Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niby proste, ale jednak... (Samsung CK-5022XT)

Mirbal 30 May 2005 20:59 2228 15
Tespol
    Mirbal
    Level 10  
    Witam wszystkich fachowców od serwisu TV.
    Posiadam telewizor Samsung z teletekstem. CK-5022XT.
    Od jakiegoś czasu próbuję usunąć usterkę, która wydawała się dla mnie być prostą, ale niestety nie daję samemu rady, dlatego proszę o pomoc.
    Efekt usterki jest taki, że ekran jest jak bez synchronizacji poziomej i do tego nie ma dźwięku. Dźwięku nie ma, ale pewnie jest tam jakiś układ, który go odcina.
    Sprawdziłem napięcia niskie i wysokie i wszystko wydaje się ok.
    Na telewizorze wyświetla się czysto OSD, także impulsy są.
    Wymieniłem kwarc i kondensatory z generatora na układzie TDA 8362, który steruje synchronizacją i wieloma innymi rzeczami.
    Zrobiłem taką próbę, że podpiąłem magnetowid na wyjście AV do tego telewizora, a drugi telewizor do magnetowidu. Efekt był taki, że na sprawnym telewizorze obraz był w porządku, jednak nie było również dźwięku.
    No i wymieniłem parę kondensatorw na lini synchronizacji.
    Już nie wiem co mam więcej zrobić.
    Może po prostu jest uszkodzony układ TDA 8362???
    Co Wy o tym sądzicie.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Mirek
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    adud
    Level 14  
    Generator H i glos jest w ukladzie wymien uklad na pewno uszkodzony
  • Tespol
    bonzo f
    Level 29  
    moze na poczatek podstaw pamiec od takiego.tak profilaktycznie jak sie na tym znasz.twoja zgraj.jesli tda8362padl to dlaczego
    nowy brat
    Level 17  
    Brak synchro H lub uwalony generator V to najczęstsze usterki TDA8362.
    Ja bym go podmienił na dzieńdobry.A padł bo... zupa była za słona,
    i po prostu stało się.
    DiZMar
    Level 43  
    TDA8362 do wymiany tylko po cyfrach i w drugim rzędzie na tym scalaku też są istotne oznaczenia i trzeba o tym pamiętać. No i przed włożeniem nowego (najlepiej a podstawkę) rozładuj 200V na PK bo nowego uwalisz.
    praktyk
    Level 23  
    A może sygnał wizji przechodzi przez teletekst i tam jest usterka?
    Nie zaszkodzi sprawdzić oscyloskopem,lub robiąc zworę pomijającą TXT.
    *pirat*
    Level 19  
    Witam.Ciekawe czy zatrzymuje się na stacjach jeśli nie sprawdź Filtr (detektor wizji) przy TDA 8362 często utlenia się w nim kondensator spróbuj delikatnie ruszyć rdzeniem.Co do twojego eksperymętu ciekawe jaki będzie obraz jak podepniesz Video na wej AV ? I tak jak piszą wcześniej koledzy TDA oraz telegazeta do sprawdzenia
    DziadzioMiecio
    Level 27  
    witam stawiam na dwie usterki stabilizator 12v po trafie lini wymien go i druga to mozliwa usterka telegazety.w zadnym razie nie jest ot usterka pamieci jej bym nie ruszal.
    kaz69
    Level 31  
    miałem podobny przypadek,napięcia ok impulsy w normie a sygnał wideo po przejściu przez procek TXT rozkaszaniał synchro.Po wyżucenu TXT [-] ruszył.
    Mirbal
    Level 10  
    Dzięki wielkie wszystkim, zabieram się powoli do sprawdzenia tego o czym piszecie.
    Co do telegazety, to telegazeta chodzi, ale również bez synchronizacji, ale widać że na TVN np. str. 300 pokazuje się program TV.
    A czy ktoś orientuje się w razie czego ile kosztuje TDA 8362?
    DiZMar
    Level 43  
    30-60PLN w zależności od oznaczeń o których napisałem 31 Maj 2005 08:01.
    Mirbal
    Level 10  
    dzięki jeszcze raz.
    Mam pytanko do pana DiZMar. Na ile procent może być walnięty u mnie układ TDA8362? Pytam, ponieważ krucho u mnie troszkę z kasą i szkoda byłoby wywalić ją w błoto, tym bardziej że telewizorek ma woje lata.
    bonzo f
    Level 29  
    Mirbal wrote:
    Dzięki wielkie wszystkim, zabieram się powoli do sprawdzenia tego o czym piszecie.
    Co do telegazety, to telegazeta chodzi, ale również bez synchronizacji, ale widać że na TVN np. str. 300 pokazuje się program TV.
    A czy ktoś orientuje się w razie czego ile kosztuje TDA 8362?

o co chodzi
    DiZMar
    Level 43  
    Mirbal wrote:
    ... Na ile procent może być walnięty u mnie układ TDA8362? ...

Napewno nie na 100% ale bliskie temu. Ja bym wymieniał ale na podstawkę a nie wprost do płyty. Zresztą ja zwykle mam na półce te scalaki więc jestem w innej sytuacji.
    Mirbal
    Level 10  
    Jeszcze raz dzięki.

Co do informacji o telegazecie to chodzi o to, że widać, że telegazeta działa, bo np. na stronie 300 widać program telewizyjny (liste programów na cały dzień), ale również bez synschronizacji poziomej.