Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysproporcje w sygnałach MUX - Jeden nadajnik, jedna moc i brak MUX3

sub123 08 Lip 2015 12:55 1347 7
 • #1 08 Lip 2015 12:55
  sub123
  Poziom 2  

  Witam,

  Proszę o podpowiedź co zrobić z tym fantem...

  Domek, instalacja w oparciu o Sat 2xQuatro, Yagi DIPOL 19/21-60 DVB-T, Multiswitch 9/8 MP-0908 (niestety nie mam możliwości wklejenia linków na tym forum)

  Problem polega na koszmarnej różnicy poziomów sygnału pomiędzy MUX1 i MUX2 (poziom na 90%), a MUX 3 który jest na poziomie poniżej oglądalności (brak obrazu). Wszystkie MUXy lecą z jednego nadajnika tj. Kołowo w okolicach Szczecina. Wszystkie wychodzą z taką sama mocą tj. 100kW i mają do pokonania do mojej lokalizacji jedynie 20km, azymut 130. Mimo tego MUX3 nie da się odbierać.

  W okolicy jest też mniejszy nadajnik na Warszewie. Nadaje wyłącznie MUX3 na tej samej częstotliwości co Kołowo ale już tylko z 14kW, odległość 2km, azymut 90. Co prawda jego główna wiązka jest skierowana na azymut ok 170, a więc zupełnie nie w moim kierunku. Ale jasnym jest, że przy niewielkiej odległości łapię się na jego zasięg tak czy siak.

  Teoretycznie rzecz biorąc dodatkową ilość sygnału z Warszewa powinna tłumić też moja Yagi wycelowana w Kołowo chociaż różnica w azymutach to ok. 40 stopni.

  Pytanie zasadnicze. Czy ta stacja doświetlająca na Warszewie może mieć aż tak kolosalny wpływ na zakłócenie znacznie mocniejszego sygnału z Kołowa, że doprowadza do blokady MUX3 w mojej lokalizacji?

  Ewentualnie jakieś inne pomysły które mogłyby wskazać na przyczynę takiej dysproporcji pomiędzy MUX1/MUX2, a MUX3?

  Próbowałem podbić sygnał stosując zamiast symetryzatora przedwzmacniacz. O ile dawało to sensowny efekt na dekoderze podpiętym bezpośrednio do anteny, o tyle nie sprawdzało się w całej instalacji domowej z uwagi na charakterystykę multiswitacha:
  "Poziom wyjściowy sygnału naziemnego 85dB oznacza w praktyce, że na wejście toru naziemnego, nie należy podawać sygnałów większych niż 82dB. Sygnały o wyższym poziomie spowodują przesterowanie kluczy tranzystorowych, co objawi się utratą sygnału satelitarnego".
  Efekt był taki, że po włączeniu zasilania wzmacniacza anteny można było oglądać tv np. przez godzinę czy dwie (czas w którym zatykały się tranzystory?), potem zanikała. Co ciekawe, nie miało to wpływu na odbiór satelity przez multiswitcha.

  Przychodzą mi do głowy na chwile obecną trzy pomysły chociaż do żadnego nie jestem przekonany (proszę o poradę).

  Po pierwsze można by próbować powiesić zwrotnicę i dodatkową słabą antenę UHF obróconą na Warszewo ale wolałbym uniknąć lasu anten na i tak krótkim maszcie.

  Po drugie można by zostać przy przedwzmacniaczu (żeby zniwelować utratę sygnału z uwagi na brak kierunkowości yagi) i obrócić antenę gdzieś na azymut pomiędzy obie stacje tak aby w ten sposób wyrównać poziomy wszystkich trzech multiplexów.

  Po trzecie, i tu pytanie do forumowiczów, czy istnieją jakieś korektory antenowe bądź selektywne wzmacniacze które można tak ustawić aby wzmacniały bądź tłumiły poszczególne częstotliwości w ramach jednego zakresu UHF?

  Z góry dziękuję za każdą sugestię i podpowiedź.

  Pozdrawiam,

  Sub

  0 7
 • #2 08 Lip 2015 13:07
  zxvt
  Poziom 17  

  Wzmacniacze oczywiście istnieją:
  http://professional-market.eu/pl/p/Wzmacniacz-WWK-861-wielowejsciowy-strojony-Telmor/159

  Ale najpierw trzeba określić czy jest to przesterowanie czy tłumienie i w którym miejscu się znajduję.

  Ta antena w okolicach 48 kanału ma dużo większy zysk, więc może to być przesterowanie
  Dysproporcje w sygnałach MUX - Jeden nadajnik, jedna moc i brak MUX3

  W takim przypadku można zastosować tłumik:
  http://professional-market.eu/pl/p/Tlumik-antenowy-TV-regulowany-TRA-03/164

  Ale spróbuj najpierw obrócić antenę o kilka stopni w bok, jeżeli nie pomoże to trzeba szukać miejsca w którym występuje tłumienie.

