Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie instalacji do licznika 1-fazowego

Potargany 08 Lip 2015 19:19 1557 13
 • #1 08 Lip 2015 19:19
  Potargany
  Poziom 9  

  Witam,

  Wymieniam w domu instalację z aluminium na miedź i chciałbym dołożyć do niej uziom szpilkowych (szpilka w piwnicy 5m). Mam kilka wątpliwości, a że jestem laikiem chciałbym zasięgnąć fachowej porady.
  1) Do bezpiecznika za licznikiem dochodzą że słupa dwa przewody (możliwe, że trzy, a po prostu dwa z nich są połączone w samym liczniku, z samego słupa na sztycę idą dwa przewody, więc o ile to są one pojedyncze to jest to faza i neutralny). Po zamontowaniu skrzynki bezpiecznikiem chcę podłączyć przewody od tego bezpiecznika i dołożyć uziemienie. Czy nie będzie to kolidować z ewentualnym zerowaniem w liczniku?
  2) przewód uziemiający, prawdopodobnie 1x 10mm², będzie pociągnięty bezpośrednio od szpilki z piwnicy. Czy taki przewód jest odpowiedni, czy może wystarczy 1 x 4mm²?
  3) zdaję sobie sprawę, że takie uziemienie może nie mieć odpowiednich parametrów, jednak obecnie posiadam gniazdka bez bolca i chyba dodatkowe uziemienie nie zaszkodzi? Chyba, że ewentualne zerowanie w liczniku może stanowić problem i należy je odzerować.

  0 13
 • #2 08 Lip 2015 19:38
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  :?: zerowanie w liczniku :?: mam taki klawisz w samochodzie że jak nacisnę to mi licznik km kasuje na 000000 i tyle z tego rozumiem.

  Lepiej zatrudnij kogoś co ma doświadczenie bo po tym wnioskuję że może być nie ciekawie. Szczęście tylko że 1f.

  Wymieniasz instalację w mieszkaniu/domu i masz gniazda z zerowaniem? Ech ...

  2
 • #3 08 Lip 2015 19:44
  Potargany
  Poziom 9  

  Pisząc zerowanie, miałem na myśli mostkowanie, czy jest możliwe, że mam w liczniku połączone przewody neutralny i uziemiający(oba że słupa)?

  1
 • #4 08 Lip 2015 19:59
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  Niema takiej możliwości w liczniku 1f są 4 zaciski ( takim prostym bez zmiany taryf ).
  Określę to tak łopatologicznie : Wejście fazy, wyjście fazy, wejście PEN/N wyjście PEN/N. Pisząc PEN/N to kwestia gdzie rozdzielono PEN. Dawne liczniki 3f miały dodatkowy zacisk ochronny dla bezpieczeństwa obsługi, ale to był tylko zacisk ochronny metalowej obudowy.
  Tu dochodzimy jeszcze do typu sieci z jakiej jesteś zasilany.

  Może lepiej jednak zatrudnij fachowca bo to nie lampka nocna tylko " gorący odcinek " obwodu elektrycznego.

  0
 • #5 08 Lip 2015 20:03
  Potargany
  Poziom 9  

  Oto jak wygląda sytuacja w liczniku

  Podłączenie instalacji do licznika 1-fazowego

  Licznik jest nowy, elektroniczny i dwutaryfowy.

  0
 • #6 08 Lip 2015 20:07
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  Prawdopodobnie taki kawałek druta miał elektryk i zamiast oskórować na miedź to zużył na robocie. Inna forma recyklingu.

  A to jest zabezpieczenie przed licznikowe czy za licznikowe?
  Tak pytam bo zwarcie może być nie ciekawe.

  0
 • #7 08 Lip 2015 20:16
  Potargany
  Poziom 9  

  Podczas wymiany licznika spytałem, czy mogę dołożyć sobie bezpieczniki i w odpowiedzi dowiedziałem się, że to co na zdjęciu to już jest za licznikiem i bez zdejmowania plomby mogę w tym manipulować. Mnie to wygląda na to, że czerwony przewód idący od licznika do bezpiecznika to faza, a ten żółto zielony (oznaczenie uziemienia) to neutralny. Chcę podciągnąć uziemiający że szpilki i w nowej skrzynce bezpiecznikowej, odpowiednio połączyć, czyli faza i neutralny z bezpiecznika widocznego na zdjęciu i uziemienie z piwnicy. Pytanie czy to uziemienie będzie działać?

  Wygląda na to, że uziemienia nie mam żadnego, nawet mostkowania. Na to by wychodziło, obudowa komputera potrafi popieścić.

  0
 • Pomocny post
  #8 08 Lip 2015 20:23
  opornik7
  Specjalista elektryk

  Ciekawy jestem ile potrwa jeszcze dyskusja w tym temacie. Panowie elektrycy nie macie co robić?
  Z całym szacunkiem, jak można rozmawiać na tematy szczegółowe z osobą która nie ma zielonego pojęcia o instalacjach a już nie wspomnę wiedzy technicznej?

