Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SEP (pieczątka)

dombi 30 Maj 2005 18:58 12060 15
  • #1 30 Maj 2005 18:58
    dombi
    Poziom 10  

Mam pytanie odnośnie pieczątki uprawnień sepowskich. otrzymałem potrzebne dokumenty i chciałem się zapytać co powinno znajdować sie na pieczątce jeśli nie posiadam firmy??

2 15
  • #2 31 Maj 2005 08:27
    mkos1
    Poziom 29  

W zupełności Ci wystarczy aby na pieczątce było tylko Twoje imie, nazwisko i nr uprawnień SEP.
    Np:

Jan Nowak
    upr. SEP E40/222/2005

0
  • #3 31 Maj 2005 10:21
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Pieczatka winna zawierać również treść "Uprawniony do wykonywania pomiarów ochronnych ......"

1
  • #4 31 Maj 2005 20:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Cze 2005 00:22
    gigamaas
    Poziom 16  

Witam serdecznie!!
    Czy kurs projektowania instalacji niskiego napiecia uprawnia takze do wykonywania takiej instalacjii??
    Po drugie ile taki kurs kosztuje i jak przebiega, co jest finałem kursu?? jakie papiery sie otrzymuje i co jest z ta cała pieczatką??dostaje kartke z numerem i ide sobie pieczatke wyrobić??
    Jestem nie wtajemniczony jednak instalacje elektryczne to moja pasja!! a z racji że własnie konćze liceum profilowane chciałbym sie wybrac na politechnike gdańska lub do szkoły morskiej w gdyni aby rozwinąć swoje umiejętności!! jaki kierunek wybrac?? ale taki żeby nie był tak trudny jak ETI!!

I teraz kolejne pytanie!! Może byc ono troche kontrowersyjne ale juz długo nurtuje mnie ten problem!! Otóż mam działke na działce dom w ktorym sam położyłem instalacje elektryczna!! od skrzxynki Z..... nie pamietam jak sie nazywała taka skrzynka którą stawia ENERGA tak więc od skrzynki kablem do domu do drugioej skrzyneczki z "s-ami" i potem juz na cały dom!
    Dodam że nie mam żadnych uprawnień! i teraz irytuje mnie problem odbioru instalacji elektrycznej!!
    Jak to jest i sie odbywa?? czy jezeli zamiast m,nie instalacje kładł by jakiś elektryk majacy uprawnienia to na podstawie jego pieczatki mógłbym sie ubiegac o odbiór instalacji elektrycznej?? prosiłbym o wszelkie wskazówki! a jezeli bedzie odzew to rozwine temat i dokładnie opisze całą instalacje!!
    I czy jest jakis program w którym mógłbym uwzglednić projekt mojej instalacji elektryczniej??
    Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia!!

0
  • #6 01 Cze 2005 08:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 01 Cze 2005 11:12
    gigamaas
    Poziom 16  

Dziekuje za dość szczególową odpowiedż!!
    Teraz pozostało mi iśc do baru poznac jakiegoś elektryka :P A czy grozi mi jakas kara za wykonanie samemu takiej instalacji??
    Wogóle w sumie dla mnie to troche dziwne, bo w zasasdzie wystarcza mi sam papier od osoby która sie na tym zna i moze stwierdzic czy dobrze wykonałem instalacje. A co jelsi bedzie mi kazał zrywac cała instalacje od nowa?? To raczej sie nie zdaży bo stararałem sie zachowac wszelkie przepisy dotyczace instalacji elektrycznej! Ale nigdy nie wiadomo!
    Czy osoba nie majaca uprawnień ma mozliwośc do wglądu w przepisy, wzory pozwalające na obliczenie, i ogólnie do papierów mówiącyh o tym jak sie to robi co trzeba wyliczyć itd. ?? Jesli tak to czy jest gdzies jakiś link czy cos w tym rodzaju?? Bo chciałbym dokonać wszelkich obliczeń samemu sprawdzić zgodniośc z przepisami!! Tak zeby nowo zaprzyjażniony elektryk poprostu miał juz wszystko gotowe a cena jaką mi zaspiewa skupiała sie bardziej na samym kwitku z pieczątką!!
    NIedługo chyba mnie ktos z tego forum wywali za to co pisze!! Ale co ja poradze, musze wiedzieć.
    Jeszcze raz dziekuje za wypowiedzi nna moje pytanie i serdecznie pozdrawiam!!

