Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej

mi_ma 09 Lip 2015 21:17 10095 18
  • Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej

Czytnik linii papilarnych niegdyś był robiącym ogromne wrażenie gadżetem, który często poza zastosowaniem w filmach i być może w miejscach o zwiększonej kontroli dostępu nie przydawał się raczej nigdzie. Pamiętam jak w pracy wszyscy robiliśmy oczy na widok czytnika linii papilarnych umieszczonego w Thinkpadzie IBMa, by w bardzo krótkim czasie przeklinać wszystko co z nim związane: od samego wiecznie nie działającego czytnika, po pamięciożerne oprogramowanie spowalniając start systemu o dobre kilka minut. Być może hobbyści lepiej sobie radzą z tego typu projektami niż wielkie korporacje. Oczywiście niegdyś taki czytnik nie był dostępny dla zwykłego amatora, ale dziś jest już tylko gadżetem, an który może pozwolić sobie każdy.
    I tak właśnie powstał projekt zamka garażu z czytnikiem linii papilarnych. Projekt został zbudowany w oparciu o moduł czytnika linii papilarnych GT-511C1R. Cały system składa się z dwóch urządzeń. Czytnika pracującego na mikrokontrolerze ATMega328p i wyświetlającego informacje na module wyświetlacza LCD z nokii 5110. Czytnik umieszczony jest w przezroczystej obudowie umieszczonej przed drzwiami garażowymi. Komunikuje się on z drugim urządzeniem po magistrali szeregowej, w którego wnętrzu siedzi ATTiny odpowiedzialnego za uruchamianie i zamykanie mechanizmu bramy garażowej. Oprogramowanie zostało napisane w Arduino IDE i jest udostępnione na stronie źródłowej.

Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej

Zamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowejZamek z czytnikiem linii papilarnych do bramy garażowej

Źródło http://www.instructables.com/id/Fingerprint-Scanning-garage-Door-Opener

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 738, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    darekRD
    Poziom 13  
    Nie wiem skąd sugestia, że sztuka dla sztuki? Bardzo praktyczna rzecz. Sam mam pęk kluczy w kieszeni i chętnie pozbyłbym się choć części. Poza tym palca nie da się zgubić czy zapomnieć. Niezadowoleni chyba słyszeli o "key free" w motoryzacji? Następne będą czytniki linii.
    A'propos Think pada, w moim Lenovo R61i czytnik działa świetnie, oprócz dostępu do uruchomienia lapka (bios), windowsa, palcem szyfruję również dysk, który poza lapkiem jest tylko przyciskiem do papieru.
    Freddy
    Poziom 43  
    darekRD napisał:
    Niezadowoleni chyba słyszeli o "key free" w motoryzacji? Następne będą czytniki linii
    Tyle tylko, że odcisk palca da się łatwo podrobić :P. Udowodnili to np. pogromcy mitów.
    W bardziej zaawansowanych układach stosuje się inne metody biometryczne.
    Mam jedno ale do projektu, komu będzie się chciało wysiadać z auta, jeśli będzie lało :D ?
  • PCBway
    Tomekob
    Poziom 14  
    Dla mnie bomba! Może się to komuś wydać dziwne, ale włóaśnie szukałem takiego rozwiązania do swojego garażu. Tyle, że w garażu nie trzymam samochodu a mam swój warsztat. Wielokrotnie "spacerująca" po podwórku chciałem coś wziąć z warsztatu niestety drzwi są zamknięte na klucz. Muszę iść do domu po klucz i otworzyć drzwi. Takie rozwiązanie jest dla mnie idealne bo palec zazwyczaj noszę przy sobie a kluczy nie :D . Dawno temu myślałem nad takim zamkiem niestety to dość wysokie progi na moje nogi (umiejętności) więc skoro ktoś daje gotowe rozwiązanie, a nóż może uda i mi się zbudować.
    noel200
    Poziom 25  
    Właśnie o taki czytnik mi chodziło!! Szukam już od dłuższego czasu właśnie czytnika z podobnym sposobem komunikacji, bo na ebay są tylko na usb (biorąc pod uwagę te w przystępnej cenie).
    Ja kilka lat temu przeprowadziłem się do mieszkania i zamykanie i otwieranie drzwi za każdym razem kiedy chcę skoczy do garażu (a czasami i dwa razy w ciągu godziny) solidnie mówiąc mnie drażni. Chcę właśnie drzwi od mieszkania zrobić na czytnik. A może jakiś lepszy pomysł macie?
    glapsson
    Poziom 17  
    Fajnie pomyślane ale jak dla mnie mało praktyczne.
    Z założenia garaż to miejsce gdzie parkujemy auto.
    Mnie by szlag trafił jak bym miał dwa razy za każdym razem jak gdzieś jadę wsiadać do auta.
    U mnie wszystko lata na pilota.
    Otwieram z pilota
    wsiadam do auta
    wyjeżdżam i pilotem zamykam - prawie bez zatrzymywania i co ważne już nie wysiadam

Jak wracam to zarówno brama od posesji jak i garaż również otwierane są z pilota
    Jak leje nie zmoknę tak jak ty biegnąc do czytnika.

