu układy są od jakiegoś czasu dostępne w ponad 20 wersjach. Prezentowany zestaw rozwojowy wyposażono w procesor STM32F746NG, który dzięki technologii ART Accelerator (znanej już z procesorów F4) wykazuje wydajność na poziomie 1082 CoreMark / 462 DMIPS w trakcie benchmarku Dhrystone. Na efektywność przy częstotliwości pracy procesora dochodzącej do 216MHz nie ma wpływu to czy kod aplikacji jest wykonywany z wbudowanej pamięci Flash, czy może z pamięci zewnętrznej.

Zestaw 32F746GDISCOVERY, dostępny również pod nazwą STM32F746G-DISCO, posiada szeroką różnorodność zastosowań zaliczając do nich udział w aplikacjach wykorzystujących operacje kryptograficzne, obsługę grafiki i video, połączenia o wysokiej przepustowości czy inne. Płyta posiada wyprowadzenia do obsługi shieldów Arduino i jest kompatybilna modułami zasilanymi napięciem 3.3V

Specyfikacja:
    - MCU: STM32F7NGH, 1MB Flash, 340KB RAM, obudowa BGA216,
    - wbudowany programator/debugger ST-LINK/V2 z obsługą re-enumeracji USB (obsługa trzech różnych interfejsów: virtual COM, mass storage, debug port),
    - mbed-enabled – zgodność z platformą mbed.org,
    - dotykowy wyświetlacz LCD-TFT 4,3” 480x272,
    - złącze kamery, gniazdo Ethernet, złącza audio line in/out (obsługa kodeku SAI), wyjście stereo głośnika, wejście SPDIF RCA, gniazdo microSD, micro-AB USB On-The-GO (OTG) HS oraz FS,
    - 2 x mikrofon ST MEMS, 2 x przycisk pushbutton,
    - Układ pamięci Flash 128-Mbit Quad-SPI oraz SDRAM 128-Mbit
    - dostęp do darmowego oprogramowania środowiska deweloperskiego.

Źródło:
    http://www.st.com/web/en/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1848/PF261641?icmp=pf261641_pron_pr-massmarket_jun2015&sc=stm32f7discovery-pr

Fajne! Ranking DIY
  • PCBway
    MasMas
    Poziom 16  
    Wie ktoś czy w Polsce da się kupić gdzieś ten procesor (jakąkolwiek F7), ale sam (nie płytkę rozwojową tylko sam uC)?
    tplewa
    Poziom 38  
    MasMas napisał:
    Wie ktoś czy w Polsce da się kupić gdzieś ten procesor (jakąkolwiek F7), ale sam (nie płytkę rozwojową tylko sam uC)?

hmm a co to znaczy w Polsce ? Bez problemu dostepny w Farnell-u czy rs components... W RS Components 1 sztuka STM32F746VGT6 z przesylka wychodzi jakies 105zl brutto
  • PCBway
    MasMas
    Poziom 16  
    W digi-key jest za ~$20 więc racze tajniej.

Przez "w Polsce" chodziło mi właśnie o oszczędzenie na międzynarodowej wysyłce i czasie oczekiwania.
    tplewa
    Poziom 38  
    MasMas napisał:
    W digi-key jest za ~$20 więc racze tajniej.

Przez "w Polsce" chodziło mi właśnie o oszczędzenie na międzynarodowej wysyłce i czasie oczekiwania.

20$ + VAT + Przesylka = taniej ?

W wspomnianm RS Components masz przy 1 sztuce tak:

72.92zl Netto (procesor) + 12.90 netto (wysylka) = 85,82zl netto + 23% VAT = 105,55zl brutto

Sorry ale jak myslisz ze w PL bedzie za 20$ brutto z przesylka to moze za pare lat ;) dostawa za zwyczaj w 24h wiec tragedii nie ma...

zreszta dolar obecnie na poziomie jakies 3.8zl czyli 20 x 3.8 = 76zl (tez bez VAT)

Zreszta dolicz do procka PCB bo na pajaka nie polutujesz tym bardziej jak myslisz o wersjach BGA... wiec cena procka na poziomie 73zl netto nie jest raczej straszna - jesli myslisz o zrobieniu na nim czegokolwiek (zwlaszcza ze to nowosc)... Dla 100pin LQFP to juz trudno na 2 warstwach dobrze kondensatory na zasilaniu dac... wiec plytka raczej 4 warstwy sie klania jak ma byc dobrze...

jakies dziwne masz podejscie ;) ewentualnie z pretensjami do PO za 23% VAT w niemczech 19% wiec tez bedzie taniej ;)

Zreszta to Discovery fajnie cenowo wychodzi, ja juz mam pomysl na gotowe urzadzenie + shield do tego z mala dodatkowa elektronika. Przy tej cenie nie uda sie zbudowac samemu ukladu z PCB, wyswietlaczem, eth itd.
    MasMas
    Poziom 16  
    Gdzie to pisze (/skąd wiesz), że ceny na DigiKey są netto? Zawsze myślałem, że to brutto (nie kupowałem tam jeszcze).

