Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Produkcja mostów napędowych do maszych modeli rc

07 Lip 2015 10:57 5805 26
  • Poziom 15  
    Przymierzam się do budowy mostów rc o dowolnej szerokości.
    I mam teraz pytanie: z czego je zrobić, jakich części. Wiem, że muszę kupić tą przekładnie kątową. Myślałem, żeby ją wziąć z szlifierki kątowej. Do tego kilka łożysk i rurek miedzianych. Mógłby mi ktoś opisać/powiedzieć - jak to zrobić i gdzie to wszystko kupić?

Jeżeli macie coś z tego na sprzedaż - to proszę o informację na PW.
  • BotlandBotland
  • Moderator Robotyka
    Jakich mostów? Drogowych? Kolejowych? Saperskich? Napędowych? Dentystycznych? A może mostków "H" elektronicznych?

Co to znaczy - dowolnej szerokości?
    Takie o szerokości 100 metrów też wchodzą w grę?

Jaka ma być skala tej "budowy"? Jedna sztuka? Sto?

Regulamin forum nakłada niezwykle przykry obowiązek na pytającego - zgodnie z punktem 3.1.15, użytkownik proszący o pomoc, ma podać informacje umożliwiające udzielenie odpowiedzi.

Tak więc - o jakie mosty RC ci chodzi?
    Jak mają pracować?
    W jakiej to ma być skali?
    Do czego służyć?
    Jak dużo tych mostów chcesz budować?
  • Poziom 15  
    Mosty napędowe do modeli rc nie znam skali bo robię swój własny wymyślony model.
    Chcę zrobić na początek 4 mosty napędowe.
    Mają byś o 10-15 cm szersze od standardowych/fabrycznych.
  • BotlandBotland
  • Poziom 41  
    rcnitros napisał:
    Wiem, że muszę kupić tą przekładnie kątową. Myślałem, żeby ją wziąć z szlifierki kątowej. Do tego kilka łożysk i rurek miedzianych.

Bez dyferencjału będziesz miał most zablokowany, oba koła będą napędzana na sztywnej osi.

• Poziom 15  
    Jak zrobić ten dyferencjał?
  • Poziom 41  
    rcnitros napisał:
    Jak zrobić ten dyferencjał?

Lepiej kupić gotowy zestaw, obudowę i dorobić półosie.

Na zdjęciu obudowa z dyferencjałem i podgląd z zablokowanym dyferencjałem i widok z niezablokowanym dyferencjałem.
  • Poziom 15  
    Jak masz na sprzedaż za 20zł to tak.
    A jeżeli już to jak go zrobić ?
  • Poziom 41  
    rcnitros napisał:
    Jak masz na sprzedaż za 20zł to tak.
    A jeżeli już to jak go zrobić ?

Za 20 zł to kupisz część od zabawki plastikowej.
    Sam dyferencjał na stalowych kołach zębatych łożyskowany to koszy około 80 zł.

Przykład budowy oparty na fabrycznych częściach

http://www.stormdust.net/rc/pl/ax10-build/p1.html

Musisz sam wyszukać możliwe do wykonania przez ciebie elementy napędu i do jakiego typu autka to ma być napęd zablokowany lub nie, układ dyferencjału koła zębate stożkowe czy ślimak i ślimacznica.

http://www.rc-trial.pl/viewtopic.php?t=10977
  • Poziom 15  
    Projekt mostów z rc-trial widziałem ale on ma zablokowane na zawsze. Moje mosty mają mieć 25-30cm szerokości bo robię projekt 6x6 w skali 1/7 - 1/5. Nie mogę się zdecydować czy zablokowane czy nie. Wiem że jak będą zblokowane to będzie trudno wykręcić, bo koła będą się kręcić w tej samej prędkości. Ale żeby zrobić odblokowane to potrzeba dużo więcej pracy wysiłku i pieniędzy.
    Doradźcie mi jakie mosty robić za mało $ ale żeby były dobre to tego projektu.

Ma on mieć max 1,6m długości
    0,4 m szerokości
    [/quote]

Dodano po 4 [godziny] 12 [minuty]:

Podpowiedzcie mi coś którą opcję wybrać jak zrobić dyferencjał?
  • Poziom 15  
    Proszę o jakąś odpowiedź szybko. :)
  • Moderator Robotyka
    Szybko, to można w podejrzanej okolicy w gębę dostać. Nie jesteś jedyny na świecie, a forum to nie lista dyskusyjna. Zadałeś pytanie, czekaj na odpowiedź.

Budowa dyferencjału nie jest żadną tajemnicą. Informacje jak ma być wykonany, znajdziesz i w sieci i w książkach. Cały problem to przeskalowanie mechanizmu i wykonanie elementów.
    Przykład:
    https://www.youtube.com/watch?v=t5mZNbYkdGQ

Przy tej wielkości pojazdu nie będzie to "za mało $", cytując pewną osobę z tej dyskusji.

Masz dwie opcje - kupić gotowy dyferencjał i dopasować długości półosi.

Lub wykonać go samemu od podstaw. W tym wypadku pytanie brzmi, czy masz możliwość wykonania kół zębatych z odpowiednią precyzją.

