Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel 2010 - Duplikaty - Jak wyszukać duplikaty - ale nie wszystkie.

08 Jul 2015 18:53 1305 4
  • Level 9  
    Witam.

Mam problem z formatowaniem warunkowym komórek. Tym razem chciabym uniknąć duplikowania się wartości (nazwisk) wstawianych w jednej kolumnie za pomocą listy rozwijanej. Lista jest długa i byłaby bardzo pomocna opcja ostrzegająca że jakieś nazwisko zostało już użyte. Niestety - nie mogę skorzystać z automatycznej opcji podświetlania duplikatów bo dodatkowo, w kolumnie wstawiam dwie, powtarzające się cyklicznie wartości - które, chciałbym aby były pomijane podczas wyszukiwania duplikatów. Poniżej załączam uproszczony przykładowy plik.

Chciałbym aby:

* Nazwiska przypadkowo zdublowane podświetliły sie na jakiś ostrzegawczy :D kolor lub byłby wygenerowany komunikat z informacją że dane nazwisko juz było wybrane.
    * Powtarzające się wpisy ANULOWANO i PRZENIESIONO miały obecny kolor wypełnienia jak ten w przykładzie - czyli były ignorowane przez wyszukiwanie duplikatów.

Z góry dziękuję za pomoc i ew. przykłady rozwiązania problemu.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Moderator of Programming
    Gandalf67 wrote:
    chciabym uniknąć duplikowania się wartości (nazwisk) wstawianych w jednej kolumnie za pomocą listy
    A może w ogóle wykluczyć z listy już użyte? W przykładzie lista dynamiczna jako nazwa + kolumny pomocnicze.
  • Level 9  
    Rzeczywiście - nie pomyślałem o takiej opcji. Zaraz biorę Twój pomysł "na warsztat" i spróbuję zaadaptować do właściwej (dużej :D ) listy.
  • Helpful post
    Level 40  
    Pamiętaj że dla Anuluj i Przeniesiono jest inna formuła wyliczenia "cyfry pomocniczej"
  • Level 9  
    Dzięki za podpowiedz. Jako podstawowy zastosowałem Twoją metodę w arkuszu. Teraz stram się rozgryzć pomysł Adamasa bo to dla mnie nowość. Dziękuję w każdym razie Wam obu za pomoc i przykłady.