Może jakbyś zamontował zestaw fotokomórek - tylko musiały by być tak umiejscowione żeby uniknąć ryzyka najechania bramą na auto - To sam wyjazd z garażu można by fajnie zautomatyzować.

A może taki system już masz ale tego nie opisałeś?

Może warto rozwinąć opis jaki masz typ bramy - jak wygląda sama procedura działania.

Aj mój błąd faktycznie tłumaczenie......

Co nie zmienia faktu że ktokolwiek zderzy się z tematem powinien rozważyć wszystkie za i przeciw.....
    noel200
    Poziom 25  
    A jaki problem żeby rozwiązać problemy oba na raz. Podłączyć system z czytnikiem linii papilarnych równolegle do odbiornika radiolinii w napędzie bramy.
    Pyzaczek
    Poziom 19  
    noel200 napisał:
    Ja kilka lat temu przeprowadziłem się do mieszkania i zamykanie i otwieranie drzwi za każdym razem kiedy chcę skoczy do garażu (a czasami i dwa razy w ciągu godziny) solidnie mówiąc mnie drażni. Chcę właśnie drzwi od mieszkania zrobić na czytnik. A może jakiś lepszy pomysł macie?

Od kilkunastu lat funkcjonuje w moich drzwiach zamek szyfrowy. Nie ma nic lepszego. POLECAM.
    111lisu
    Poziom 16  
    Tomekob napisał:
    Dla mnie bomba! Może się to komuś wydać dziwne, ale włóaśnie szukałem takiego rozwiązania do swojego garażu. Tyle, że w garażu nie trzymam samochodu a mam swój warsztat. Wielokrotnie "spacerująca" po podwórku chciałem coś wziąć z warsztatu niestety drzwi są zamknięte na klucz. Muszę iść do domu po klucz i otworzyć drzwi. Takie rozwiązanie jest dla mnie idealne bo palec zazwyczaj noszę przy sobie a kluczy nie :D . Dawno temu myślałem nad takim zamkiem niestety to dość wysokie progi na moje nogi (umiejętności) więc skoro ktoś daje gotowe rozwiązanie, a nóż może uda i mi się zbudować.

A tam opowiadasz

ADEL 3398

Link

Tylko z biometria to nie zwykły klucz czasem zawodzi ;(

Pozdrawiam Lisu
    noel200
    Poziom 25  
    Pyzaczek napisał:
    Od kilkunastu lat funkcjonuje w moich drzwiach zamek szyfrowy. Nie ma nic lepszego. POLECAM.

Też nad tym myślałem, ale tu można albo kod podejrzeć przez ramię, albo po kilku miesiącach użytkowania zostają na używanych klawiszach ślady od palców. A masz u siebie zrobione samodzielnie czy gotowy zamek/drzwi?

Dodano po 4 [minuty]:

111lisu napisał:
    Tylko z biometria to nie zwykły klucz czasem zawodzi

No właśnie czytnik musi być jakiś przyzwoity, a nie badziewo jak w laptopach. A klucz i jak trzeba gdzieś schować w razie jak rzeczywiście coś się stanie, albo jakiś buc nam coś celowo rozwali.
    Freddy
    Poziom 43  
    noel200 napisał:
    No właśnie czytnik musi być jakiś przyzwoity, a nie badziewo jak w laptopach.
    Tu nie chodzi o jakość czytnika, bo jest nieistotna, ale o samą metodę. W dzisiejszych czasach każda lepsza drukarka i możesz sobie taki zamek w buty wsadzić.
    Cytat:
    A klucz i jak trzeba gdzieś schować w razie jak rzeczywiście coś się stanie, albo jakiś buc
    ten skrót to znaczy "Bardzo Uprzejmy Człowiek", czy coś innego ? :P
    Cytat:
    nam coś celowo rozwali.
    noel200
    Poziom 25  
    Freddy napisał:
    ten skrót to znaczy "Bardzo Uprzejmy Człowiek", czy coś innego ?

Dokładnie to znaczy. Znajdzie się ktoś, komu albo się spodoba takie światełko i rozwali próbując wyciągnąć, albo z zazdrości rozwali. Polska.

Dodano po 6 [minuty]:

Freddy napisał:
    W dzisiejszych czasach każda lepsza drukarka i możesz sobie taki zamek w buty wsadzić.

W sumie racja. Ja to nawet kombinuje żeby może zrobić coś ala pastylki dallasa, tylko może bezprzewodowo. Miałoby się to przy sobie, przy kluczach na przykład i jak się zbliży do drzwi to by się otwierały, ale żeby na zewnątrz w ogóle nie było widać, że jest jakiś czytnik. Tylko, że w mieszkaniu też taki nadajnik byłby w zasięgu.
    Pyzaczek
    Poziom 19  
    noel200 napisał:
    można albo kod podejrzeć przez ramię
    Jeżeli nie jestem sam przy drzwiach to celowo wpisuję błędny kod, kasuję i dopiero wtedy prawidłowy. Nie ma szans żeby ktokolwiek zapamiętał właściwą kombinację.
    noel200 napisał:
    albo po kilku miesiącach użytkowania zostają na używanych klawiszach ślady od palców.
    Mój ma takie klawisze, że nie ma śladów.
    noel200 napisał:
    A masz u siebie zrobione samodzielnie czy gotowy zamek/drzwi?
    Kupiłem gotowy. Trochę wstyd ale był bardzo solidny, podświetlane klawisze i w dobrej cenie.

