Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet TermaQ Electronic - - za gorąca woda, za nic nie mogę wyregulować.

08 Lip 2015 00:05 3939 6
  • Poziom 7  
    Witam.

Posiadam podgrzewacz wody przepływowy w łazience w bloku, Termet TermaQ Electronic, zdjęcie panelu przedniego:
    https://obrazki.elektroda.pl/4710050600_1436304250_thumb.jpg

Łazienkę remontowali fachowcy "all inclusive". Nowe rury, baterie, piec tylko po starym właścicielu i ponoć niedawno kupiony.

Bateria pod prysznicem (wajcha, bez pokręteł) podobna do tej na zdjęciu:
    http://static.lazienkaplus.pl/files/produkty/cache/400x400/bat/hgh/31960000_01.jpg

Jakbym pieca nie ustawił tymi dwoma regulatorami, to gdy skręcam wodę wajchą z gorącej na zimną piec gaśnie przedwcześnie (po 1/3 możliwej regulacji). Woda tuż przed zgaśnięciem jest na tyle gorąca, że przy kąpieli bawię się baterią prysznicową zapalam piec, gaszę, żeby się jakoś wykąpać i nie poparzyć.

Pomyślałem, że może rury za wąskie dali i blokują wodę, albo jakiś gruz się osadził w baterii, albo słuchawka od prysznica za mały ma przepływ - kupiłem taką co na 12cm średnicy i trochę pomogło. Teraz jak są takie upały, znów woda za gorąca.

Zamówiłem fachowca. Odkręcił wodę i powiedział że piec sprawny, bo pali. Rozkręcił baterię i gruzu nie było. Przyczepił się, że może wężyk za krótki co wystaje od spodu i że ewentualnie to. Jeden z węży od spodu (ten węższy) jest ciut za krótki i się lekko załamuje. Poklepał się po kieszeniach, powiedział że węży ze sobą nie wziął. Stwierdził więc, że to raczej nie wąż. Nie sądzę sam, że w tym rzecz. Wypisał protokół, wziął 105zł i poszedł.

Chciałbym zapytać, jak sprawić by piec palił także przy wodzie skręconej w większym stopniu na zimną, tak by woda do mycia w rezultacie była letnia (najlepiej) a jak już to przynajmniej normalna (nie parząca)? Co zasugerować kolejnemu gościowi od naprawy, by go naprowadzić na przyczynę usterki?
  • Poziom 39  
    Jak piec zachowuj się pracując na baterii umywalkowej lub w kuchni? Ustaw piec na odpowiednią temperaturę na tych bateriach i wtedy sprawdź prysznic.
  • Poziom 7  
    Regulacja baterią w kuchni wygląda podobnie jak tą pod prysznicem - woda jest za gorąca, przesuwając baterię o kolejny cm piec gaśnie. Natomiast bateria umywalkowa da się o dziwo nastawić na letnią wodę i piec przy tym nie gaśnie. Oba regulatory na piecu przesunięte na maks w prawą stronę (ten od płomienia prawie maksymalnie).
  • Poziom 11  
    Oba na max w prawą stronę? Regulacja płomienia też?
  • Poziom 35  
    Prawdopodobnie jest tak, że w baterii wannowej (słuchawce prysznicowej) i zlewozmywakowej jest perlator ograniczający przepływ wody a w umywalkowej go nie ma, lub jest, ale o większej przepustowości. W efekcie, przy nastawie wody pokrętłem na piecyku w położeniu mniejszego przyrostu temperatury (ale większego przepływu) piecyk gaśnie, gdyż bateria zbytnio dławi przepływ wody. Notabene, przy tym piecyku (jak i przy większości innych, np. Junkers) prawe pokrętło (to, które reguluje przepływ wody i przyrost temperatury) w położeniu maksymalnie w lewo daje maksymalny przepływ wody, ale najmniejszy przyrost temperatury (woda lekko ciepła), tyle, że przy tym położeniu piecyk może łatwo gasnąć, gdy kran nie zapewni wystarczającego przepływu (perlator o małej przepustowości). To samo pokrętło w położeniu max. w prawo zapewnia maksymalny przyrost temperatury (gorąca woda - nawet przy małym nastawieniu gazu), tyle, że wtedy piecyk nie gaśnie nawet przy małym strumieniu wody. By uzyskać mniej gorącą wodę, trzeba pokrętło płomienia dać maksymalnie w prawo a pokrętło od wody -maksymalnie w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).
  • Poziom 7  
    Odkręciłem końcówkę z sitkiem w kuchni, lecz bez niej nic się nie zmieniło. W łazience mam 3 z kolei słuchawkę prysznicową, a na poprzednich było tak samo.
    Sprawa tak wygląda, że czy lewe pokrętło (od płomienia) jest na maks w lewo, czy prawie maks w prawo, to nic nie zmienia - zawsze przy próbie skręcenia prawego pokrętła przeciwnie do wskazówek zegara w połowie skręcania piec gaśnie.
  • Poziom 35  
    Nie powinien całkowicie gasnąć, nawet przy skręceniu tego pokrętła maksymalnie w lewo. Oznacza to, że albo baterie mają skrajnie małą przepustowość (czy to jest tzw. mieszacz), albo też pojawia się problem w piecyku. Być może membrana jest już do wymiany (ma mikropory i przez to nie podnosi się wystarczająco, by otworzyć zawór gazu). Może cały zespół wodny piecyka wymaga dokładnego przeczyszczenia (a czy filtr był kiedykolwiek czyszczony)? Jeżeli nad umywalką nie dzieje się nic takiego, to przyczyn należy szukać w instalacji wodnej (baterie). Swoją drogą, mieszacz (wkład) baterii też ma wewnątrz filtr i może się on zanieczyścić, ograniczając wydatek wody (trzeba albo wymienić cały wkład, albo rozebrać i wyczyścić, ale zachowując ostrożność, by nie uszkodzić elementów).