Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana dysku w laptopie HDD->SSD - klonowanie danych

OlekMTG 08 Lip 2015 01:46 1494 12
  • #1 08 Lip 2015 01:46
    OlekMTG
    Poziom 34  

Chciałbym wymienić w moim Dellu Vostro dysk na SSD. Obecnie mam 500GB WD Scorpion, natomiast najchętnie przerzuciłbym się na coś pokroju Cruciala BX100 lub MX200 250GB. Problem w tym, iż mam poinstalowanych kilka rzeczy, których nie mam szansy odzyskać po reinstalacji systemu. Wpadłem więc na pomysł żeby zmniejszyć oryginalną partycję na HDD a następnie sklonować ją na SSD. Czy ktoś z was robił juz podobną operację? Jakich programów polecacie użyć? Zależy mi aby było skopiowane dosłownie wszystko - włącznie z rejestrem, sterownikami, zaszytymi gdzieś głęboko certyfikatami, itp.
    No i druga sprawa - jak taką operacje najłatwiej wykonać od strony technicznej? Jakimś adapterem USB podłączyć dysk przez USB a po klonowaniu po prostu podmienić dyski w laptopie? Jeśli tak to czy coś takiego będzie odpowiednie?

0 12
  • #2 08 Lip 2015 02:06
    Asisienka23
    Poziom 25  

Oczyść dysk ze zbędnych danych i wtedy dokonaj klonowania bez żadnych zmian na przykład za pomocą. HDClone. Wszelkie zmiany wielkości partycji wiążą się z większych bądź mniejszym ryzykiem uszkodzenia danych.

0
  • #3 08 Lip 2015 14:39
    bolekis
    Poziom 34  

Pobierz program Acronis ze strony WD. Dysk SSD podłączysz adapterem USB i za pomocą ww programu możesz sklonować cały dysk systemowy włącznie ze zmianą wielkości partycji oraz pominięciem niektórych danych, jeżeli na nowy dysk się nie zmieszczą.
    Później zamieniasz dyski miejscami i uruchamiasz system już z nowego.

1
  • #4 08 Lip 2015 15:11
    IXOF
    Poziom 18  

Chciałbym się podczepić, podoba mi się program EaseUS Partition Master 10.2, ma on opcję klonowania dysku, jednak co, jeżeli np chciał bym sklonować tylko jedną partycję ? U mnie wygląda to tak i nie da się nic przestawić. Czy tym programem da się to zrobić ?
    Wymiana dysku w laptopie HDD->SSD - klonowanie danych

0
  • #5 08 Lip 2015 16:07
    Polon_us
    Poziom 41  

@IXOF

Do takiego projektu lepszym programem jest EausUS Todo Backup -> Link

Z tym, że nie będzie to dokładnie klonowanie dysku, tylko back-up jednej partycji i następnie jej przeniesienie na nowy dysk. Proces dwu-etapowy.

Klonowanie dysku, z samej swojej nazwy odnosi się do całego dysku.

0
  • #6 08 Lip 2015 17:52
    IXOF
    Poziom 18  

Polon_us napisał:
    @IXOF

Do takiego projektu lepszym programem jest EausUS Todo Backup -> Link

Z tym, że nie będzie to dokładnie klonowanie dysku, tylko back-up jednej partycji i następnie jej przeniesienie na nowy dysk. Proces dwu-etapowy.

Klonowanie dysku, z samej swojej nazwy odnosi się do całego dysku.

No dobra, ale czy ta jedna partycja będzie skopiowana bajt po bajcie ? Zadziała mi to, jeżeli sklonuje w ten sposób partycje systemową ?

EDIT

Ten back up będzie musiał być gdzieś zapisany, czyli i tak będę musiał dysponować wolnym miejscem wwielkości odpowiadającej wielkości klonowanej partycji ?

0
  • #7 08 Lip 2015 18:19
    Matuzalem

Poziom 43  

Nie zadziała, bo tego co niezbędne do rozruchu Ci zabraknie.
    Szczegóły są do znalezienia na forum.

PS
    Ad post nr 5 - czy mi się wydaje, czy np. Norton Ghost operował pojęciami disk2disk i partition2partition dla obu używając określenia "klonowanie"?

0
  • #8 08 Lip 2015 18:37
    OlekMTG
    Poziom 34  

bolekis napisał:
    Pobierz program Acronis ze strony WD. Dysk SSD podłączysz adapterem USB i za pomocą ww programu możesz sklonować cały dysk systemowy włącznie ze zmianą wielkości partycji oraz pominięciem niektórych danych, jeżeli na nowy dysk się nie zmieszczą.
    Później zamieniasz dyski miejscami i uruchamiasz system już z nowego.

