Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotodioda zamiast termopary

07 Lip 2015 09:07 660 6
 • Poziom 9  
  Posiadam rejestrator temperatury współpracujący z termoparą. Chciałbym wykorzystać go do rejestrowania natężenia światła.
  Czy wystarczy zamiast termopary podłączyć fotodiodę przez odpowiedni dzielnik napięcia?
  Czy eksperymentując w ten sposób można uszkodzić rejestrator?
 • Poziom 43  
  Nie bardzo. Termopara ma małą rezystancje wyjściową, a fotodioda bardzo dużą.
  Rejestrator może sprawdzać podłączenie termopary poprzez pomiar rezystancji.
  Po drugie termopara ma charakterystykę z miarę liniową. Fotodioda też, ale pomiarów raczej pasuje dokonywać logarytmicznie (bo tak widzi oko). Albo liniowo ale wtedy będzie potrzebny bardzo szeroki zakres pomiarowy.
  Tak więc generalnie bardzo ciężko to podłączyć.
 • Poziom 9  
  atom1477 napisał:
  Rejestrator może sprawdzać podłączenie termopary poprzez pomiar rezystancji.

  Rozumiem, że rejestrator może nie wykryć podłączonej diody?
  Chyba nie ma to znaczenia, bo przy odłączonej termoparze pokazuje jakąś temperaturę, nie pamiętam dokładnie ale chyba nawet w okolicy 0 stopni. Wydaje się, że mierzy tylko napięcie na złączu termopary.
  Interesuje mnie tylko odczyt napięcia z fotodiody, charakterystyka ludzkiego oka nie ma dla mnie znaczenia.
  Dzielnik napięcia ma za zadanie dopasować zakres do możliwości rejestratora.
 • Poziom 43  
  No to w takim razie coś tam na pewno się da odczytać.
  Ale ja bym nie dawał dzielnika napięcia tylko rezystor obciążający diodę (czyli był by to tylko jeden rezystor). Trzeba go dobrać tak żeby przy maksymalnym oświetlaniu napięcie wynosiło ze 40mV (bo tyle daje termopara przy końcu zakresu czyli przy jakichś 1000°C).
 • Specjalista elektronik
  Fotodioda przy słabym oświetleniu ma bardzo duży opór - miernik będzie mierzył prąd, a nie napięcie - i pewnie jego wskazanie będzie w okolicy zera. Natomiast przy silnym oświetleniu będzie działać jako fotoogniwo - napięcie będzie się zmieniać jak logarytm oświetlenia, i będzie raczej większe, niż może dać termopara - więc pewnie przesteruje miernik. Może lepiej używać zakresu 200mV, albo 2000mV? Jeszcze jeden problem - napięcie fotodiody zależy od temperatury.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Fotodioda przy słabym oświetleniu ma bardzo duży opór - miernik będzie mierzył prąd, a nie napięcie - i pewnie jego wskazanie będzie w okolicy zera.

  Właśnie o pomar prądu tu chodzi, przy napieciach nie większych niż kilkadziesiąt mV fotodioda będzie pracowała liniowo, dla diody są to za małe napięcia żeby mogła wykazywać nieliniowość, dla układu przystosowanego do termopary wystarczające żeby mierzyć.