0
  • #8 01 Cze 2005 11:33
    mkos1
    Poziom 29  

Zasadnicza sprawa to ... którą część instalacji przerabiałeś ?
    Jeśli nie "zaczepiasz" licznika, przyłacza i zabezpieczeń przedlicznikowych to w sumie nie są wymagane żadne uprawnienia. Chociaz nie zaszkodziłoby aby ktoś znający się na temacie wykonał pomiary.
    Jedynie jeśli robisz cos z licznikiem (np. przenosisz w inne miejsce) to jest wymagany odbiór wykonanych prac.
    Właśnie najczęsciej na liczniku kończy sie część instalacji bezpośrednio podległa ZE a co jest dalej to juz ich niekoniecznie interesuje.

0
  • #9 01 Cze 2005 11:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Cze 2005 12:13
    gigamaas
    Poziom 16  

==> MKOS1
    Własnie mnie zaje....... pocieszyłeś!! o to mi chodziło!!
    licznik jest w skrzynce od energi!!
    ani go nie dotykałem ani nic z nim nie robiłem bo wszystko jest na plombach!! zabezpieczenia przed licznikowe takze sa oplombowane! wiec nic z tym nie robiłem!
    jedyna mozliwośc uingerencji w tej skrzynce to mozliwość podłączenia przewodu 5-zlyłowego pod kostki ZUG, ktróre sa zreszta opo za licznikiem!!
    Tak wiec cała instalacja jaką wykonałem obejmuje moment od licznika a wzasadzie o0d kostki zug do domku gdzie kabel 5-żyłowy juest rozłanczany na skrzynke z S-ami!!
    wygląda to miejwiecej tak:: w projekcie ogólnym domek ma byc zabezpeiczony przed licznikiem korkami o wytrzymałości pradowej do 63Aza licznikiem dałem potrójny S o wytrzymalosci pradowej do 40A następnie zamierzam dać w niedalekiej przyszłości Różnicowoprądowy na 40A bo narazie mam jakis 63A ale to by nie pasowało do instalacji , za róznicowym 3-fazowym zastosowałem kontrolki sygnalizujące czy w danej fazie jest napiecie, a potem juz same S o wytrzymałość 10A na światło, 16A na bojler, potrójną 16 na kuchenke elektryczną, 25A na ogrzewanie i niektóre kontakty! i to by było chyba wszystko!
    A i kable odpowiednie oczywiście: na światło 3x1,5 na kontakty i bojler i ogrzewanie 3x2,5 na kuchenke elektryczną 5x3,5 oczywiście wszystkie przewody są typu YDYp, mocowane do ścany po przez taśme stalową zaizolowana jakims izolatorem ( taśma pochodzi ze stopczni gdzie uzywaja jej do sciągania wiązek przewodów! W sprawie ogrzewania mysle że przewód 2,5 wystarczy zwłaszcza że całość jest ogrzewana kominkiem a ogrzewanie elektryczne to listwy grzewcze które maja pełnic tylko role dogrzewczą a nie nonstop chodzic i grzać dom! Przewód do kuchenki ten 5-żyłowy jest pociagniety pod podłoga w peszelu ochronnym tak więc chyba nic mu nie zaszkodzi! tam gdzie na scianie są położone płyty steropianowe przewód takze jest w peszelu a reszta pod tynkiem! tak więc co tu jeszcze moge opowiedzieć??? A potrzebny mi odbiór instalacji z tego powodu aby korki przedlicznikowe zamieniono z 16A na te własciwe 63A, bo teraz mam tak zwany prąd budowlany, który jest nieco droższsy niż normalny!!
    JEdnak chciałbym miec 100% pewnośc ż tym ze co za licznikiem tio tylko moja sprawa i nikt nie ma prawa sie czepiac przy odbiorze!!
    Serdecznie dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie!

I dziekuje także za pozwyższe linki!! dzieki nim bede w stanie ocenić czy chociaz w połowie bedzie sprawna ta instalacja :P
    Serdecznie dziekuje za pomoc!!
    I pozdrawiam!

0
  • #11 01 Cze 2005 23:10
    dombi
    Poziom 10  

Czyli jak mam swoje uprawnienia to powinna wyglądać w ten sposób:

Imię nazwisko
    upr. SEP E/738/05

upr. SEP E/738/2005

czy nie ma to znaczenia??

0
  • #12 01 Cze 2005 23:18
    mkos1
    Poziom 29  

dombi napisał:
    Czyli jak mam swoje uprawnienia to powinna wyglądać w ten sposób:

Imię nazwisko
    upr. SEP E/738/05

upr. SEP E/738/2005

czy nie ma to znaczenia??

Imię i nazwisko raczej musi być.

