Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie oświetlenia podjazdu pod bramę Hormann Rotamatic

Migo1988 09 Lip 2015 14:47 1620 9
  • #1 09 Lip 2015 14:47
    Migo1988
    Poziom 6  

Witam, potrzebuję pomocy w rozwinięciu mojego pomysłu. Posiadam bramę wjazdowa Hormann Rotamatic do której chciałem podłączyć oświetlenie podjazdu w postaci 11 lamp ledowych o łącznej mocy 50W (230V) tak aby w momencie rozpoczęcia otwierania bramy oświetlenie się włączyło i świeciło przez określony czas np 3,4 minuty. W sterowniku bramy jest wyjście na lampę ostrzegawcza 24V lub 230V i pomyślałem żeby je wykorzystać ale problem jest taki, ze lampa sygnalizuje prace bramy i w momencik zakończenia pracy (otwarcia/zamknięcia) napięcie zanika. Przeczytałem kilka podobnych tematów na elektrodzie ale nie znalazłem odpowiedzi. Dziękuje

0 9
  • Relpol
  • #2 09 Lip 2015 15:07
    MORT
    Poziom 24  

Dajesz czasówkę na podtrzymanie i po sprawie. A najlepiej daj czasówkę i do niej jakiś stycznik i do stycznika podpinasz dopiero oświetlenie. Wtedy możesz podłączyć dowolną ilość lamp uzależnioną tylko od mocy stycznika. Do tego czas świecenia się lamp będziesz mógł dowolnie regulować na czasówce. Chyba to będzie najprostsze rozwiązanie.

0
  • Relpol
  • #6 09 Lip 2015 22:21
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Lip 2015 22:51
    youda1804
    Poziom 10  

Przekaźnik czasowy i po sprawie jeśli łączna moc to 50W to nawet zbędny jest stycznik choćwarto sprawdzić obciazalnosc styku w ofercie f&f są takie. Ale jeśli kolega ma małą wiedzę o elektryce to lepiej żeby zrobił to elektryk. Tak na marginesie fajna opcja z oświetleniem podjazdu w momencie otwierania bramy.

0
  • #8 10 Lip 2015 07:28
    Migo1988
    Poziom 6  

Dzięki za podpowiedz younda1804 co do mojej wiedzy na temat elektryki to może trochę przesadziłem ale na pewno nie jest tak dobra jak większości tutejszych elektryków/automatyków. Cała instalację oświetleniową podjazdu wykonałem sam jak również montaż napędu bramy wjazdowej i bramy garażowej

0
  • #9 10 Lip 2015 22:08
    Migo1988
    Poziom 6  

Witam problem rozwiązany po douczeniu się znalazłem rozwiązanie i chciałem przedstawić mój pomysł dla osób które będą chciały coś podobnego u siebie zamontować (przy okazji wysłucham Waszej opinii)

do rzeczy

potrzebne będą elementy:

Automat zmierzchowy np ten ---> http://www.fif.com.pl/produkt/23/159

Przekaźnik czasowy z opóźnionym opadanie np ten ---> http://www.fif.com.pl/produkt/36/585

W miejsce w którym wpinamy lampę 24V sygnalizacyjną/ostrzegawczą pracy bramy w płycie sterującej napędu podłączamy automat zmierzchowy, zasilamy go 230V z zasilania skrzynki następnie podłączamy do niego Przekaźnik czasowy z opóźnionym opadanie który będzie wzbudzany impulsem (z pod lampy 24V) przez nastawiony czas, zasilamy 230V i łączymy z oświetleniem podjazdu.

Gotowe :)

0
  • #10 11 Sie 2015 09:56
    tomek201
    Poziom 14  

WItam,
    Ja często stosuję przekaźnik bistabilny na drugi kanał radiowy, sterujemy obwodem np. oświetleniem garażu/ogrodu z pilota o ile mamy wolny kanał radiowy w pilocie i centrali. Do obwodu oświetleniowego podłączam zmierzchówkę i jak sobie klient życzy to dodaję przekaźnik czasowy.
    Pozdrawiam

1