Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba satellite A300 - Laptop po chwili się wyłącz i pokazuje dziwny komunikat

08 Lip 2015 22:49 1578 14
 • Poziom 6  
  Witam, mam następujący problem. Posiadam laptopa, który wcale się nie włączał, rozebrałem przeczyściłem dokładnie złożyłem i po jakimś czasie cudem się uruchomił.
  Pokazuje się następujący ekran i wydaje dwa krótkie sygnały Toshiba satellite A300 - Laptop po chwili się wyłącz i pokazuje dziwny komunikat
  Laptop uruchamia się gdy nacisnę kilka klawiszy na klawiaturze i dopiero wcisnę przycisk power co jest bardzo dziwne. I po jakimś czasie się wyłącza. Co może być przyczyną takiej sytuacji? Z góry dziękuje. Laptop to Toshiba Satellite A300.
 • Poziom 20  
  1. Dysk twardy jest wykrywany w biosie?
  2. Jak odepniesz taśmę z klawiatury od płyty głównej sytuacja się powtarza?
 • Poziom 8  
  Bios ma coś zwalonego i nie odczytuje swoich własnych ustawień. Nic niezwykłego.
  Pierwszą rzecz bym sugerował załadowanie ustawień domyślnych plus sprawdzenie baterii Biosu.
  Można też tak, pomagało z HPkami: odłącz baterie i odłącz zasilacz potem wciśnij przycisk zasilania i trzymaj wciśnięty przez ok 30 sekund. Ten zabieg coś resetuje do ustawień fabrycznych i czasem pomaga. Na starych HPkach i Compaqach widziałem osobiście.

  Teraz ciekawostka z forum Toshiby. Koleś miał IDENTYCZNY problem:

  "The error is system configuration data read error.
  It prompts at startup with 2 beeps which prevents laptop feom starting. "

  Nie zgadniesz co mu pomogło - zmienił język biosu na francuski!
  Link: https://forum.toshiba.eu/showthread.php?79103-System-configuration-data-read-error-SOLUTION
 • Poziom 6  
  rooneyasd napisał:
  1. Dysk twardy jest wykrywany w biosie?
  2. Jak odepniesz taśmę z klawiatury od płyty głównej sytuacja się powtarza?

  Co do 1 jutro sprawdzę lecz nie wiem czy to ma jakies znaczenie. Co do 2 tak sytuacja się powtarza. Dzięki za odpowiedź.
  Próbowałem tego co pisałeś czyli trzymanie przycisku power 30 sec bez baterii i zasilacza lecz nie pomogło, bateria bios wydaje się sprawna bo dobrze trzyma datę i godzinę. Sprawdzałem również zmiamy języka lecz na nic to się nie zdało. Spróbuje jeszcze jak to wszystko wpłynie gdy włożę bootowalny nośnik, również dziękuje za odpowiedź.
 • Poziom 6  
  Problem dalej nierozwiązany.
 • Poziom 23  
  Podstaw jeśli masz możliwość drugą pamięć ram, bios masz phoenix, więc dwa sygnały dźwiękowe wskazują na jej uszkodzenie.

 • Spec od komputerów
  Sprawdź jakie masz napięcie na baterii cmos podtrzymującej ustawienia biosu - jeśli za niskie - wymień i powinien problem zniknąć (po pierwszym wejściu w bios i ustawieniu godziny).
  Jeśli nie pomoże przyczyn może być wiele.
 • Poziom 6  
  Napięcie baterii wydaję się dobre 2.52V. Mam dwie kosci ram, próbowałem uruchamiać na jednej i nic nie zmieniło spróbuje jeszcze dzisiaj na innych. Dziwne lecz laptop teraz gdy się włączy nie wykazuję, żadnych znaków życia, prócz grzania się i chwilowym działaniu napędy (jest on sprawny). Matryca i procek również są sprawne. Karta graficzna również nie wydaję się winna gdyż komputer nie wydaje już tych dwóch sygnałów, tak jakby podczas włączania po prostu się nie włączał.

