Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optoizolacja, rozdzielenie mas

10 Lip 2015 15:56 1245 9
  • Poziom 6  
    Witam,

Ostatnimi czasy buduje układ, coś na rodzaj centralki alarmowej, której głównym sercem jest płytka Discovery F3 wraz z mikrokontrolerem STM32F303. W moim układzie chciałem zaaplikować wejścia jak i wyjścia 12V z optoizolacją. Tutaj mam mały problem a zarazem pytanie odnośnie mas podłączanych do transoptorów które sterują moimi I/O.

Chciałbym owe masy rozdzielić, osobno masa od 12V, i osobno masa od sterowania czyli masa 5V i 3V które już są z sobą połączone.
    Zastosowałem układ z dwoma mostkami prostowniczymi osobno dla 12V i osobno dla 5V. Teraz moje pytanie jest takie czy stosując taki układ uzyskam separacje galwaniczną ?

Dodatkowo prosiłbym o sprawdzenie całego wycinka mojego schematu.

PS. 3V bierze się stad że napięcie 5V podawane jest na płytkę Discovery F3 a tam już jest cały układ stabilizujący na 3V i zasilający mikrokontroler STM32.

Optoizolacja, rozdzielenie mas

Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł jak można to prościej zrobić?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    W ten sposób nie uzyskasz separacji galwanicznej. Rozwiązaniem jest użycie dwóch oddzielnych uzwojeń wtórnych transformatora zasilającego lub użycie izolowanej przetwornicy. Na jakie napięcie przebicia ma być ta izolacja?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Poza słusznymi uwagami Loker to LED12 i OK3D nie może mieć wspólnego rezystora R35, muszą być oddzielne
  • Poziom 6  
    #Loker - po przeanalizowaniu tematu myślę, że użycie izolowanej przetwornicy DC/DC 12V/5V zamiast układu z stabilizatorem 7805 będzie najbardziej odpowiednie, minusem jest tylko to, że taka przetwornica z prądem wyjściowym ok 400mA kosztuje już ok. 50zł a 7805 (za ok. 1,50zł) z dobrym radiatorem wytrzymuje z 1A.
    Wartość napięcia przebicia nie jest aż tak ważna, po prostu chciałem galwanicznie odseparować cały obwód 12V od mikrokontrolera.

#EuroGenio - fakt racja, dodam osobny rezystor do diody sygnalizacyjnej i do diody w transoptorze.
  • Moderator Projektowanie
    Nie wystarczy zmienić transformator sieciowy na taki z dodatkowym uzwojeniem wtórnym 8VAC? Z niego prostownik filtr i stabilizator na 7805.
    Jeśli istniejący transformator to toroid to można łatwo dowinąć takie uzwojenie 8-8,5VAC.
    N.b. - 12VAC z transformatora do zasilania 7812 to napięcie zbyt niskie - potrzeba 15VAC.
  • Poziom 20  
    trymer01 napisał:

N.b. - 12VAC z transformatora do zasilania 7812 to napięcie zbyt niskie - potrzeba 15VAC.

A jak dodamy filtr w postaci dużego elektrolitu przed stabilizatorem i za stabilizatorem to ile będzie V odp- około 15VDC organoleptycznie testowane na zasilaczu od halogenów 230VAC/12VAC?? wystarczy do zasilania stabilizatora.
  • Moderator Projektowanie
    pawel_konin napisał:
    A jak dodamy filtr w postaci dużego elektrolitu przed stabilizatorem i za stabilizatorem to ile będzie V odp- około 15VAC organoleptycznie testowane na zasilaczu od halogenów 230VAC/12VAC?? wystarczy do zasilania stabilizatora.

Nie, nie wystarczy.
    7812 wymaga ok. 14,5V, a kolega zapomniał o tętnieniach oraz o możliwym spadku napięcia sieciowego nawet o 10%.
    Sposób kolegi to łatwy przepis na generator mocy 100Hz, a nie stabilizowany zasilacz.
  • Poziom 20  
    trymer01 napisał:
    pawel_konin napisał:
    A jak dodamy filtr w postaci dużego elektrolitu przed stabilizatorem i za stabilizatorem to ile będzie V odp- około 15VAC organoleptycznie testowane na zasilaczu od halogenów 230VAC/12VAC?? wystarczy do zasilania stabilizatora.

Nie, nie wystarczy.
    7812 wymaga ok. 14,5V, a kolega zapomniał o tętnieniach oraz o możliwym spadku napięcia sieciowego nawet o 10%.
    Sposób kolegi to łatwy przepis na generator mocy 100Hz, a nie stabilizowany zasilacz.

Nawet Kolega zachęcił mnie do otworzenia mojego urządzenia już mówię co zmierzyłem zasilacz halogenowy YT50 230VAC/12VAC prostowane scalonym mostkiem prostowniczym DF10S napięcie mierzone multimetrem MY65(4,5 cyfry chyba) przed mostkiem 11,5VAC po wyprostowaniu 15,4VDC rzecz jasna filtr w postaci 100uF tantal potem 100nF itp.... bo to do uP i przetwornicy DC/DC.
    Byc może to na styk dla stabilizatora skoro wymaga około 3V więcej.
  • Poziom 6  
    #L0bo - z tego co widzę, przetwornica którą proponujesz nie ma galwanicznej separacji i posiada wspólną masę więc w moim przypadku się nie nadaje.

#trymer01 #pawel_konin - niestety transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi nie wchodzi w grę.

Cały układ zasilę jednym dużym zasilaczem 12V DC. Obwód 5V/3V zrealizuje tak jak wspominałem wcześniej za pomocą izolowanej przetwornicy DC/DC 12V/5V (400mA), mam tylko nadzieję, że 400mA mi wystarczy na zasilenie Discovery F3, wyświetlacza LCD 2x16, kilku tranzystorów, przekaźników i kilku diod LED.

np. https://www.piekarz.pl/pl/?item=26508