Zamek szyfrowy to w/g mnie doskonałe rozwiązanie. Oczywiście niezbędne jest zasilanie awaryjne. A na wszelki wypadek mam schowany klucz do zamka.
    Tomekob
    Poziom 14  
    111lisu aleś pojechał ze swoją propozycją :D Gdybym to zamontował do swojego garażu to by mi całe drzwi zdjęli. Drzwi w moim garażu są w tak opłakanym stanie, że zamontowanie zamka za 500zł podniosłoby ich wartość do 500zł :D
    Wiesz, ja tak sobie kombinowałem, że właśnie wyciągnę czytnik ze starego laptopa do tego jakieś servo lub coś własnej konstrukcji, mały Atmel i o sprawie. Tanim kosztem chciałem to obejść :D Co innego zamek do drzwi w domu lub innym pomieszczeniu na którym mi bardzo zależy, a co innego w garażu/warsztacie. Mieszkam w takim miejscu , że mógłbym nawet wcale nie zamykać drzwi, ale wiadomo lepiej się czuję gdy "coś tam" choć trochę utrudni życie buc-owi :D
    1fruit
    Poziom 9  
    Zamek szyfrowy tez ma sporą wadę. Większość z nich ma zintegrowaną konstrukcję i jest montowana na dyblach czy wkrętach. Doprowadzone mają zasilanie i obwód elektrozaczepu, wystarczy oddłubać toto od ściany i złączyć dwa druty by otworzyć drzwi. Albo jak kolega wyżej pisał młotkiem w klamkę i śrubokrętem odryglować. Moim zdaniem nie da się samodzielnie wykonać bezpiecznych drzwi kodowych do mieszkania w taki sposób by wyeliminować wady bezpieczeństwa i zachować ekonomiczność projektu w granicach rozsądku. A sam projekt z tematu fajny, jako wprawka i co najważniejze "robi swoje" - ułatwia zycie autorowi, a o to tu w końcu chodzi.
    Pyzaczek
    Poziom 19  
    1fruit napisał:
    ...wystarczy oddłubać toto od ściany i złączyć dwa druty by otworzyć drzwi. Albo jak kolega wyżej pisał młotkiem w klamkę i śrubokrętem odryglować.

Kolego - to już jest włamanie i podchodzi pod odpowiedni paragraf. Każde drzwi można otworzyć bez klucza. Dobrze wykonany zamek szyfrowy jest najwygodniejszą formą zamka.
    noel200
    Poziom 25  
    Pyzaczek napisał:
    to już jest włamanie i podchodzi pod odpowiedni paragraf

Gdyby tylko to wystarczyło na każdego to w ogóle bym od mieszkania drzwi nie zamykał na klucz, bo jak ktokolwiek poza rodziną wejdzie do mojego mieszkania bez pozwolenia to już jest paragraf. A jacy ludzie są to wiadomo. Nie ułatwiajmy celowo "pracy" złodziejowi.

Ale dziś tak pomyślałem, nad tym, że ten zamek na czytnik linii papilarnych można bardzo prosto zrobić praktycznie nie do pokonania. Wystarczy napisać taki program, żeby otwieranie drzwi nastąpiło gdy czytnik sczyta powiedzmy trzy palce, każdy inny w odstępie nie większym niż 2s. Po pierwsze mało komu przyjdzie do głowy, że potrzeba więcej niż jednego palca, po drugie musi podrobić trzy palce, po trzecie w krótkim czasie, a po czwarte znać kolejność i wiedzieć które palce.
    Ale skoro już tak kombinować, to przecież można założyć zwykłą klawiaturę, zamek kodowy i zawsze przed wklepaniem kodu właściwego ( o ile istnieją szanse że może nas ktoś podglądać) jeszcze losowo, całkowicie bez myślenia popstrykać po klawiszach i ani jak ktoś będzie patrzył to nie zapamięta długiego ciągu cyfr (a przecież tylko końcówka będzie dobra, a ją właśnie najtrudniej zapamiętać) ani jak ktoś przyjdzie z pudrem to nie dowie się które klawisze są używane, bo ślady będą wszędzie.
    Faktycznie zwykła klawiatura + własne elektro zaczepy/rygle w ościeżnicy, na kotwach w betonie są bardzo dobrym rozwiązaniem.
    Rozglądałem się po necie za jakąś przyzwoitą małą, metalową klawiaturą, która byłaby jednocześnie i tania i łatwo dostępna jakby trzeba było wymienić, bo wandali i ciekawskich nie brakuje i nic ciekawego nie znalazłem. Żeby gdzieś na złomie starych budek telefonicznych kilka rozebrać...