Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki przyłączeniowe do Enea a wykonanie instalacji 3 fazowej

09 Lip 2015 08:14 1920 12
  • Poziom 10  
    Witam,

Jako że otrzymuję bardzo rozbieżne informacje od różnych osób chciałem jeszcze bardziej sobie namieszać w głowie i postanowiłem napisać na elektrodzie ;) .

Problem mój wygląda następująco - mieszkam w bloku, w którym instalacja pociągnięta do samych mieszkań jest przystosowana do sieci 3 fazowej, jednakże z racji tego że budynek oddany do użytku był w latach 90, instalacja składa się tylko z 4 przewodów w układzie TN-C.
    Zaprosiłem paru kolegów elektryków, żeby powiedzieli czy uda mi się otrzymać zgodę na podłączenie układu 3 fazowego do mojego mieszkania przy obecnym układzie i 2 z nich powiedziało, że się da, jeśli będę miał znajomości w Enei, a znajomy z Enei powiedział, że się nie da, bo:
    -przewody zasilające w pionie są zbyt małego przekroju (10)
    -brak 5 żyły uziemiającej

Zasugerował, że jeśli chcę się podłączyć do sieci, to muszę wykonać nową instalację elektryczną na całej klatce schodowej a wydaje mi się, że indukcja nie jest warta takiego zachodu i takich pieniędzy.

Z drugiej zaś strony mam warunki przyłączenia i umowę, które są dla mnie nie jasne, bo z jednej strony w warunkach umowy jest napisane, że:
    RODZAJ PODŁĄCZENIA Z SIECIĄ ORAZ ZAKRES NIEZBĘDNYCH ZMIAN W SIECI
    -1.1 zakres niezbędnych zmian w sieci Enea Operator:
    -
    -1.2 zakres dotyczący budowy przyłącza
    -
    -2.w zakresie dotyczącym urządzeń podmiotu przyłączanego:
    Zasilanie z wewnętrznej linii zasilającej budynku przy ulicy .... po przystosowaniu do nowych warunków pracy. Przygotować miejsce do zainstalowania układu pomiarowego. Dostarczyć zgodę właściciela na podłączenie z wlz-tu budynku.

I w punkcie następnym...
    "Zasilająca sieć niskiego napięcia pracuje w układzie TN-C, w instalacji odbiorczej należy zastosować odpowiedni dla tego układu system i urządzenia ochrony przeciwporażeniowej"

A w umowie napisane jest, że muszę wykonać schemat jednokreskowy instalacji i pytając w okienku o co chodzi, czy to schemat jednokreskowy mojego mieszkania czy całej instalacji od rozdzielni, to pani powiedziała, że od rozdzielni ale coś czuję, że mnie po prostu zbyła, bo spytała czy jestem elektrykiem i jak usłyszała, że nie, to powiedziała, że mi elektryk wszystko zrobi a ja mam nie chodzić i nie pytać (co mnie rozbawiło doszczętnie).

I teraz pytanie do Was - da się, czy się nie da, przy TN-C podłączyć 3 fazy zgodnie z tym co jest napisane, bez prucia klatki schodowej i modernizacji całej instalacji elektrycznej?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator - Elektryka
    Kovalson napisał:
    Dostarczyć zgodę właściciela na podłączenie z wlz-tu budynku.
    A masz tę zgodę?
  • Poziom 10  
    Zgodę mam. Zapomniałem napisać.
  • Moderator - Elektryka
    Kovalson napisał:
    Zgode mam. Zapomnialem napisac.

No i co w tej zgodzie jest napisane? Wrzuć skan lub czytelne foto.
  • Poziom 10  
    Spółdzielnia wyraża zgodę na przyłączenie z WLZ'tu budynku. Mam ją poinformować jedynie o rozpoczęciu o zakończeniu prac.
  • Poziom 17  
    W wielu budynkach sieć zasilająca jest w układzie TN-C ale instalację elektryczną zasilającą należy wykonać wg obecnie obowiązujących przepisów w układzie TN-C-S a miejsce przyłączenia powinien wskazać zarządca budynku i oczywiście należy brać pod uwagę przekroje obecnych pionów WLZ i w zależności od obciążenia ich obecnego i po podłączeniu twojego lokalu aby było to odpowiednie do pełnego obciążenia.
  • Poziom 10  
    Witam,

Przepraszam za poprzedni post ale pisany był z komórki ;) .
    Francelektryk - tak jak pisałem w warunkach przyłączeniowych wystawionych przez Enea nie ma wzmianki o wymaganych przeróbkach i modernizacji sieci jej podlegającej. Jedynym podpunktem jest to, że w mieszkaniu muszę mieć odpowiedni układ ochrony przeciwporażeniowej i w sumie to jest sedno mojego pytania - czy ten brak wymaganych przeróbek jest po prostu 'ot tak' wykreślony, czy będzie on później jeszcze analizowany na podstawie schematu jednokreskowego?

W załączniku warunku przyłączeniowe (jakość bardzo średnia wybaczcie ale nie mam jak zrobić ponownie zdjęcia bo oddałem oryginał znajomemu do rozpatrzenia z ósmej strony :P ). Może ktoś mnie oświeci o co się rozchodzi w tych warunkach.
  • Poziom 17  
    Kovalson napisał:
    mieszkaniu muszę mieć odpowiedni układ ochrony przeciwporażeniowej i w sumie to jest sedno mojego pytania

Nikt nie zna stanu twojej instalacji i musisz dostosować układ ochrony przeciwporażeniowej właśnie poprzez odpowiednie wykonanie instalacji czyli m.in. przewody 3x lub 5x oraz odpowiednie zabezpioeczenia
  • Poziom 10  
    No tak ale formalnie nawet obecnie moja instalacja nie spełnia warunków przyłączeniowych, ponieważ aktualnie operuję na instalacji dwużyłowej z zerowaniem.
  • Specjalista elektryk
    Kovalson napisał:
    No tak ale formalnie nawet obecnie moja instalacja nie spełnia warunków przyłączeniowych, ponieważ aktualnie operuję na instalacji dwużyłowej z zerowaniem.

Póki w nią nie ingerujesz jest sprawna z prawnego punktu widzenia. Pomijam sprawę pomiarów.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Czyli również schemat jednokreskowy ma być wykonany od wlz do mojej wewnętrznej skrzynki bezpiecznikowej czy muszę rozrysować im cały pion od tablicy głównej?
  • Poziom 17  
    Kovalson napisał:
    powiedziała, że mi elektryk wszystko zrobi a ja mam nie chodzić i nie pytać (co mnie rozbawiło doszczętnie

Ta pani ma racje - jest to dla elektryka, który wykona i podpiszę się pod schematem
    Kovalson napisał:
    schemat jednokreskowy ma być wykonany od wlz do mojej wewnętrznej skrzynki bezpiecznikowej

ma być schemat tej instalacji zasilającej i wykonywanej przez elektryka