Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik LG C5 - Pokazuje błąd wentylatora

08 Lip 2015 23:47 2766 30
  • Poziom 11  
    Witam, jak w temacie falownik pokazuje błąd pracy wentylatora i wrzeciono znacznie zmniejszało obroty. Po wymianie wentylatora na nowy, dalej pokazuje błąd, ale teraz falownik wyłącza wrzeciono zupełnie i coś zaczyna piszczeć w falowniku. Proszę o pomoc.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Prawdopodobnie na radiatorze w falowniku jest umieszczony bezpiecznik termistorowy kontrolujący temperaturę modułu IGBT. Wzrost temperatury powoduje początkowo obniżenie częstotliwości i prądu wyjściowego. Ja bym obstawiał jego uszkodzenie, no chyba że masz stary kabel od falownika do silnika i są upływy prądu, to wtedy też może być taki efekt. A wyskakuje jakiś komunikat na wyświetlaczu falownika ?
  • Poziom 11  
    Komunikat po wyłączeniu wrzeciona na falowniku to Fan, czyli pokazuje błąd wentylatora. Przywróciłem ustawienia fabryczne i ustawiłem sterowanie z pozycji przycisków falownika. Narazie chodzi. Po ustawieniu na sterowanie z poziomu programu się wrzeciono wyłącza i na wyświetlaczu falownika pojawia się przycisk Fan. W tej chwili wróciłem do sterowania z poziomu przycisków falownika i wrzeciono chodzi, narazie 5 minut. Poczekam jeszcze z pół godziny i napiszę czy działa.
    Co prawda wygodniejsze i ekonomiczniejsze jest sterowanie programowe.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Wyświetlenie komunikatu FAn nie koniecznie musi oznaczać uszkodzenie wentylatora. Jeżeli wentylator jest podłączony za pomocą trzech przewodów, to ma on kontrolę obrotów, a jeżeli jest podłączony dwoma przewodami, to takiej kontroli nie ma. Jeżeli po przywróceniu ustawień fabrycznych będzie falownik pracował, to w parametrze F50 zmień 0 na 1 i zobaczysz, czy wtedy będzie wyskakiwał błąd, bo przywrócenie ustawień fabrycznych wyłącza elektroniczną kontrolę przegrzania (zeruje parametr F50).
  • Poziom 11  
    Niestety falownik wyłącza wrzeciono. W tej chwili wyłącza jeszcze nim wrzeciono się rozpędzi.
  • Poziom 12  
    Spróbuj wydłużyć czas przyspieszania parametr ACC na np. 10 sekund i zobaczysz, co się będzie działo, bo być może nie masz problemu z falownikiem a z silnikiem.
  • Poziom 11  
    Niestety nie pomogło, zaś co do wentylatora to mam 2 przewodowy.
  • Poziom 12  
    Najpierw trzeba by było podłączyć jakiś inny silnik o mocy zbliżonej do falownika bezpośrednio do falownika na krótkim przewodzie i jeżeli będzie chodzić, to problem jest poza falownikiem. W innym przypadku trzeba będzie zająć się falownikiem. A jaki miałeś komunikat na panelu po przywróceniu ustawień fabrycznych, czy też pojawiał się FAn ?
  • Poziom 11  
    Tak ciągle mam taki sam komunikat czyli FAn

Dodano po 1 [minuty]:

Mam drugą maszynę z takim samym falownikiem i z takim samym wrzecionem, w sumię mogę zamienić.
  • Poziom 12  
    Podmień i zobaczysz co się będzie działo, ale nie wiem czy czasem nie powinieneś sobie ustawić na drugim falowniku takich samych parametrów jak na tym dobrym, bo wtedy będziesz miał 100% pewność.
  • Poziom 11  
    Na obu mam takie same parametry, ponieważ mam identyczne i falowniki i wrzeciona. :-) Nie bardzo się orientuje w takich ustawieniach dlatego dla drugiej maszyny kupiłem taki sam sprzęt, aby móc ściągnąć ustawienia. :-)
  • Poziom 12  
    No to czekam na info jak poszło z podmianą falowników.
  • Poziom 11  
    Jeszcze zanim zamienię falownik, to mam pytanie czy wentylator może być za słaby i dlatego wyskakuje ten błąd? Nie znam się ale może jakiś procesor sprawdza czy wentylatorek ma odpowiednią moc? :-)
  • Poziom 12  
    procesor może sprawdzać pobór prądu wentylatora, ale wtedy całkiem by wyłączał wentylator
  • Poziom 11  
    ja mam wentylator 2 przewodowy, może dlatego nie wyłącza. Zastanawiam się tylko dlaczego wyłącza wrzeciono. Bo przecież wyświetlacz cały czas się pali
  • Poziom 26  
    Ile lat ma ten falownik?
    Może przyczyną jest uszkodzenie zasilacza na płycie.
  • Poziom 38  
    Podstawowych danych jakich mi tu brakuje to :