I potrzebuje jakieś 4 sztuki więc przeliczenie ile wychodzi na 1 z przesyłką nie ma sensu.
    Tak samo doliczenie PCB - nic o płytkach nie mówiłem, tylko o F7 pytałem.

A Discovery może i fajne, ale za dużo rzeczy (90%) z których w ogóle nie skorzystam, za mało i za wolnego RAMu na moje potrzeby, a przede wszystkim - nie chce gotowego :) Chcę to sam zrobić (DIY...)
    tplewa
    Poziom 38  
    A na jakim swiecie zyjesz he he ;) jesli chodzi o USA to tam jest troche inny system podatkowy, w wielu sklepach jest najczesciej cena bez podatku stanowego - ktorego fakt nie placisz kupujac do PL.

Jednak juz na granicy mimo ze cos moze byc zwolnione z cla musisz zaplacic VAT. Owszem przy prywatnym imporcie czasem sie uda, ale kazda firma sciagajaca legalnie VAT musi zaplacic, wiec nie ma co wymagac i porownywac ceny do USA ;) Nie dotyczy to zakupow w UE gdzie masz juz za zwyczaj wliczony VAT (w sklepach internetowych) z danego kraju i nie musisz go placic w PL. Dlatego czasem oplaca sie bardziej cos kupic w kraju UE gdzie VAT jest nizszy niz u nas, a import z innych krajow nie zawsze musi wyjsc taniej :)

Owszem mozna samemu czyli DIY ;) tylko jak ty marudzisz o cenie tego procesora to chyba nie masz pojecia w co ty sie pchasz przy ukladach np. BGA lub z wieksza iloscia pinow (koszta).

Niestety DIY w przypadku plyt wielowarstwowych tanio nie wychodzi, wiec szkoda sie klocic o pare groszy na procku - jak mowimy o kilku sztukach :) patrzac na inne wydatki jakie trzeba poniesc :)

Dlatego wspomnialem o PCB - bo pchasz sie w procki ktorych na plytce wykonaniej w domu moze od biedy polutujesz (poza BGA), ale jak wspomnialem bedzie to spory kompromis np. wspomniany problem z poprawnym umieszczeniem pojemnosci na zasilaniu przy wiekszej ilosci pinow i PCB dwie warstwy...
    MasMas
    Poziom 16  
    Nie zamierzam robić PCB samemu ;) Raster 0,5 średnio mi wychodzi w domu. No i płytka przyda się 4 warstwowa, chyba, że zmieszczę się na dwóch.

Choć całkiem możliwe, że zamówię w Farnellu jednak bo i tak tam będę kupował RAM.

Ale jeszcze zainteresowała mnie sprawa tego podatki i brutto - netto. Wydaje mi się, że jest tak, że płacisz tyle ile jest na stronie, a co najwyżej urząd celny może sobie doliczyć cło bazując na zadeklarowanej lub sprawdzonej przez nich wartości, ale to jest chyba jakoś wyrywkowo, więc czasem nie oclą.
    Możesz mnie poprawić jeśli się mylę.
    A sprowadzanie przez firmę nie ma żadnego sensu, chyba, że po to żeby mieć fakturę, żeby ktoś (jakaś firma / uczelnia) oddała Ci kase, ale wtedy koszty to nie problem.
    tplewa
    Poziom 38  
    Tak generalnie w sklepie placisz tyle ile jest na stronie + koszty przesylki. Ktore niestety dosc czesto z USA nie sa niskie. Do tego z tym urzedem celnym to jest tak ze jak sie uda to jestes szczesliwy, a jak nie to placzesz :)

Niestety najbardziej boli tutaj podatek VAT ktory naliczany jest od wartosi towaru wraz z kosztami przesylki. Dlatego przy takich roznicach w cenie nie ma sensu i lepiej kupowac w EU, np. w krajach z nizszym podatkiem VAT...

Ale jak mowie tutaj nie ma co kombinowac z USA i czekac na towar nie wieadomo ile ;) lub placic kupe kasy za przesylke spedycja - gdy cena na prawde nie jest wyskoka w stosunku do kosztow jakie trzeba poniesc na caly projekt z uzyciem takiego uC i wykonywanym w jednostkowych ilosciach.

Zreszta jak mowilem ja wole ten zestaw niz sie bawic samemu, bo zrobic cos podobnego w paru sztukach to cena wyniesie x 4 za sztuke :) Zreszta mi idealnie wrecz pasuje takie zestawienie jak jest w tym discovery, aby zaadaptowac na wlasne potrzeby. Natomiast jak bede cos robil komercyjnego to do formatek z plytkami wielowarstwowymi moze dodam sobie cos swojego z tym procesorem. Tak szkoda mi wydawac kase na plytki ktore wyniosa wiecej niz ten zestaw :)