Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechanika i Budowa Maszyn na AGH czy Automatyka i Robotyka na Politech. Śląsk.?

Defozo 09 Lip 2015 15:47 3573 12
  • #1 09 Lip 2015 15:47
    Defozo
    Poziom 17  

Witam, zastanawiam się nad wyborem kierunku i uczelni.

Mam ściśle określone zainteresowania, które są moją pasją od urodzenia.
    Od zawsze interesuję się informatyką, natomiast od kilku lat zacząłem interesować się również elektroniką.
    Mam za sobą wiele projektów informatycznych (aplikacje webowe, na PC, na Androida...) oraz kilka projektów elektronicznych, takich jak np. zdalnie sterowane autko na Bluetooth czy też system automatycznego otwierania drzwi po wstukaniu kodu w domofon.

W przyszłości chciałbym konstruować i programować urządzenia elektroniczne, inteligentne roboty codziennego użytku, mieć własną firmę.

Uznałem, że przed komputerem już dużo czasu spędziłem i chciałbym teraz stworzyć coś namacalnego, wobec tego chciałem iść na Automatykę i Robotykę na AGH, niestety próg punktowy był za wysoki na moje możliwości, więc nawet nie składałem deklaracji, zamiast tego złożyłem deklarację na Mechatronikę (na którą się nie dostałem), bo stwierdziłem, że jest podobna do Automatyki i Robotyki, Elektronikę (na którą się też nie dostałem) i na ostatni - najmniej wówczas chciany kierunek - Mechanikę i Budowę Maszyn (na który zostałem zakwalifikowany) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Ponadto złożyłem też deklarację na:
    Politechnikę Śląską: Automatykę i Robotykę (zakwalifikowany) na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki
    Politechnikę Wrocławską: Informatykę (wyniki rekrutacji 10 lipca, ale prawie na 100% się dostanę, to jest raczej taki awaryjny kierunek)
    Uniwersytet Jagielloński: Informatykę (wyniki rekrutacji 11 lipca, raczej awaryjny kierunek)

Waham się między Automatyką i Robotyką na Politechnice Śląskiej a Mechaniką i Budową Maszyn na AGH.

Ukończyłem liceum w klasie o profilu matematyczno-geograficzno-informatycznym (brak fizyki - co trzeba wziąć pod uwagę, choć w drugiej klasie specjalnie chodziłem na kółka z fizyki, bo wiedziałem, że będę ją mieć na studiach).

Moje wyniki maturalne:
    Matematyka:
    PP: 88%
    PR: 38%
    Informatyka: PR: 66%
    Angielski:
    PP: 98%
    PR: 82%

Co dało mi:
    AGH: 732 pkt.
    Politechnika Śląska: 79,2 pkt.
    Politechnika Wrocławska: 338,8 pkt.

Przy wyborze studiów uważam za najważniejsze:
    1. Tematyka studiów powiązana z wymienionymi przeze mnie zainteresowaniami
    2. Przebywanie wśród inteligentnych pasjonatów takich jak ja (dobre koła naukowe) - ponieważ rozumiem, że na samych zajęciach nie nauczę się wielu praktycznych rzeczy, wiem, że samonauka jest bardzo potrzebna

Wydaje mi się, że AGH ma najlepsze koła naukowe. Jednak czy kierunek Mechanika i Budowa Maszyn jest dla mnie odpowiedni?
    Słyszałem opinię wielu osób, które idą na ten kierunek, że chciałyby zajmować się motoryzacją i sprawami związanymi z warsztatem samochodowym. Mnie osobiście motoryzacja nie interesuje.
    Czy ten kierunek na AGH to lepszy wybór niż Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej?
    Co sądzicie? Co powinienem wybrać?

Rozważam też wybranie Mechaniki i Budowy Maszyn na AGH, a potem przeniesienie się na AiR/Mechatronikę na AGH (ten sam wydział), jak sądzicie, czy jest to dobry pomysł?

Proszę o pomoc,
    Defozo

0 12
  • #2 09 Lip 2015 21:23
    Boryna95
    Poziom 7  

Jestem po pierwszym roku AiR na AEiI. Zadaj konkretne pytania- co chciałbyś wiedzieć, co Cię interesuje. Ciężko mi się odnieść tak ogólnie do tematu co będzie akurat dla Ciebie lepszym wyborem.

0
  • #3 09 Lip 2015 21:34
    Defozo
    Poziom 17  

1. Czy na Politechnice Śląskiej są prężnie działające koła naukowe, w których tworzycie własne projekty? Jak tak, to jakie to są projekty?
    2. Czy na Politechnice Śląskiej ludzie są ogarnięci, inteligentni? Czy interesują się kierunkiem, który wybrali?
    3. Jaka jest proporcja wkuwania/projektów na AiR na AEiI?
    4. Czym się różni tradycyjne nauczanie algebry/analizy matematycznej od interaktywnego? Co większość studentów preferuje?
    5. Czy polecasz ten kierunek i tą uczelnię? Czy może wolałbyś studiować gdzieś indziej?
    6. Jaki był próg punktowy na AiR na AEiI?