  1
 • #9 08 Lip 2015 20:42
  Potargany
  Poziom 9  

  Czyli nie dowiem się, czy dołożenie przewodu uziemiającego do instalacji nie wpłynie negatywnie na jej pracę? Jak na razie nie uzyskał em odpowiedzi na żadne z zadanych pytań, a wydają mi się one proste dla doświadczonego elektryka. Najistotniejsze jest dla mnie to, czy przewód na zdjęciu w kolorze żółtozielonym jest neutralny i czy dołożenie do instalacji (tutaj dwa czerwone przewody za bezpiecznikiem) przewodu uziemiającego i bolca w gniazdku nie spowoduje zakłóceń pracy instalacji. Obecnie całą instalacja jest złożona z dwóch żył (tak wygląda to w gniazdach) Jeśli dołożę do gniazdek przewód uziemiający to będzie on (lepiej lub gorzej) uziemiał?

  Co do mojej wiedzy technicznej, gdybym takową posiadał to nie tworzyłbym tematu. Wiem co to przewód fazowy, neutralny i uziemiający i jakie są konsekwencje nieprawidłowego podłączenia. Na szczęšcie kupione przewody mają odpowiednie kolory żył.

  Wybaczcie literówki, piszę z tableta.

  0
 • #11 08 Lip 2015 20:57
  Potargany
  Poziom 9  

  Nie znam układu sieci zasilającej, dom ma ok 50 lat i nie był modernizowany więc obstawiam że są tylko dwa przewody, łącze napowietrzne, 1faza, zabezpieczenie przed liczników 25A, na umowie jest wzmianka o miejscu rozgraniczenia en. elektrycznej.: zaciski na listwie zaciskowej na wejściu od strony zasilania.
  Znalazłem taką informację: W TT bezpiecznik będzie zabezpieczał fazę i przewód "N", natomiast w TN - tylko fazę. Na zdjęciu przez bezpiecznik przechodzi tylko faza więc wygląda na to, że TN.

  Edycja: na umowie mam oznaczenie tgFI0.

  0
 • #12 08 Lip 2015 21:13
  TWK
  Specjalista elektryk

  Potargany napisał:
  Znalazłem taką informację: W TT bezpiecznik będzie zabezpieczał fazę i przewód "N", natomiast w TN - tylko fazę. Na zdjęciu przez bezpiecznik przechodzi tylko faza więc wygląda na to, że TN.
  Skąd ta informacja? Jest ona błędna. Bez znajomości układu sieci dalsza dyskusja jest bez sensu.

  krzysiozak napisał:
  Uziemienie się stosuje w centralach telefonicznych, w energetyce zerowanie.
  Zdanie to jest nieprawdziwe. Obecnie mamy różne układy sieci, różnie jest w nich rozwiązana ochrona przeciwporażeniowa. Dawniej ochronę przeciwporażeniową realizowano właśnie przez uziemienie lub zerowanie. Zachęcam do lektury starszej literatury - np. PBUE.

  1
 • #13 08 Lip 2015 21:22
  Potargany
  Poziom 9  

  Czy istnieje możliwość, że ze słupa idą 3 przewody: l, n i PE, przy czym w samym liczniku (pod jego zaplombowaną obudową) są połączone przewody n i pe? Jeśli tak to najpewniej tak to jest u mnie rozwiązane. Niestety nikt nie raczył odpowiedzieć czy jeśli że słupa idą do domu dwa przewody (nie jestem w stanie określić czy są wielożyłowe, ale na pewno mają kilkadziesiąt lat) to do licznika też dochodzą dwa (l i n) czy może że słupa idzie jeszcze przewód pe.

  0
 • #14 08 Lip 2015 21:23
  Akrzy74
  Poziom 39  

  Potargany napisał:
  Czy istnieje możliwość, że ze słupa idą 3 przewody: l, n i PE,

  Nie sądzę.
  Potargany napisał:
  Wymieniam w domu instalację z aluminium na miedź

  Bardzo dobrze.
  Potargany napisał:
  chciałbym dołożyć do niej uziom szpilkowych (szpilka w piwnicy 5m).

  Bez sensu. Ekwipotencjalizację wykonuje się w oparciu o pomiary a nie o założenie.
  Potargany napisał:
  Mam kilka wątpliwości, a że jestem laikiem chciałbym zasięgnąć fachowej porady.

  Więc należało założyć temat w "Elektryka początkujący" a nie w "Elektryka instalacje i sieci".
  Potargany napisał:
  1) Do bezpiecznika za licznikiem dochodzą że słupa dwa przewody (możliwe, że trzy, (...)

  Racjonalną decyzję podejmować tylko wtedy, gdy posiada się dostateczny zasób informacji.

  Dalej nie czytam, bo autor nie ma pojęcia o czym pisze. Zamykam, zanim autor zrobi sobie i/ lub osobom postronnym krzywdę.

  0