Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Warunki przyłączeniowe do Enea a wykonanie instalacji 3 fazowej

09 Jul 2015 08:14 2241 12
 • Level 10  
  Witam,

  Jako że otrzymuję bardzo rozbieżne informacje od różnych osób chciałem jeszcze bardziej sobie namieszać w głowie i postanowiłem napisać na elektrodzie ;) .

  Problem mój wygląda następująco - mieszkam w bloku, w którym instalacja pociągnięta do samych mieszkań jest przystosowana do sieci 3 fazowej, jednakże z racji tego że budynek oddany do użytku był w latach 90, instalacja składa się tylko z 4 przewodów w układzie TN-C.
  Zaprosiłem paru kolegów elektryków, żeby powiedzieli czy uda mi się otrzymać zgodę na podłączenie układu 3 fazowego do mojego mieszkania przy obecnym układzie i 2 z nich powiedziało, że się da, jeśli będę miał znajomości w Enei, a znajomy z Enei powiedział, że się nie da, bo:
  -przewody zasilające w pionie są zbyt małego przekroju (10)
  -brak 5 żyły uziemiającej

  Zasugerował, że jeśli chcę się podłączyć do sieci, to muszę wykonać nową instalację elektryczną na całej klatce schodowej a wydaje mi się, że indukcja nie jest warta takiego zachodu i takich pieniędzy.

  Z drugiej zaś strony mam warunki przyłączenia i umowę, które są dla mnie nie jasne, bo z jednej strony w warunkach umowy jest napisane, że:
  RODZAJ PODŁĄCZENIA Z SIECIĄ ORAZ ZAKRES NIEZBĘDNYCH ZMIAN W SIECI
  -1.1 zakres niezbędnych zmian w sieci Enea Operator:
  -
  -1.2 zakres dotyczący budowy przyłącza
  -
  -2.w zakresie dotyczącym urządzeń podmiotu przyłączanego:
  Zasilanie z wewnętrznej linii zasilającej budynku przy ulicy .... po przystosowaniu do nowych warunków pracy. Przygotować miejsce do zainstalowania układu pomiarowego. Dostarczyć zgodę właściciela na podłączenie z wlz-tu budynku.

  I w punkcie następnym...
  "Zasilająca sieć niskiego napięcia pracuje w układzie TN-C, w instalacji odbiorczej należy zastosować odpowiedni dla tego układu system i urządzenia ochrony przeciwporażeniowej"


  A w umowie napisane jest, że muszę wykonać schemat jednokreskowy instalacji i pytając w okienku o co chodzi, czy to schemat jednokreskowy mojego mieszkania czy całej instalacji od rozdzielni, to pani powiedziała, że od rozdzielni ale coś czuję, że mnie po prostu zbyła, bo spytała czy jestem elektrykiem i jak usłyszała, że nie, to powiedziała, że mi elektryk wszystko zrobi a ja mam nie chodzić i nie pytać (co mnie rozbawiło doszczętnie).

  I teraz pytanie do Was - da się, czy się nie da, przy TN-C podłączyć 3 fazy zgodnie z tym co jest napisane, bez prucia klatki schodowej i modernizacji całej instalacji elektrycznej?
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 42  
  Kovalson wrote:
  Dostarczyć zgodę właściciela na podłączenie z wlz-tu budynku.
  A masz tę zgodę?
 • Level 10  
  Zgodę mam. Zapomniałem napisać.
 • Level 42  
  Kovalson wrote:
  Zgode mam. Zapomnialem napisac.

  No i co w tej zgodzie jest napisane? Wrzuć skan lub czytelne foto.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 10  
  Spółdzielnia wyraża zgodę na przyłączenie z WLZ'tu budynku. Mam ją poinformować jedynie o rozpoczęciu o zakończeniu prac.
 • Level 17  
  W wielu budynkach sieć zasilająca jest w układzie TN-C ale instalację elektryczną zasilającą należy wykonać wg obecnie obowiązujących przepisów w układzie TN-C-S a miejsce przyłączenia powinien wskazać zarządca budynku i oczywiście należy brać pod uwagę przekroje obecnych pionów WLZ i w zależności od obciążenia ich obecnego i po podłączeniu twojego lokalu aby było to odpowiednie do pełnego obciążenia.
 • Level 10  
  Witam,

  Przepraszam za poprzedni post ale pisany był z komórki ;) .
  Francelektryk - tak jak pisałem w warunkach przyłączeniowych wystawionych przez Enea nie ma wzmianki o wymaganych przeróbkach i modernizacji sieci jej podlegającej. Jedynym podpunktem jest to, że w mieszkaniu muszę mieć odpowiedni układ ochrony przeciwporażeniowej i w sumie to jest sedno mojego pytania - czy ten brak wymaganych przeróbek jest po prostu 'ot tak' wykreślony, czy będzie on później jeszcze analizowany na podstawie schematu jednokreskowego?

  W załączniku warunku przyłączeniowe (jakość bardzo średnia wybaczcie ale nie mam jak zrobić ponownie zdjęcia bo oddałem oryginał znajomemu do rozpatrzenia z ósmej strony :P ). Może ktoś mnie oświeci o co się rozchodzi w tych warunkach.
 • Level 17  
  Kovalson wrote:
  mieszkaniu muszę mieć odpowiedni układ ochrony przeciwporażeniowej i w sumie to jest sedno mojego pytania

  Nikt nie zna stanu twojej instalacji i musisz dostosować układ ochrony przeciwporażeniowej właśnie poprzez odpowiednie wykonanie instalacji czyli m.in. przewody 3x lub 5x oraz odpowiednie zabezpioeczenia
 • Level 10  
  No tak ale formalnie nawet obecnie moja instalacja nie spełnia warunków przyłączeniowych, ponieważ aktualnie operuję na instalacji dwużyłowej z zerowaniem.
 • Electrician specialist
  Kovalson wrote:
  No tak ale formalnie nawet obecnie moja instalacja nie spełnia warunków przyłączeniowych, ponieważ aktualnie operuję na instalacji dwużyłowej z zerowaniem.

  Póki w nią nie ingerujesz jest sprawna z prawnego punktu widzenia. Pomijam sprawę pomiarów.
 • Level 1  
 • Level 10  
  Czyli również schemat jednokreskowy ma być wykonany od wlz do mojej wewnętrznej skrzynki bezpiecznikowej czy muszę rozrysować im cały pion od tablicy głównej?
 • Level 17  
  Kovalson wrote:
  powiedziała, że mi elektryk wszystko zrobi a ja mam nie chodzić i nie pytać (co mnie rozbawiło doszczętnie

  Ta pani ma racje - jest to dla elektryka, który wykona i podpiszę się pod schematem
  Kovalson wrote:
  schemat jednokreskowy ma być wykonany od wlz do mojej wewnętrznej skrzynki bezpiecznikowej

  ma być schemat tej instalacji zasilającej i wykonywanej przez elektryka