0
  • #4 09 Lip 2015 21:50
    Boryna95
    Poziom 7  

Jeżeli chodzi o koła naukowe to jest tego sporo, jednak takie naprawdę liczące się (odnoszące sukcesy) i związane z AiR to High Flyers (bezzałogowe obiekty latające) oraz Silesian Greenpower (bolid).

Na AEiI idą raczej ogarnięci ludzie, z ambicjami. Kto jest słabszy albo olewa wylatuje po pierwszej sesji (część daje sobie spokój nawet przed sesją).

Trafisz na zapaleńców, którzy od dziecka bawią się elektroniką, programowaniem, zagadnieniami związanymi z automatyką ale będzie też sporo osób, które startować będą z poziomu zerowego lub bliskiego zeru.

Co do projektów ciężko powiedzieć, bo jestem po pierwszym roku, na którym projektów nie ma. Wiem jedynie, że dalej coś będzie- jeśli Cię to interesuje bardzo, mogę sprawdzić.

Pierwszy rok to generalnie analiza i fizyka pod różnymi postaciami, z tych przedmiotów jest również największy odsiew- szczególnie z fizyki.

W razie kolejnych pytań pisz śmiało.

1
  • #5 09 Lip 2015 21:54
    Defozo
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedź. Chyba edytowałem post, jak Ty pisałeś odpowiedzi, więc skopiuję tu kolejne pytania:
    4. Czym się różni tradycyjne nauczanie algebry/analizy matematycznej od interaktywnego? Co większość studentów preferuje?
    5. Czy polecasz ten kierunek i tą uczelnię? Czy może wolałbyś studiować gdzieś indziej? Czy wyobrażasz sobie przepisanie się teraz na inną uczelnię?
    6. Jaki był próg punktowy na AiR na AEiI?
    7. Nie miałem w liceum fizyki prawie przez 2 lata, poradzę sobie na studiach? Fizyka jest prowadzona od zera?

0
  • #6 09 Lip 2015 22:09
    Boryna95
    Poziom 7  

Edit (nie zauważyłem ostatnich pytań po edycji Twojego posta):

Metoda interaktywna nastawiona jest na większy kontakt ze studentem, w czasie wykładu padaja pytania w kierunku studentów przez co wykłady są bardziej interesujące. Sam byłem na metodzie interaktywnej z algebry i ananalizy. Z doświadczenia mogę polecić metodę interaktywną z algebry natomiast tradycyjną z analizy.
    Większość preferuje jednak wykłady tradycyjne.

Kierunek oczywiście polecam, nie jest łatwo, trzeba się przyłożyć do nauki. Uczelnia jak i sam wydział AEiI jest raczej uznawana za czołówkę w Polsce wśród uczelni technicznych- rankingi, ale też mam informacje od znajomych z innych uczelni.

...i jak mówiłem- pierwszy rok matma, matma, fizyka, fizyka :D

Dodano po 9 [minuty]:

Edit2 :D

Dokładnego progu punktowego Ci nie podam bo go nie znam ale ostatecznie oscylował w okolicach 60 pkt - co roku jest dość podobnie, chociaż próg z roku na rok o kilka punktów jest wyższy.

Fizyka zaczyna się od kinematyki punktu materialnego, aczkolwiek prowadzona jest w mega szybkim tempie ze względu na to, że w 2 semestrze materiał kończy się na fizyce kwantowej. Wykład prowadzony jest szybciej niż ćwiczenia i na wykładzie przerabia się więcej materiału niż na ćwiczeniach. Egzamin z fizyki jest moim zdaniem najtrudniejszym z egzaminów na pierwszym roku- ustny, około 60-70 zagadnień, trzeba dobrze ogarniać.

Jeśli się przyłożysz wszystko jest do ogarnięcia. Polecam zestaw z serii Resnick&Halliday Podstawy Fizyki oraz książkę, która zostanie zaprezentowana na pierwszym wykładzie z fizyki ;)

1
  • #7 09 Lip 2015 22:13
    Defozo
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedzi :D
    Jeszcze jedno pytanie... Czy łatwo o mieszkanie w Gliwicach?
    Jestem z Olkusza i żeby dojechać do Gliwic musiałbym chyba zaliczyć ze 3 przesiadki...

