Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzętowy debugger do Raspbery Pi

ghost666 08 Lip 2015 15:26 1449 0
 • Sprzętowy debugger do Raspbery PiDebug Clip to nowy produkt firmy Ryanteck, który działa jako dodatek do płytki Raspberry Pi i służy jako debugger do tego układu, któremu zapewnia interfejs szeregowy, który można podłączyć do portu USB innego komputera. Układ montowany jest na wyprowadzeniach GPIO RPi w sposób umożliwiający wykorzystanie tych pinów do innych zastosowań oraz podłączania do tych pinów innych układów.

  Układ ten został sfinansowany przez kampanię crowdfundingową na Kickstarterze, gdzie zebrał wymaganą kwotę z sporym zapasem czasu. Prezentowany poniżej układ jest prototypem, a finalny produkt ma się różnić jedynie kilkoma szczegółami od opisywanego poniżej dodatku.

  Zlutowanie modułu było bardzo proste, a kabel USB A-B jest czymś co każdy może mieć pod ręką. Tego rodzaju kable często dodawane są do drukarek i innych urządzeń.

  Sprzętowy debugger do Raspbery Pi

  Interfejs szeregowy Debug Clipa pozwala na komunikację z RPi poprzez terminal w Windowsie, co pozwala na realizację wielu zadań na płytce z Maliną. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że mamy kontrolę na naszym minikomputerem w momencie, gdy nie dysponujemy ani dodatkowym monitorem, ani WiFi lub ethernetem, po których możemy się z nim skomunikować.

  Działa to także wyśmienicie, gdy chcemy podłączyć RPi do laptopa, ale nie chcemy lub nie możemy bawić się w ustawianie niestandardowych konfiguracji sieciowych w tym celu.

  Na komputerze, który podłączony ma być do Raspberry Pi instalujemy jedynie sterowniki do MCP2221 firmy Microchip i po podłączeniu opisywanego układu widzimy nowe urządzenie nazywające się “MCP2221 USB-I2C/UART Combo”, którego ikona pojawia się tam, gdzie drukarki i inne urządzenia na USB. Po wybraniu właściwości możemy zobaczyć, że UART ten skonfigurowany jest jako COM3.

  Sprzętowy debugger do Raspbery Pi

  Poprzez Putty połączyć można się z RPi z wykorzystaniem połączenia szeregowego (ustawiając COM3 i prędkość 115200):

  Sprzętowy debugger do Raspbery Pi

  Terminal w programie Putty pozwala na "wejście" na RPi wpisując nazwę użytkownika i hasło. Można następnie korzystać z linii komend: uruchomić program raspi-config do konfiguracji układu, edytować pliki tekstowe etc. Po zrobieniu wszystkiego, co potrzebne, można normalnie wyłączyć Raspberry Pi i odłączyć kabel.

  Finalna wersja układu będzie dodatkowo wyposażona w zworkę pozwalającą na zabezpieczenie przed tworzeniem się pętli w linii zasilania (pomiędzy gniazdem USB na płytce Debug Clip i micro-USB na płytce Raspberry Pi). W aktualnej wersji konieczne jest usunięcie z PCB jednej diody, aby pozbyć się problemów ze stabilnością wynikających z trudności ze zwieraniem zasilania.

  Źródło: http://www.raspberrypi-spy.co.uk/2015/03/ryanteck-debug-clip-add-on-for-raspberry-pi/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9208 postów o ocenie 6754, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway