Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BBC micro:bit - wersja finalna edukacyjnego mikrokomputera BBC

farmerro 08 Jul 2015 00:05 1512 2
Computer Controls
 • BBC micro:bit - wersja finalna edukacyjnego mikrokomputera BBCBBC prezentuje finalną wersję micro:bit – edukacyjnego mikrokomputera stworzonego w ramach inicjatywy „Make It Digital”, której celem jest rozwinięcie zainteresowań brytyjskich nastolatków w kierunku technik komputerowych.

  To najbardziej ambitna inicjatywa od ponad 30 lat, kiedy to w 1982 roku BBC wypuściło serię komputerów domowych BBC Micro na potrzeby projektu "BBC Computer Literacy Project", czyniąc w ówczesnym czasie Wielką Brytanię jednym z najlepiej zinformatyzowanych krajów świata.

  Projekt powstał dzięki współpracy ARM, Barclays, BBC, element14, Freescale, Lancaster University, Microsoft, Nordic Semiconductor, Samsung, ScienceScope, Technology Will Save Us oraz Wellcome Trust.

  Urządzenia w ilości 1 miliona sztuk zostaną rozdane za darmo jesienią wszystkim dzieciom w wieku 11/12 lat. BBC wierzy, że sposobem tym zainteresuje młodych ludzi programowaniem oraz nowymi technologiami, a w przyszłości wyłoni pokolenie inżynierów i pionierów - obecnie sektor technologiczny Wielkiej Brytanii jest w złym stanie ze względu na niski poziom umiejętności.

  Oficjalna wersja micro:bit to płytka o wymiarach 4cm x 5cm wyposażona w mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M0, matrycę 25 diod LED, dwa programowalne przyciski oraz wbudowany układ akcelerometru i magnetometru. Urządzenie posiada 3 wejścia/wyjścia analogowe/cyfrowe w formie pierścieni umożliwiających stosowanie wtyków bananowych. Micro:bit oferuje łączność w technologii Bluetooth LE zrealizowaną z wykorzystaniem układu nRF51822. W wersji końcowej zrezygnowano z gniazda baterii CR2032 na rzecz złącza zasilania z zewnętrznego akumulatora.

  Źródło:
  http://www.bbc.co.uk/mediacentre/mediapacks/microbit
  http://www.bbc.com/news/technology-33409311
  http://makezine.com/2015/07/07/new-bbc-microbit-is-free-preteens-uk/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  farmerro
  Level 16  
  Offline 
  Has specialization in: wszystkiego po trochu...
  farmerro wrote 343 posts with rating 186, helped 7 times. Been with us since 2006 year.
 • Computer Controls
 • #2
  gosztekseba
  Level 31  
  farmerro wrote:
  obecnie sektor technologiczny Wielkiej Brytanii jest w złym stanie ze względu na niski brak umiejętności


  Albo niski poziom umiejętności albo ich brak ale niski brak?
 • #3
  farmerro
  Level 16  
  @gosztekseba Racja!

  Przepraszam za błąd.