Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik elektryczny - Jak sprawdzić czy poprawnie nalicza? ENERGA

10 Lip 2015 15:45 6384 17
  • Poziom 10  
    Problem wygląda następująco. Mieszkam w bloku, od jakiegoś czasu dostaje holendernie wysokie rachunki za prąd, więc zadzwoniłem do swojego dostarczyciela czyli polskiej ENERGA w tej sprawie. Pani z recepcji pyta mnie czy wykonałem jakieś testy i czy jestem pewien że coś jest z licznikiem nie tak, bo jak nie, to będę musiał jeszcze płacić karę za to, że przyjadą i sprawdzą w dodatku mam na nich czekać 14 dni a jak znam życie przyślą jakiś "speców" podłubią pogmerają i powiedzą, że wszystko w porządku a forse skasują.

Więc jeśli mógłbym prosić, żeby ktoś jakoś łopatologicznie wytłumaczył mi jak sprawdzić, czy licznik działa poprawnie i przy okazji go jakoś nie naruszyć, co by mnie znowu nie chcieli uraczyć jakąś karą pieniężną, byłbym bardzo wdzięczny. Próbowałem już powyłączać wszystkie urządzenia elektroniczne i obserwować licznik, ale cały cały wyskakują jakieś losowe numerki, bez względu na to czy wszystko jest powyłączane czy też nie. Między innymi: 000000, 88888888888888 i inne, niektóre cyfry są nawet jakby niedokończe i brakuje im kreski. Przy okazji dioda, u sąsiadów obok zapala się co jakiś czas na ułamek sekundy i gaśnie, u mnie natomiast cały czas jest zgaszona.
  • Moderator - Elektryka
    Coś tu nie gra - licznik "na kartę" i rachunki?
    Podaj typ licznika lub zrób foto.
  • Poziom 39  
    O jakiej karze mówiła pani z okienka, pierwszy raz słyszę aby z tego tytułu operator żądał opłaty zakładając że nie kradniesz prądu ;). Jeżeli zgłaszasz że masz obawy co do naliczania zużycia energii przez licznik to psim obowiązkiem operatora jest to sprawdzić aby jednoznacznie stwierdzić czy licznik jest sprawny czy kwalifikuje się do wymiany. W opłatach za energie jest to już naliczane.
  • Poziom 2  
    na allegro patrzyłem teraz są liczniki energii miernik zużycia natężenia GB 202 kosztuje 47,90

Dodano po 3 [minuty]:

żadnej kary nie powinieneś zapłacić na przyszłość wiedz że jest coś takiego jak urząd ochrony konsumentów podajesz operatora całkowitą nazwę siedzibę tylko jak zapłaciłeś jakąś karę to musisz mieć potwierdzenie za co ta kara do zapłaty była i od kogo
  • Moderator - Elektryka
    niewolno2 napisał:
    O jakiej karze mówiła pani z okienka, pierwszy raz słyszę aby z tego tytułu operator żądał opłaty zakładając że nie kradniesz prądu ;).

Czytaj tutaj
    Punkt 6.1
  • Poziom 15  
    W ogóle, to aby o czymkolwiek dyskutować, to choć załącz fotografię, a i dobrze byłoby odczytać typ licznika.
    Z tego co piszesz i jeśli to taki sam licznik jak u sąsiada, to mrugająca dioda świadczy o poborze energii, ale są i inne zastosowania "oczek". (np. do komunikacji z licznikiem). A więc daj foto!!
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście, z tym "na kartę" to się pomyliłem, muszę to zaraz poprawić. Zamieszczam zdjęcie licznika i całej skrzynki na klatce w bloku (Ten dolny, to mój): Licznik elektryczny - Jak sprawdzić czy poprawnie nalicza? ENERGA Licznik elektryczny - Jak sprawdzić czy poprawnie nalicza? ENERGA
    (A ten górny sąsiada i tak sobie ta jego diodka pika co jakiś czas a moja cały czas czarna).
    Co do kary, to dowiedziałem się tyle, że jak przyjdą i wszystko będzie ok, to będę musiał im zapłacić za zawracanie gitary. Nie wspominając o tym, że i tak nie wiedziałbym czy jest ok, bo nie mam o tym bladego pojęcia i musiałbym się zdać na opinię "ekspertów".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Elektryka
    jur.juk napisał:
    Nie widzę na przyciskach licznika plomb.