  1
 • #4 08 Lip 2015 14:42
  zxvt
  Poziom 17  

  MUX-1 na 41 więc dużej różnicy nie ma, ale bardzo prawdopodobne.

  1
 • #5 20 Lip 2015 08:33
  sub123
  Poziom 2  

  zxvt napisał:
  Ta antena w okolicach 48 kanału ma dużo większy zysk, więc może to być przesterowanie
  To raczej nie będzie to. Wszystkie pomiary które zacytowałem robiłem na czystym torze antena - dekoder. Po wpięciu w tor innych urządzeń (zwrotnica UKF, sumator sygnału zwrotnego z dekodera SAT, multiswitch) sygnał na wszystkich muxach spada przy czym mux1 i mux2 spada do jakiś ~80% a mux3 już praktycznie brak. Gdyby był przesterowany powinien raczej pokazać się z sygnałem np. 100%.

  Kabel w instalacji to Conotech RG6-U (Link). Pomijając instalacje w domu pomiary cytowane w pierwszym poście były robione na odcinku do 10m maksymalnie. Czy ten kabel może tak tłumić wyższe częstotliwości na tak krótkim odcinku?
  Chyba, że ta sugestia winy kabla dotyczy jakiegoś innego z nim problemu?

  0
 • #6 20 Lip 2015 23:04
  KOCUREK1970
  Poziom 43  

  sub123 napisał:
  multiswitch

  Należy sprawdzić, jaką MAKSYMALNĄ granice sygnału DVB-T można mu "podać" - w instrukcji switcha powinna być taka informacja.

  1
 • #7 21 Lip 2015 08:13
  irekr
  Moderator

  14 kW w odległości 2 km to pole około 90 mV/m. W typowej - niezbyt dużej antenie np 7-11 elementów skierowana na Warszewo da w antenie około 75 mV napięcia czyli 92 dB.
  Większość multiswichy, jakie są na polskim rynku, to sprzęt budowany dla wymagań niemieckich i z maksymalnym napięciem wejściowym około 85 dB. Ale w Niemcy mają MPEG2, dla MPEG4 ten poziom jest o około 20 dB niższy i nie należy podawać na wejście multiswicha sygnałów o poziomie powyżej 65 dB.
  Antena jaka masz to dobra antena, ale ma dosyć szeroką wiązkę przednią - rzędu 60 stopni (+/- 30 stopni) i przy azymucie 40 stopni tłumienie będzie niewiele większe, rzędu około 7 dB.
  Nie ma bata, wejście odbiornika/multiswicha/dekodera przy napięciu 80 dB (10 mV) musi być przesterowane. Wskazaniami siły i jakości sygnału w dekoderze bym się specjalnie nie przejmował, najczęściej to dosyć "humorystyczne dodatki"... nie wolno na nich polegać. Nawet wskazania typu "0" siły sygnału wcale nie oznaczają że tego sygnału niema, przy skrajnie wysokich błędach dekodowania wskaźnik także może pokazać "0" w sile sygnału.

  Na poczatek proponuję zapoznać się z pewna publikacją:
  http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak-poprawnie-odbierac-mux3  Nie jesteś pierwszy z tym problemem. Jakieś pół Poznania ma problemy z odbiorem dzięki zbyt dużej mocy "doświetlaniu" z jednego nadajnika w północnej części miasta ale w bardzo eksponowanym punkcie. W warunkach szczecińskich - znam ten teren - moc nadajnika na Warszewie powinna wynosić max 0,2 kW.

  Są dostępne korektory siły sygnału, ale w warunkach amatorskich bez wskaźników i przy niewielkiej wiedzy poprawne ustawienie jest w zasadzie niewykonalne.

  Co ja bym zrobił w takiej sytuacji? Poeksperymentowałbym z silnie kierunkową anteną by maksymalnie wytłumić sygnał z Warszewa, właściwym ustawieniu tłumika i ewentualnie korektora. Gotowych recept nikt Ci chyba nie da, za dużo jest czynników mających wpływ na odbiór i każdy z nich może wywoływać zupełnie nieoczekiwane zmiany.

  0
 • #8 22 Lip 2015 10:05
  TELMOR_PL
  Poziom 29  

  Witam. Zgadzam się z przedmówcą, gotowych recept niema, a niemal każdy przypadek jest indywidualny. Pamiętam taką sytuację gdzie na jednym osiedlu dwa domy obok (ok. 40 m), ta sama antena, niemalże identyczna instalacja. W jednym odbiór b.dobry, w drugim fatalny.
  W Twoim przypadku rzeczywiście sygnały mogą być przesterowane. Może spróbować rozwiązanie z filtrem/wzmacniaczem WK-310 (http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Katalog-produktow-RTV-SAT/Przedwzmacniacze-wzmacniacze/Wzmacniacze-kanalowe/WK-310-masztowy-wzmacniacz-DVB-T). Jest to dobre i nie drogie rozwiązanie dla wyselekcjonowania trzech sygnałów i wyrównania ich poziomów.

  0