Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester wzmacniaczy operacyjnych.

09 Lip 2015 09:34 999 12
  • Poziom 15  
    Witam.
    Poszukuję schematu dobrego testera wzmacniaczy operacyjnych (pojedyncze, podwójne, poczwórne). W sieci natknąłem się na to, jednak nie udało mi się nigdzie znaleźć do tego wzoru płytki drukowanej, lub chociażby schematu w Eaglu.

Czy macie może jeszcze jakieś inne schematy/projekty które spełnią moje wymagania?

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Witam!
    Projektowanie płytki dla pojedynczego urządzenia o niewielkiej złożoności nie jest dobrym pomysłem. Do tego się stosuje płytki uniwersalne.
    Schemat w Linku na rysunku 2b jest wystarczający dla zbudowania testera, a podane na nim wartości elementów są prawidłowe.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Jakie tranzystory typu NPN tam zastosować?
  • Poziom 15  
    Nie o to mi chodzi, ja tranzystorów mam multum, tylko chodziło mi czy konkretny model jest wymagany :)
  • Poziom 43  
    Nie!
    Ten tranzystor pracuje tu tylko jako "klucz" dla zaświecania LED, która w tym układzie dostaje ok. 5mA. Obciążenie wzmacniacza operacyjnego takim prądem mogło by (dla niektórych typów) zakłócić ich działanie.
    Masz BC108, 148, 238 ... i inne podobne? Każdy jest dobry!
  • Poziom 43  
    Wygląda, że tak. Brakuje 2 "kropek" przy połączeniu kolektorów tranzystorów do Vcc.
    Po co przerysowujesz dobry, działający schemat? Zmontuj choć 1 "moduł" i zobacz, jak działa.
  • Poziom 15  
    Nie mówiłem jeszcze tego, nie cierpię robić niczego na płytkach uniwersalnych, wolę wytrawić sobie odrazu całą i już.

Głównie chodziło mi o to czy wzmacniacze operacyjne podwójny i poczwórny muszą mieć zasilacznie Vdd+ i Vdd- jezeli tak to gdzie są piny aby to zrobić?
  • Poziom 43  
    W Twoim załączniku z postu #1 na rysunku 2a są wyprowadzenia Vdd+ i Vdd- tych wzmacniaczy operacyjnych.
    Zasilanie wzmacniacza operacyjnego jest NIEZBĘDNE dla jego pracy.
  • Poziom 15  
    czyli ten układ który przerysowałem do eagle mogę śmiało wykonać i będzie działał :) ?
  • Poziom 43  
    Jeśli to, co zbudujesz, będzie zgodne ze schematem podanym w linku (bez pomyłek), to MUSI działać.
  • Poziom 15  
    chodzi mi o to żeby ktoś to sprawdził, zgodność schematu z linku z moim....