Sądząc po wielkości, twój pojazd będzie dość ciężki, co wymusza raczej metalowe zębatki. Dyferencjał z blokadą składa się z dwóch kół stożkowych. Bez blokady, nawet z sześciu.

Pytanie do ciebie - Jaki pojazd w ogóle budujesz i jaki masz projekt?
    Z czego to budujesz? Jak to wygląda? Daj jakieś zdjęcia.

Dlaczego twój most, musi być ok 30 cm szeroki? To bardzo dużo. Takiej wielkości to już są mosty od quadów.
    Jak w ogóle wygląda ten twój projekt, bo coś czuję, że poza ilością kół i wielkością dopasowaną pod kątem oszałamiania widzów, kompletnie nie przemyślałeś projektu.
    A wspominając o "moście za 20 zł", na pewno nie dopasowałeś projektu do swoich możliwości budżetowych.

Daj więcej informacji o samym projekcie, bo w ciemno to można założyć, że Kopernik nie żyje. Bez dalszych informacji - choćby planu konstrukcji lub zdjęć z budowy - nikt ci nie pomoże, bo nie wiadomo w czym ci w zasadzie pomóc.

Jedyne co wiemy to ,że wymiary to 1600 x 400 mm (około), że ma być 6 kół. Że wolałbyś dyferencjał odblokowany, ale chyba wolisz zablokowany, bo za dużo czasu i wysiłku, oraz to, że obudowa ma być o 150 mm szersza niż wykonanie fabryczne (bardzo dziwny wymóg), a docelowo ok. 300 mm szerokości. W rezultacie zostawiasz sobie przy tym po 50 mm z każdej strony na montaż zawieszenia, koła i półoś.
    Z czego można wysnuć wniosek, że twój pojazd ma wozić głównie mosty napędowe, bo zajmują prawie całą jego powierzchnię.
    Dodatkowo wspomniałeś, że chcesz napędzać wszystkie koła, co oznacza iż co najmniej jeden most musi być przelotowy, to znaczy przekazywać napęd dalej. A jeszcze gdzieś musi być przekłądnia do przekazania mocy z silnika na wał napędowy.

To dużo za mało, by ci w czymkolwiek pomóc. Nie wiemy jaki napęd, jaką moc trzeba przenieść, jaki moment obrotowy, dlaczego od tego, ważniejsza są dla ciebie olbrzymie wymiary obudowy zewnętrznej, w stosunku do konstrukcji.
    Jedyne co wiemy to to, że chcesz to uzyskać za 20 zł lub "mało $".

Może wspomnij jaki masz na to budżet.
    Bez dalszych informacji z twojej strony dyskusja będzie zamknięta.
    Chcemy pomóc, ale by pomóc w dziedzinach technicznych, to trzeba znać podstawowe parametry. To nie jest magia, tylko inżynieria.
  • Poziom 15  
    Buduję model w skali 1/5-1/6 Stara/Kraza/Kamaz z napędem 6x6. Materiały to aluminium, stali i inne. Mój kolego ma warsztat cnc tokarkę, frezarkę i drukarkę 3d. Na budowę przeznaczę 1,5k zł. Most musi być szeroki bo to skala 1:5. Jaki most od quada daj link. Niekoniecznie jeden most musi być przelotowy wystarczy zrobić reduktor 1:1 i wstawić go pomiędzy 2 ostatnimi mostami.

Mam model 1:8 4x4 i tam mam dwa dyferencjały ale brakuje mi 1 tylko gdzie go kupić?
  • Poziom 41  
    rcnitros napisał:
    Mam model 1:8 4x4 i tam mam dwa dyferencjały ale brakuje mi 1 tylko gdzie go kupić?

Wstaw zdjęcie lub podaj nazwę modelu 1:8 4x4, podzespoły pasują do konkretnych modeli.

Dyferencjał do modeli 1:5

• Poziom 15  
    To jest hpi trugy 4.6
  • Poziom 41  
    Przeszukaj portale aukcyjne i ogłoszenia na pewno znajdziesz.
  • Poziom 15  
    A może macie jakiś pomysł skąd zapodać zębatki?
  • Poziom 15  
    Odbierająca dyferencjału nie większa jak 3,5 a modół taki jak atak.
  • Poziom 41  
    rcnitros napisał:
    Odbierająca dyferencjału nie większa jak 3,5 a moduł taki jak atak.

Co oznacza 3,5.

Przy podanym module 3,5 to wysokość zęba wyjdzie około 8 mm.

To będzie możliwe tylko podebranie od dla przykładu samochodu tylni most.
    Sama obudowa dyferencjału na przykład od BMW lub przeróbka od malucha.
  • Poziom 15  
    A zapomniałem dopisać max 3.5cm średnicy zębatki odbierającej.
  • Poziom 15  
    Kiedyś coś czytałem o zębatki k od maszyny do szycia czy są tam takie zębatki?
  • Poziom 15  
    A od tamiya e10 metalowe ?
  • Poziom 41  
    Musisz sam ocenić czy wielkości tych kół będą dla ciebie przydatne.
    W katalogu Hpi truggy 4.6 masz też spory wybór.
  • Poziom 15  
    Biorę od e10 odbiór 38mm średnicy