Z tym jest różnie - jedne rejony ZE plombują przyciski, inne nie.

qamyk napisał:
    cały cały wyskakują jakieś losowe numerki, bez względu na to czy wszystko jest powyłączane czy też nie. Między innymi: 000000, 88888888888888 i inne

Licznik sekwencyjnie wyświetla różne wskazania wg kodów OBIS
    Jednym z nich jest test wyświetlacza, czyli same ósemki.
    Ciebie interesuje kod 1.8.0 po lewej (mniejsze cyfry) i wartość wskazywana większymi cyframi po prawej. To jest bieżące wskazanie licznika.

Zanim zakwestionujesz działanie licznika, najpierw poprawnie odczytaj jego wskazania.
  • Poziom 43  
    qamyk napisał:
    Mieszkam w bloku, od jakiegoś czasu dostaje holendernie wysokie rachunki za prąd,
    Horrendalne czyli jakie? mieszkasz sam czy z rodziną, jaki sprzęt elektryczny?
    Rachunki w granicach 150-180zł/mc nie są jeszcze horrendalne choć powyżej średniej :)
  • Poziom 10  
    Dobra, ale jak z 200 zł miesięcznie nagle zrobiło się 400+ to chyba coś jest nie na rzeczy, szczególnie, że nic nowego nie dokupywałem. Mieszkam z rodzinką, stan rodzinki bez zmian nikogo nie przybyło, nikogo nie ubyło. Sprzętu trochę jest, ale większość praktycznie stoi cały czas nieużywana. Z tego co jest używane na biężąco to: komputer stacjonarny, telewizor, mikrofalówka, lodówka, ładowarki do komórek, telefon stacjonarny, laptop. Raz na jakiś czas pralka albo suszarka. Mamy też kuchenkę gazową z piekarnikiem, ale tego drugiego to wcale nie używamy, albo bardzooo okazjonalnie raz/dwa razy w roku, a ostatnio raczej go nie używaliśmy. Spróbuje odczytać ten kod OBIS, ale to już jutro bo muszę się szykować do roboty, dziękuje za dotychczasowe spostrzeżenie i rady a póki co, do zobaczenia.
  • Poziom 10  
    Chyba mam ten kod OBIS dla "1.8.0" i jest to "0006116.6" gdzie nad pierwszym "1" od lewej jest jeszcze napis "li" a nad drugą "6" od lewej jest "KW". O dziwo, mimo wciąż rosnącego zużycia prądu (włączony komputer telewizor itd.) lub przy wyłączeniu wszystkich urządzeń elektrycznych, ta wartość się nie zmienia, cały czas pozostaje taka sama od wczoraj.

Wczoraj spisywałem z licznika wszystkie pojawiające się liczby nie wiedząc jeszcze co wgl oznaczają (bez kodów OBIS) i ta sama wartość (0006116.6) widnieje w moich notatkach, co chyba nie może być zwykłym zbiegiem okoliczności i żadna inna wartość nagle nie zmieniła się na dokładnie taką samą więc to też musiała być wartość dla kodu OBIS "1.8.0".
  • Poziom 14  
    Być może kolega ma pomiar dwu taryfowy (dzień, noc/weekend)
    pomiary dla konkretnych taryf to 1.8.1.0 oraz 1.8.2.0 . Aczkolwiek 1.8.0 to suma i również powinna się zmieniać. Nie mam takiego licznika pod ręką aby zerknąć jak to dokładnie wygląda.
    Co oznaczają poszczególne wskazania jest wyjaśnione pod wyświetlaczem.
    Najpewniej można sprawdzić licznik poprzez zamontowanie dodatkowego podlicznika zaraz za licznikiem głównym ale musi to wykonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

Migająca dioda sygnalizuje zużywanie energii, w tym liczniku 6400 mignięć oznacza zużycie 1 KWh. Wszystko jest napisane na etykiecie licznika.