-modelu falownika serii C5( np.: LG/LS - 2,2 KW 1F, SV022IC5-1F )
    - parametrów nominalnych silnika.
  • Poziom 11  
    Zaraz podam parametry falownika i wrzeciona. Najpierw jednak podziele się moimi spostrzeżeniami.
    Kupiłem wentylator nie mając możliwości wyboru taki jaki był a był 3,8W Oryginalny wentylator ma 0,13A więc ten nowy jest sporo mocniejszy. Na tym wentylatorze falownik rozłącza wrzeciono po 2 sekundach, ale można uruchomić wrzeciono z poziomu programu. Jednak znalazłem jeszcze jeden wentylator 0,16A i na tym wentylatorze falownik włącza wrzeciono i nie rozłącza, ale tylko z poziomu klawiatury, z poziomu programu nie można wrzeciona uruchomić. Dla mnie to czarna magia.

Dodano po 16 [minuty]:

Falownik LG C5 2,2KW SV022IC5-1F, ma 6 lat i elektronika wygląda jak nowa. :-) Wrzeciono to tzw mokry Chińczyk 2,2KW 24000 obr/min
  • Poziom 12  
    Załóż ten wentylator z prądem 0.16A do tego drugiego falownika i zobaczysz, czy będzie to miało jakiś wpływ na pracę falownika, a najlepiej przełóż sam wentylator z dobrego falownika do tego drugiego, ale moim zdaniem, jeżeli falownik chodzi z klawiatury, to problem leży gdzie indziej. Najprościej podmień falowniki, ale najpierw porównaj wszystkie parametry i ustawienia, czy na pewno w obydwu falownikach są takie same. Napisz jeszcze, co oznacza u Ciebie "sterowanie z programu".
  • Poziom 11  
    Sterowanie z programu oznacza że falownik włącza mi wrzeciono po wciśnięciu start w programie sterującym maszyną.
  • Poziom 12  
    No to pozostaje Ci tylko podmiana falownika, abyś mógł sprawdzić, czy aby na pewno masz ten sygnał startu z maszyny, bo być może sygnał jest, ale dane wejście na falowniku jest ustawione na inną funkcję pracy.
  • Poziom 11  
    Po zamianie falownika wrzeciono już się nie wyłącza, po zmianie tylko wentylatora ze sprawnego falownika do uszkodzonego wrzeciono się wyłącza, z tym że nie wiem jakie ma parametry bo nie ma na nim żadnej etykiety. Zamówiłem już taki wentylatorek jaki powinien być, otrzymam go w poniedziałek.
  • Poziom 26  
    Napisałem ci wcześniej co może być przyczyną.
  • Poziom 11  
    Nie twierdzę że tak nie jest, jednak wolę się upewnić, przed zakupem nowego.
  • Poziom 11  
    Niestety, nie jest to wina wentylatora, wymieniłem na nowy o takich samych parametrach jak stary, falownik nawet nie ruszył, a pokazał się tylko dodatkowy błąd ESt i drugi FAn.
  • Poziom 12  
    Na zacisk P1 idzie Ci syganał startu do przodu, a na P3 – blokada pracy BX (par. I-22). Gdy zacisk BX jest zwarty z CM, to napięcie na wyjściu napędu jest odłączane. Gdy silnik wykorzystuje do zatrzymania hamulec mechaniczny, to do odłączenia sygnału wyjściowego używa się wtedy BX. Należy zachować ostrożność, ponieważ po zdjęciu sygnału BX układ startuje, gdy podany jest sygnał startu FX (zacisk P1) lub RX (zacisk P2). Jednak moim zdaniem kolega Marek_k może mieć rację i problem jest w zasilaczu, bo być może kondensatory popadały i nie trzymają stabilizacji.

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że komunikat ESt pojawia się właśnie wtedy, gdy masz sygnał na wejściu P3
  • Poziom 11  
    Komunikat ESt pojawił się znikąd i zniknął po podłączeniu wentylatora o mniejszym amperażu. Generalnie teraz falownik działa ale tylko ze sterowaniem z klawiatury falownika. Po podłączeniu na zaciski 10V falownik nie reaguje.
  • Poziom 12  
    Musisz sobie sprawdzić, czy w parametrze Frq masz nastawę nr. 3 (sterowanie napięciem 0V -10V, bo fabrycznie falownik ustawia się automatycznie do sterowania z klawiatury - nastawa nr. 0 ) , a następnie porównać parametry I1 do I10 z nastawami w działającym falowniku.
  • Poziom 11  
    W ustawieniach wszystko jest ok.
  • Poziom 12  
    To nie zostaje Ci już nic innego jak dobranie się do niego od środka :)