0
  • #13 01 Cze 2005 23:42
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 09 Cze 2005 01:58
    gigamaas
    Poziom 16  

Witam! Ponownie!
    przepraszam ze tak długo bez odzewu ale jestem po wypadku samochodowym i mam połamane nogi!!
    niestety nie przygladałem sie tem rożnicowoprądowemu i nie mam zielonego pojecia jaki to model! ale czy nie przyczepi sie nikt jeśli za potrójna 40A dam róznicowoprądowy na 63A! o chcrakterystykach i czasach zxałączania cos kiedys czytałem, tam jest chyba 0.02-0,04s aczkolwiek moge sie mylić! potem jak przestane mdleć przed monitorem to poczytam w przepisach do których dostałe linki za które jestem bardzo wdzieczny!
    Teraz jeszcze wracając do jednego potrójnego i i 3 pojedynczych!
    dla mnie to są ogromne pieniadze, zwłaszcza teraz po wypadku! A moge powiedziec tyle że zreszta całą skrzynke z esami też mam za frajer od kumpla z demontażu!!
    Podobno wszystkie były w pelni sprawne, aczkowliek czy jest jakaś mozliwość dokonania pomiaru i sprawdzenia tych "S-ów" bez konieczności zwarcia??
    Za odpowiedzi dziekuje!! ide spać bo juz dwa razy prawie zemdlałem z bólu przed monitorem!
    Jedzcie ostrożnie chłopaki! To niejest prośba!! to rozkaz!!
    i naprawde uwierzczie że warto przestrzegac przepisów, a brak mandatów i wypadków nie upowaznia do myslenia że jesteście tacy dobrzy!!
    Wrecz przeciwnie to tylko dowód że warto jechacv powoli zgodnie zprzepisami! tez tak sobie myslałem:: A pojade troche szybciej przeciez nic na drodze nie ma!! i prosze! jak jechali po nas to juz mieli dla mnie czarny worek przygotowany!
    Trzymajcie sie chłopaki!!

0
  • #15 11 Cze 2005 02:21
    apistograma
    Poziom 12  

Człowieku daruj sobie różnicówke 63A, bo i tak Twój licznik ma max. obciążenie 40A. Te wartości są drugorzędne. Najważniejszy jest MAKSYMALNY PRĄD RÓŻNICOWY, przy którym ten wyłącznik zadziała. Dla mieszkań wartość tego prądu wynosi 30mA. Czytam Twoje posty i gorąco zachęcam Cię do wycieczek po "barach w celu znalezienia elektryka" jak sam to w którymś poście chciałeś zrobić.

0
  • #16 27 Cze 2005 01:28
    gigamaas
    Poziom 16  

Witam wszystkich ponownie!
    Tak więc zajżałem do skrzynki, pojżałem na RCD i ku miłemu zaskoczeniu jest to model P304! Poczytałem na ten temat i już wszystko rozumiem (chyba) na ten temat z RCD!
    A panu => apistograma <= wcale sie nie dziwie że gorąco mnie zacheca do wycieczki po barach gdyż wkoncu gdy zrozumiałem swój błąd ( a w zasadzie niewiedze) uznałem że ktos kto czytał moje poprzednie posty zastanawia sie co ja tam napiep...... w tej instalacji i niech lepiej ktos mi to sprawdzi...
    Zgadzam sie z tym ale niestety nie w tej chwili.
    Jeśli mógł by mi ktoś przybliżyć koszt wezwania pana elektryka a w zasadzie to chyba pomiarowca który by mi takie cos sprawdził to byłbym bardzo wdzięczny! bo szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia ile za taką robote sie miejwiecej należy, a nie moge sobie teraz pozwolic na oszóstwo ze strony .... ( wcale nie zakładam że wszyscy elektrycy to oszuści, poprostu wole spytać ludzi którzy sie na tym znają i jako osoby bezstrone udzielą mi informacji. Za które z góry serdecznie dziekuje, nawet jeśli ich nie uzyskam :)
    Wracając do tego różnicowego tom chyba mam farta bo wartosci maksymalnego prądu różnicowego wynosi 30mA! A i z tymi wszystkimi obwodami na różnicowym! uzyskałem od panów dobrą rade w zwiaku z tym że powinienem zastosować tylko na niektóre obwody! Tak więc chciałbym na różnicowy włączyc obwód z łazienki i kuchni i nie wiem do końca czy moge ale także chciałbym zastosować RCD do zabezpieczenia kuchenki elektrycznej! Poza tym zasilanie światła w przedpokoju chciałbym puścić takze przed S zabezpieczajacym światło na dole, gdyż w momwncie gdyby było jakies zwarcie w instalacji odpowiadającej za oświetlenie to prawdopodobnie musiałbym grzebac w skrzynce przy świetle latarki co było by bardzo niewygodne! myśle że to dobry pomysł aczkolwiek ewentualna korekta ze strony panów takze by sie przydala!
    Serdeczniedziekuje za odpowiedzi jakich mi udzieliliście i za pomoc!
    Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia nie bawem jak wróce ze szpitala :P

0