Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Avensis T25 1,8 2007 - Nie kręci rozrusznik, bzyczy przekaźnik pod maską

09 Jul 2015 22:58 8388 2
 • Level 10  
  Toyota Avensis T25 1.8 2007

  Po przekręceniu kluczyka w stacyjce zapalają się kontrolki (nie pali się kontrolka ładowania - piktogram akumulator), nie do końca zapala się kontrolka oleju (drży świecąc połową mocy) oraz pod maską w skrzynce bezpieczników głośno bzyczy szary przekaźnik opisany jako ECU. Po chwili kontrolki gasną w swoim rytmie (jak w sprawnym aucie). Po przekręceniu kluczyka dalej w pozycję zapłon przekaźnik milknie ale rozrusznik nie działa. Słychać ciche kliknięcie.
  Po odpuszczeniu kluczyka przekaźnik zaczyna znowu bzyczeć.

  Stało się to drugi raz. Za pierwszym razem auto odjechało na lawecie do znajomego mechanika. Posiedział, pogrzebał i dwa dni później auto było sprawne. Najprawdopodobniej na jakiejś kostce w desce rozdzielczej (chyba za radiem) nie było styku.
  Po kilku miesiącach sytuacja sie powtórzyła. Mechanik na urlopie, nie pamięta dokładnie co wtedy robił.

  Rozebrałem środkową konsolę i od dwóch dni sprawdzam wszystkie połączenia, kostki, kabelki i inne duperelki i niestety nic to nie daje.

  Podmieniony z innej skrzynki bezpieczników identyczny przekaźnik bzyczy tak samo. I trzeci też bzyczy.
  Podmiana akumulatora też nic nie daje.
  Dzisiaj wymontowałem rozrusznik, posprawdzałem połączenia. Wszystko czyste. Zajrzałem do szczotek - idealne.
  Dwa razy udało mi się wprowadzić zegary w taki stan, że paliły się wszystkie kontrolki (akumulator i olej też) i przekaźnik nie bzyczał ale po próbie uruchomienia (słychać było charakterystyczne głośne kliknięcie rozrusznika) przekaźnik zaczynał swoją grę.
  Rozebrałem kostkę stacyjki - idealna
  Masa na silniku jest.
  Gdzie i czego szukać?
  Pomóżcie, proszę...
 • Level 22  
  Z takich objawów można wywnioskować że gdzieś "siada" napięcie , na którymś połączeniu , ale gdzie to już trzeba poszukać , bo " siada" dopiero jak ma płynąć większy prąd . Kiedyś miałem taki przypadek w BMW . Weź żarówkę lub próbnik 12V , podłącz najpierw do samych końcówek akumulatora ( końcówek nie klem ) zobacz co się dzieje przy próbie uruchomienia rozrusznika ( czy napięcie jest OK ), potem przesuwaj jeden koniec żarówki po instalacji "od akumulatora" , sprawdź tak zarówno plus jak i masę , w ten sposób znajdziesz dwa takie punkty że na jednym jeszcze jest napięcie a na drugim nie ma , i właśnie pomiędzy tymi punktami coś niekontaktuje .
 • Level 21  
  Trzeba sprawdzić skrzynkę pod maską bo mogło ją zalać wodą pośniedziała i takie cyrki, ciekawi mnie czy kable nie pogniły w końcu to japończyk i pewno wiązka z auta pod maskę idzie przez nadkole, duże bezpieczniki takie rzeczy trzeba posprawdzać czy nie pogniło coś.