 • Spec od komputerów
  xodos napisał:
  wydaję się dobre 2.52V

  Przy 2,7V w niektórych płytach zaczynają się problemy.
  Wymień baterię, sprawdź i napisz czy coś się zmieniło.
 • Poziom 6  
  Dobrze spróbuje. Dziwne lecz laptop teraz gdy się włączy nie wykazuję, żadnych znaków życia, prócz grzania się i chwilowym działaniu napędy (jest on sprawny). Matryca i procek również są sprawne. Karta graficzna również nie wydaję się winna gdyż komputer nie wydaje już tych dwóch sygnałów, tak jakby podczas włączania po prostu się nie włączał
 • Poziom 8  
  To jednak wskazuje na umierającą płytę główną :(
  Narzekający BIOS, wskazujący na problem z odczytaniem konfiguracji przy starcie, najprawdopodobniej nie mógł przejść przez POST ponieważ zapisy konfiguracyjne odnosiły się do urządzeń z którymi nie było komunikacji. Urządzenia nie takie jak karta sieciowa czy dźwiękowa ale np. część chipsetu. W Windows, w Menadżerze Urządzeń jest tam takich ananasów wiele.
  Niestety najczęściej oznacza to, że płyta domaga się zezłomowania.
  Aby upewnić się, że tak jest spróbuj może rozmontować laptop doszczętnie i posprawdzaj wszystkie konektory, styki, piny itp.
  Np. zwarte piny USB w wielu laptopach skutecznie uniemożliwią zaliczenie POSTu a laptop się włącza, wyświetla poprawnie obraz na ekranie i niby nie wiadomo co mu do łba strzeliło.
  Jeśli coś znajdziesz to przeczyść ładnie isopropylem, potem popatrz przez lupę (kup jak nie masz - lupa się w życiu przydaje!), czy nie ma jakiegoś fizycznego uszkodzenia, przypalenia itp. Albo jakieś osady z coca-coli czy kawy z cukrem?
  Kiedyś miałem takiego Lenovo na warsztacie - zalany w trupa! Tzn ktoś go zalał, oczywiście nie właściciel, ależ skąd! Miejscami korozja wyglądał wręcz ślicznie bo miedź skorodowała i wykrystalizowała na zieloniutko. Po lupą wyglądał o wręcz cudnie! Laptop się nie włączał, myślę no trup, ale jeszcze może go do trumny umyję. Umyłem ładnie! I myślę, ach może jednak spróbuje?
  No i ... przywróciłem skurczybyka do życia!

  Tak to wyglądało:
  Toshiba satellite A300 - Laptop po chwili się wyłącz i pokazuje dziwny komunikat

  Zrób dobrze swojej Toshibie - może jeszcze coś w niej chybie?
  :)

 • Spec od komputerów
  xodos napisał:
  Karta graficzna również nie wydaję się winna gdyż komputer nie wydaje już tych dwóch sygnałów

  Tu nie ma pewności - brak sygnałów nie oznacza sprawności grafiki. Zacznij jednaj od tej bateryjki. Jak nie masz na wymianę to chociaż odłącz tą co jest. Bez bateryjki laptop może samoczynnie startować po podłączeniu zasilacza lub raz się zresetować (uruchomić się bez obrazu, zresetować i uruchomić normalnie).
 • Poziom 6  
  Zauważyłem jedną ciekawą rzecz, gdy włączam laptopa, przez krótką chwilę działa wiatraczek, podzespoły robią się ciepłe, jest to jakaś wskazówka?

 • Spec od komputerów
  xodos napisał:
  jest to jakaś wskazówka?
  Owszem. Taka, że wiatrak działa.

  Jeśli chcesz zdiagnozować i naprawić usterkę to musisz wykonywać czynności diagnostyczne, a nie szukać usilnie "wskazówek". Jeśli chcesz uzyskać pomoc - informuj o tym co wykonałeś i o efekcie.
  W przypadku tej samej usterki płyta może się różnie zachowywać, a co za tym idzie sugerowanie się takim wskazówkami zazwyczaj nie prowadzi do rozwiązania problemu.

  Zresetowałeś bios?
 • Poziom 6  
  Oczywiście że resetowałem ;)