Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt Wireless Comfort 112 - Przesterowany dźwięk

09 Lip 2015 13:04 723 3
  • Poziom 21  
    Witam, mam słuchawki bezprzewodowe jak w temacie. Po podłączeniu do telefonu lub odtwarzacza mp3 grają super, niestety po podłączeniu do detektora metali Rutus Argo dźwięk jest przesterowany - dźwięki strasznie drażnią ucho i brak niskich tonów.
    Producent wykrywacza zaleca używanie słuchawek o impedancji 32 Ohm - podłączałem przewodowe Sennheiser HD201 o impedancji 24 Ohm i dźwięki są w porządku. Natomiast te bezprzewodowe mają z tym problem.
    Na wejściu nadajnika słuchawek opór zmierzony to 2,3 kOhm. Wstawiałem w szereg między detektorem a nadajnikiem rezystory, w miarę akceptowalny dźwięk miałem po zastosowaniu rezystorów 47 kOhm, jednak barwa dźwięku nadal pozostawia wiele do życzenia - dźwięk jest nadal "skrzeczący".
    Czy zastosowanie dzielnika rezystorowego może pomóc? Jeśli tak, z jakimi wartościami rezystorów należałoby spróbować?
  • Poziom 21  
    Rozmawiałem z producentem sprzętu, dowiedziałem się, że kiedy detektor projektowano, nikt nie brał pod uwagę, że będą w wejście słuchawkowe podłączane transmittery FM i słuchawki bezprzewodowe.
    Wyjście dźwięku jest typu otwartego kolektora czy coś takiego. Dodatkowo wyjście słuchawkowe jest zabezpieczone rezystorem 100 Ohm. Chodziło o uproszczenie konstrukcji i jej prądożerność. Dzielnik rezystorowy z rezystorów 2,5 kOhm nie sprawdził się, próbowałem też zwierać jeden z kanałów do masy - w tym przypadku dźwięk zanikał zupełnie (producent zapewnił mnie, że zwarcie kanału do masy nie spowoduje uszkodzenia detektora).
    Czy coś można w takim układzie jeszcze zrobić, aby ten transmiter poprawnie zadziałał z detektorem?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Rezystor np 32Ω podłącz równolegle do Twoich słuchawek/transmitera.
  • Poziom 21  
    Pomysł ciekawy, sprawdziłem. Niestety transmitter notorycznie traci sygnał z detektora.
    Poszedłem inną drogą - wlutowałem na kablu potencjometr 5 kOhm. Wybrałem optymalne ustawienie potencjometru i zmierzyłem rezystancję - w dzielniku napięcia zastosowałem rezystory 1,8 kOhm i 3,3 kOhm.
    Teraz dźwięk jest akceptowalny - nie jest to ideał, ale bynajmniej nie męczy słuchu.
    Przy ustawieniu potencjometru w położeniu środkowym, czyli dzielnik 2x 2,5 kOhm transmitter również gubi sygnał.
    Jeśli można rozwiązać to lepiej, proszę o podpowiedź.