Jeżeli nie masz indukcji, czajnika elektrycznego itp. to mimo zwykłych żarówek sporo wzrosło zużycie. Podajesz kwoty rachunków, sprawdź ile kWh masz na fakturach. Może cena wzrosła.
  • Poziom 10  
    Nie, nie mam raczej dwu taryfowego czy więcej taryfowego, licznik wyświetla jedynie 1.8.0, a konkretnie reszta to godzina, data i inne duperele (przynajmniej tak mi się wydaję, ale sprawdzę jeszcze raz dla pewności.... < sprawdziłem i jak zakładałem, jest jedno taryfowa, nie wyświetla żadnych 1.8.2 czy 1.8.3 itd.) co by to potwierdzało. Wątpie żeby tak diametralnie zwiększyli cenę, jak ostatni raz do nich dzwoniłem to jeszcze mnie zapewniali że jako ich stały klient nie mam co się bać o podwyżkę cen, ale może gdzieś tam wygrzebie starsze fakturki i porównam czy czegoś nie podnieśli. To rozumiem, że taki zielony kowalski jak ja, nie może w żaden sposób sprawdzić tego licznika, tylko muszę wołać elektryka albo ekspertów z ENERGA? Czajnika elektrycznego i innych udziwnień rzeczywiście nie posiadam, a żarówki to różnie, ale głównie energooszczędne.
  • Poziom 14  
    W takim razie jeżeli licznik przy włączonych urządzeniach "nie mruga" do nas kontrolką a po 24h nie zmieniło się zużycie a mimo to rachunki są wysokie to faktycznie może być uszkodzony licznik.
    Jeszcze jest jedna ważna sprawa odnośnie rozliczeń, kto i kiedy wykonuje odczyt licznika?
    Co miesiąc sam podajesz stan licznika czy ktoś przychodzi go odczytać? A może zużycie jest prognozowane a odczyt jest robiony raz w roku ?
  • Poziom 10  
    Przychodzi sobie inkasent spisuje odczyty zanosi do ENERGI, oni przysyłają mi rachunek i tak co 3 miesiące w kółko.
  • Poziom 14  
    Teraz to już w ogóle nie rozumiem. Czyli kwota którą podajesz ( 400zł ) jest w przeliczeniu za miesiąc (wartośc z faktury podzielona na 3 ) czy te 400 zł to kwota z faktury ? Naprawdę pogubiłem.
    Jeżeli jest to kwota na fakturze to po podzieleniu na 3 daje około 130 zł co jest kwotą względnie normalną.
    To, że przedtem było mniej mogło wynikać z tego, że to własnie stary tarczowy licznik był niesprawny i znacząco zaniżał pomiar. Obecny licznik jest szalenie dokładny (6400imp/kWh)
  • Poziom 27  
    Witam
    Należy się trochę wyjaśnienia do poprzedniego postu:
    Szalona dokładność jak to kolega napisał nie wynika ze stałej impulsowej licznika tylko ze specyfiki konstrukcji. Prawda jest taka, że liczniki elektroniczne są dużo czulsze od liczników indukcyjnych.Według rozporządzenia DU 2008 nr 11 poz. 63 z dnia 7 styczna 2008r prąd rozruchu dla liczników klasy A (2) nie powinien przekraczać 0,5% prądu bazowego. Dla powyższego licznika tj 5A jest to prąd 25mA co daje moc 5,75VA. Ale prawda jest taka, że startują od pojedynczych mA a z indukcyjnymi bywa rożnie. To ,że wcześniej z licznikiem indukcyjnym mógł być jakiś problem jest prawdopodobne. Ale przy wymianie się sprawdza prawidłowość naliczania energii ale niestety prostymi metodami mocy i czasu obrotu tarczy. W takich przypadkach wychodzą tylko grube problemy chyba ,że monter ma jakieś podejrzenia co do prawidłowości naliczania energii to kieruje licznik do badania laboratoryjnego. Jego wynik ma wpływ potem na sposób naliczania korekty faktury jak były problemy z metrologia licznika.
    małe sprostowanie przyjrzałem się tabliczce znamionowej i powyższy licznik jest klasy B (1) co daje 0,4% Ib.
    Pozdrawiam.