To rzeczywiście wydaje się najlepszym rozwiązaniem. A mam jeszcze tylko jedno pytanie - w sumie partycja recovery nie była by mi chyba potrzebna na nowym dysku (stary leżał by w szafce jako backup) - Czy w Acronisie można w taki sposób pominąć partycję recovery i jak zareagował by na to system?

0
  • #9 09 Lip 2015 05:45
    Polon_us
    Poziom 41  

Matuzalem napisał:
    Ad post nr 5 - czy mi się wydaje, czy np. Norton Ghost operował pojęciami disk2disk i partition2partition dla obu używając określenia "klonowanie"?

Nie używam Norton Ghost, także nie mogę zaprzeczyć ani potwierdzić tego pytania.
    Mogę przyznać, że co nieco rozpędziłem się z stwierdzeniem, które zamieściłem w wpisie #5.
    IXOF napisał:
    Ten back up będzie musiał być gdzieś zapisany, czyli i tak będę musiał dysponować wolnym miejscem wwielkości odpowiadającej wielkości klonowanej partycji ?

Do tego procesu wskazane jest mieć:
    - dodatkowy dysk, który pomieści kopię partycji (dysku)
    - płytę EaseUS Live (Linux), która umożliwi wystartowanie komputera z owej płyty i przeniesienie danych na nowy dysk
    - płytę naprawczą Windows ("Disc repair"), która naprawi ewentualne problemy startowe nowego dysku.

Obie płyty bez kłopotu można "wypalić" z EaseUS/Windows odpowiednio.

Postępowanie jest proste:
    - wykonanie kopii dysku/partycji na dodatkowym dysku
    - wyjęcie starego dysku z komputera i włożenie nowego
    - wystartowanie komputera z płyty EaseUs i zapis danych na nowym dysku
    - o ile komputer nie wystartuje to konieczne jest użycie dysku naprawczego Windows.

Zakładam, że powyższa dyskusja dotyczy systemu Windows.

Ja przyjąłem taką metodykę postępowania, po kilku nieskutecznych próbach użycia programów "klonujących" typu Acronis czy temu podobne.
    Trochę "naokoło", ale najważniejsze jest to, że jest skuteczne :)

0
  • #10 09 Lip 2015 07:48
    irondick
    Poziom 31  

Używam Ghosta i normalnie jest opcja klonowania partycji z dysku na dysk. Dodatkowo nie trzeba zmieniać rozmiaru. Obie partycje mogą być różne wielkością, nowa jednak musi być na tyle pojemna aby pomieściła dane z klonowanej. Ja jednak zawsze sobie robię "To image" i mam kopię zapasową w bezpiecznym miejscu.

0
  • #11 09 Lip 2015 09:51
    bolekis
    Poziom 34  

OlekMTG napisał:
    Czy w Acronisie można w taki sposób pominąć partycję recovery i jak zareagował by na to system?

Można, kiedyś tak robiłem ale nie pamiętam już poszczególnych kroków. Systemem był XP i trzeba było ustawić wtedy parametry w pliku boot.ini

0
  • #12 09 Lip 2015 14:14
    Polon_us
    Poziom 41  

OlekMTG napisał:
    Czy w Acronisie można w taki sposób pominąć partycję recovery i jak zareagował by na to system?

Generalnie, nie ma problemu, aby usunąć partycję Recovery. Zrobiłem tak w swoich komputerach (sztuk 4 - Win7-64) i działają bez kłopotu.
    Trzeba zdawać sobie sprawę, że opcja "Recovery" która pojawia się w trakcie startu komputera jest oczywiście nieaktualna, co jest oczywiste.
    A wykonanie kopii systemu przynajmniej raz na miesiąc w takim przypadku jest zalecane.

0
  • #13 09 Lip 2015 19:02
    OlekMTG
    Poziom 34  

Polon_us napisał:
    OlekMTG napisał:

Generalnie, nie ma problemu, aby usunąć partycję Recovery. Zrobiłem tak w swoich komputerach (sztuk 4 - Win7-64) i działają bez kłopotu.
    Trzeba zdawać sobie sprawę, że opcja "Recovery" która pojawia się w trakcie startu komputera jest oczywiście nieaktualna, co jest oczywiste.
    A wykonanie kopii systemu przynajmniej raz na miesiąc w takim przypadku jest zalecane.

Co najlepsze - w Dellu nie ma przy starcie opcji recovery :) , dla użytkownika wygląda to tak, jakby tam tylko obraz instalacyjny systemu siedział.

Tak czy siak, Crucial BX 100 250 GB zamówiony za 359 pln (+ gratis klucz do Acronis True Image HD jeśli jest to coś warte), na początku przyszłego tygodnia zabieram się za klonowanie i dam znać o rezultatach.

0