Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie fazowe grzałką 1,5kW

07 Lip 2015 18:09 1959 9
 • Poziom 9  
  Chcę zrobić sterownik grzałki 1,5kW za pomocą sterowania fazowego. Czemu fazowe, a nie grupowe? Postanowiłem kierować się tym:
  http://www.pamel.biz/instrukcje/prd1.pdf (strona 6)
  Cytat:
  Jak w każdym przypadku obie metody sterowania mają wiele zalet jak i wad. W przypadku grzałek sterowanie fazowe jest dużo lepsze. Mitem jest wprowadzanie zakłóceń do sieci. Grzałka jest elementem rezystancyjnym, nie jest wymagane załączanie „w zerze”. Przełączanie w obu metodach nie powoduje żadnych zakłóceń, nie powstają żadne częstotliwości inne niż 50Hz czyli nie występują zakłócenia. [...]
  Sam układ bazuje na wykrywaniu przejścia przez zero i sterowaniu triakiem przez MOC3021. Aktualne nastawy będą wyświetlane na wyświetlaczu 7-segmentowym. Sterowanie przy pomocy przycisków, od których będzie zależne opóźnienie od momentu przejścia przez 0 do momentu załączenia triaka. Triaka (do którego będzie przymocowany radiator) będzie chłodzić wentylator 12V.

  Byłbym wdzięczny za wskazanie ewentualnych błędów na schemacie:
  Sterowanie fazowe grzałką 1,5kW
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Jeżeli twierdzisz, że sterowanie fazowe nie wprowadza zakłóceń do sieci, zobacz sobie schematy regulatorów żarówek. Po co tam zainstalowano filtry? Zakres mocy ok. 400W.
 • Poziom 9  
  Zbigniew 400 napisał:
  Jeżeli twierdzisz, że sterowanie fazowe nie wprowadza zakłóceń do sieci, zobacz sobie schematy regulatorów żarówek. Po co tam zainstalowano filtry? Zakres mocy ok. 400W.
  Tak jest stwierdzone w dokumentacji firmy budującej aparaturę w tej branży. Myślisz, że to zwykła gadka marketingowa lub wynikająca z niewiedzy? Przestawić schemat na sterowanie grupowe nie będzie trudno.
 • Poziom 37  
  To niech ta firma przedstawi protokół na badanie zakłóceń elektromagnetycznych.
 • Poziom 38  
  Odnośnie cytowanej instrukcji - bzdury. Sterowanie fazowe zawsze wprowadza zakłócenia - skoro przebieg jest odkształcony, to zgodnie z rozkładem Fourier'a na pewno będą wyższe harmoniczne niż 50/100Hz.

  Kolejna "perełka" - moc "urządzenia". Patrząc na zdjęcie - nieduże, patrząc na parametry... 3.5kW daje jakieś 15A. Załóżmy, że elementem wykonawczym jest triak, załóżmy napięcie podczas przewodzenia 2V - co daje jakieś 30W mocy do rozproszenia.

  Następne cudo - "urządzenie służy do regulacji mocy elementów grzejnych lub regulacji obrotów." "Urządzenie nie służy do regulacji obwodów typowo indukcyjnych". To czego obroty chcą regulować? O silnikach pojemnościowych nie słyszałem ;)

  Fajne jest też "Zgodność z normami: PN-EN 60529". Norma ta określa stopnie ochrony zapewniane przez obudowę.

  Wg. mnie do sterowania grzałki najlepsze jest sterowanie grupowe i to przekaźnikiem. Nie martwisz się o moc traconą na triaku, nie martwisz się przejściem przez zero. 1.5kW sugeruje jakiś bojler; podejrzewam że ma taką pojemność cieplną, że przy sterowaniu grupowym o okresie PWM rzędu minuty nie zauważysz wahania temperatury ;)
 • Poziom 37  
  Te firmy wykorzystują niewiedzę klientów a ze strony fachowej mają spore braki. Swego czasu sprzedawali oszczędzacz prądu podpierając się badaniami politechniki śląskiej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Ale za to mamy wyświetlacz i sterowanie przyciskami. Full wypas.
 • Poziom 9  
  Zmieniłem sposób regulacji na grupową. Układ detekcji przejścia przez zero, przyda się tu do synchronizacji z siecią. Optotriakiem jest teraz MOC3041 (z detekcją przejścia). Wystarczy więc zliczać "szpilki" (przejścia przez 0) i sterować liczbą przepuszczanych połówek sinusoid.
  Wstawiłem też chwilowo kondensator 470uF między stabilizatorami, ale nadal zastanawia mnie kwestia rozpraszania ciepła. Przez triak będzie przepływał prąd 6,5A.

  Jaki radiator byłby potrzebny i czy zastosowanie wentylatora będzie tu konieczne?
  Inna kwestia: jeśli chciałbym zrobić zabezpieczenie przed zwarciem na triaku, czy przekaźnik 10A wpięty szeregowo przed triakiem (i rozłączany w razie potrzeby) zdałby test? Chodzi mi o to, czy przez długotrwałe wpięcie w obwód o takim prądzie, jego styki by się nie "zespawały".
 • Poziom 37  
  Można zastosować przekażnik, ale tylko z metalową mechaniką /R 15/ lub mały stycznik.