Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii - zmiana bez wiedzy właściciela użytkownika

irekhq 10 Lip 2015 15:48 924 5
  • #1 10 Lip 2015 15:48
    irekhq
    Poziom 12  

Witam,
    Płacąc ostatnio fakturę za energię elektryczną zauważyłem, że RWE zmieniło mi rok temu licznik.
    Pytanie, czy mogą to zrobić bez wiedzy użytkownika lokalu ?
    Druga sprawa już sporo ciekawsza, pierwszy raz skorzystałem z historii na ich portalu i zauważyłem, że wraz ze zmianą spadło zużycie o jakieś 25%, bardzo ładnie to widać po załadowaniu danych z ostatnich 4 lat.
    Pytanie, czy mogę żądać udostępniania powodu zmiany licznika ?

0 5
  • #2 10 Lip 2015 15:59
    zbich70
    Specjalista elektryk

Powód wymiany licznika to "wygaśnięcie ważności cechy legalizacyjnej".
    Standardowa procedura - wszystkie liczniki służace do rozliczeń finansowych podlegają okresowej wymianie.

Czy operator może zrobić to pod nieobecność odbiorcy?
    Poszukaj, takich tematów było bez liku.

0
  • #3 16 Lip 2015 08:20
    kedziorq1
    Poziom 15  

Witam
    Proszę nie zapominać o fakcie ze mimo ze rozgraniczenie własności najczęściej jest na odpływie złącza ( wlz własności odbiorcy) to licznik zawsze jest własnością ZE .
    Jeżeli mieliby taka fantazje to teoretycznie mogą go wymieniać co roku.
    Podczas wymiany licznika powinien ktoś z właścicieli znajdować się w lokalu ponieważ podczas wymiany licznika wyłączane jest napięcie i podczas załączania ktoś mogły akurat szukać przyczyn awarii w swojej rozdzielnicy.

0
  • #4 16 Lip 2015 09:55
    irekhq
    Poziom 12  

kedziorq1 napisał:
    Witam
    Proszę nie zapominać o fakcie ze mimo ze rozgraniczenie własności najczęściej jest na odpływie złącza ( wlz własności odbiorcy) to licznik zawsze jest własnością ZE .
    Jeżeli mieliby taka fantazje to teoretycznie mogą go wymieniać co roku.
    Podczas wymiany licznika powinien ktoś z właścicieli znajdować się w lokalu ponieważ podczas wymiany licznika wyłączane jest napięcie i podczas załączania ktoś mogły akurat szukać przyczyn awarii w swojej rozdzielnicy.

1. To, że mogli wymienić, to ok.
    2. To, że nikogo nie było w domu podczas ponownego załączenia, to wydaje mi się nie ok.
    3. Najbardziej zastanawia mnie spadek zużycia o 25% .

0
  • #5 16 Lip 2015 10:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

irekhq napisał:
    3. Najbardziej zastanawia mnie spadek zużycia o 25% .

Istnieje możliwość, że poprzedni licznik zawyżał zużycie energii bo był uszkodzony.
    Uszkodzenie to mogło być spowodowane wadą licznika, ale też innymi czynnikami jak na przykład silnym polem magnetycznym.

0
  • #6 16 Lip 2015 13:07
    2637100
    Użytkownik usunął konto