0
  • #8 09 Lip 2015 22:14
    kociol1000
    Poziom 2  

Witam, kolego niczym się nie przejmuj, to nie jest tak, że jak nie miałeś fizyki w liceum, to będziesz miał nie wiem jak trudno :) Z twoimi wynikami jak i widocznymi ambicjami spokojnie dasz radę, nawet na najtrudniejszym kierunku, jeśli tylko będziesz systematyczny. Jeśli chodzi o naukę, to na pierwszym roku będziesz miał mało przedmiotów zawodowych, dopiero na 3 będą konkrety. Najwięcej i tak nauczysz się robiąc pracę dyplomową. Twoje zainteresowania bardziej pasują na AiR niż na budowę maszyn.

1
  • #9 09 Lip 2015 22:17
    Boryna95
    Poziom 7  

Mieszkam na tyle blisko, że dojeżdżam, ale z tego co wiem znajomi nie mieli problemu ani z akademikiem ani z wynajęciem mieszkania. Myślę, że to nie problem :)

1
  • #10 09 Lip 2015 22:27
    Defozo
    Poziom 17  

kociol1000 napisał:
    Witam, kolego niczym się nie przejmuj, to nie jest tak, że jak nie miałeś fizyki w liceum, to będziesz miał nie wiem jak trudno :) Z twoimi wynikami jak i widocznymi ambicjami spokojnie dasz radę, nawet na najtrudniejszym kierunku, jeśli tylko będziesz systematyczny. Jeśli chodzi o naukę, to na pierwszym roku będziesz miał mało przedmiotów zawodowych, dopiero na 3 będą konkrety. Najwięcej i tak nauczysz się robiąc pracę dyplomową. Twoje zainteresowania bardziej pasują na AiR niż na budowę maszyn.

Dzięki za słowa otuchy :)
    Moje zainteresowania oczywiście bardziej pasują na AiR, jednak z opinii studentów mogę się dowiedzieć, że nie ważne jaki kierunek, to wykłady i tak są nudne, i prawdziwą, praktyczną wiedzę zdobywa się właśnie w takich kołach naukowych, których mniemam, że na AGH jest więcej (prestiż AGH przyciąga ambitnych ludzi) - stąd mój problem z decyzją.

Boryna95 napisał:
    Mieszkam na tyle blisko, że dojeżdżam, ale z tego co wiem znajomi nie mieli problemu ani z akademikiem ani z wynajęciem mieszkania. Myślę, że to nie problem :)

Jeszcze raz, dzięki za informacje :)
    Teraz dla porównania przydałby się ktoś, kto studiuje na AGH :D

0
  • #11 10 Lip 2015 21:24
    Matejkos
    Poziom 20  

Kilka słów na temat AiR na AEiI który to kierunek jakiś czas temu skończyłem. Na początku jest odsiew Fizyka trudna nie jest jeśli wykładowca się nie zmienił to bardzo ważne jest chodzenie na wykłady. Sam kierunek może cię niestety rozczarować jeśli chcesz robić coś związanego z programowanie i elektroniką będziesz musiał się tym zajmować samodzielnie/w kołach naukowych na pocieszenie dodam że w śród kadry są osoby naprawdę kompetentne CEO i CTO firmy FP Instruments są wykładowcami więc wiedza jest. Uczelnia na pewno da Ci podstawy merytoryczne do wszelkich działań a z racji na ilość materiału nauczysz się dojść szybko uczyć i nie koniecznie mowa tu o wkuwaniu sporą część materiału trzeba po prostu się nauczyć i zrozumieć ale chyba w tym jest sens pójścia na studia. Jeśli chodzi o mieszkanie też się nie wypowiem ale znajomi z roku nie mieli problemów.

Pozdrawiam
    Matejkos

1
  • #12 11 Lip 2015 11:14
    Defozo
    Poziom 17  

Dziękuję za odpowiedź.
    BTW. Dostałem się też na tą informatykę na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak to jest, że te uczelnie w rankingu Perspektywy stoją w generalnej klasyfikacji wyżej niż AGH?

Czy jest na forum ktoś z AGH?

0
  • #13 13 Lip 2015 00:15
    nariox
    Poziom 11  

witaj ;)
    Jestem z AGH,skończyłem właśnie 2 rok na Mechnice i Budowie maszyn ;)
    1 rok jeżeli tylko chcesz,jest w zasadzie powtorzenie całkowite materiału z fizyki, a i matematyka nie powinna stanowić dla Ciebie problemu,jeżeli trafisz np na P. Barbaszewska to już na pewno będziesz ją umiał !:)
    Generalnie jest bardzo dużo nauki na semestrze 3-4, AGH niestety nie idzie w dobrą stronę,zwiększyli limity przyjęć na MiBM ,a w tym semestrze był problem z miejscami w grupach i dużo osób powysyłali na urlopy...
    Jeżeli masz jakieś konkretniejsze pytania-wal śmiało na priv;)
    PS: łatwo jest natomiast u nas na stypendium średnia w okolicach 4.3 praktycznie gwarantuje stypendium ; D

0