Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optoizolacja, rozdzielenie mas

tic_tac 10 Jul 2015 15:56 1446 9
    tic_tac
    Level 7  
    Witam,

Ostatnimi czasy buduje układ, coś na rodzaj centralki alarmowej, której głównym sercem jest płytka Discovery F3 wraz z mikrokontrolerem STM32F303. W moim układzie chciałem zaaplikować wejścia jak i wyjścia 12V z optoizolacją. Tutaj mam mały problem a zarazem pytanie odnośnie mas podłączanych do transoptorów które sterują moimi I/O.

Chciałbym owe masy rozdzielić, osobno masa od 12V, i osobno masa od sterowania czyli masa 5V i 3V które już są z sobą połączone.
    Zastosowałem układ z dwoma mostkami prostowniczymi osobno dla 12V i osobno dla 5V. Teraz moje pytanie jest takie czy stosując taki układ uzyskam separacje galwaniczną ?

Dodatkowo prosiłbym o sprawdzenie całego wycinka mojego schematu.

PS. 3V bierze się stad że napięcie 5V podawane jest na płytkę Discovery F3 a tam już jest cały układ stabilizujący na 3V i zasilający mikrokontroler STM32.

Optoizolacja, rozdzielenie mas

Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł jak można to prościej zrobić?
  • Helpful post
    Loker
    Level 39  
    W ten sposób nie uzyskasz separacji galwanicznej. Rozwiązaniem jest użycie dwóch oddzielnych uzwojeń wtórnych transformatora zasilającego lub użycie izolowanej przetwornicy. Na jakie napięcie przebicia ma być ta izolacja?
  • Helpful post
    EuroGenio
    Level 18  
    Poza słusznymi uwagami Loker to LED12 i OK3D nie może mieć wspólnego rezystora R35, muszą być oddzielne
    tic_tac
    Level 7  
    #Loker - po przeanalizowaniu tematu myślę, że użycie izolowanej przetwornicy DC/DC 12V/5V zamiast układu z stabilizatorem 7805 będzie najbardziej odpowiednie, minusem jest tylko to, że taka przetwornica z prądem wyjściowym ok 400mA kosztuje już ok. 50zł a 7805 (za ok. 1,50zł) z dobrym radiatorem wytrzymuje z 1A.
    Wartość napięcia przebicia nie jest aż tak ważna, po prostu chciałem galwanicznie odseparować cały obwód 12V od mikrokontrolera.

#EuroGenio - fakt racja, dodam osobny rezystor do diody sygnalizacyjnej i do diody w transoptorze.
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie wystarczy zmienić transformator sieciowy na taki z dodatkowym uzwojeniem wtórnym 8VAC? Z niego prostownik filtr i stabilizator na 7805.
    Jeśli istniejący transformator to toroid to można łatwo dowinąć takie uzwojenie 8-8,5VAC.
    N.b. - 12VAC z transformatora do zasilania 7812 to napięcie zbyt niskie - potrzeba 15VAC.
    pawel_konin
    Level 20  
    trymer01 wrote:

N.b. - 12VAC z transformatora do zasilania 7812 to napięcie zbyt niskie - potrzeba 15VAC.

A jak dodamy filtr w postaci dużego elektrolitu przed stabilizatorem i za stabilizatorem to ile będzie V odp- około 15VDC organoleptycznie testowane na zasilaczu od halogenów 230VAC/12VAC?? wystarczy do zasilania stabilizatora.
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    pawel_konin wrote:
    A jak dodamy filtr w postaci dużego elektrolitu przed stabilizatorem i za stabilizatorem to ile będzie V odp- około 15VAC organoleptycznie testowane na zasilaczu od halogenów 230VAC/12VAC?? wystarczy do zasilania stabilizatora.

Nie, nie wystarczy.
    7812 wymaga ok. 14,5V, a kolega zapomniał o tętnieniach oraz o możliwym spadku napięcia sieciowego nawet o 10%.
    Sposób kolegi to łatwy przepis na generator mocy 100Hz, a nie stabilizowany zasilacz.
    pawel_konin
    Level 20  
    trymer01 wrote:
    pawel_konin wrote:
    A jak dodamy filtr w postaci dużego elektrolitu przed stabilizatorem i za stabilizatorem to ile będzie V odp- około 15VAC organoleptycznie testowane na zasilaczu od halogenów 230VAC/12VAC?? wystarczy do zasilania stabilizatora.

Nie, nie wystarczy.
    7812 wymaga ok. 14,5V, a kolega zapomniał o tętnieniach oraz o możliwym spadku napięcia sieciowego nawet o 10%.
    Sposób kolegi to łatwy przepis na generator mocy 100Hz, a nie stabilizowany zasilacz.

Nawet Kolega zachęcił mnie do otworzenia mojego urządzenia już mówię co zmierzyłem zasilacz halogenowy YT50 230VAC/12VAC prostowane scalonym mostkiem prostowniczym DF10S napięcie mierzone multimetrem MY65(4,5 cyfry chyba) przed mostkiem 11,5VAC po wyprostowaniu 15,4VDC rzecz jasna filtr w postaci 100uF tantal potem 100nF itp.... bo to do uP i przetwornicy DC/DC.
    Byc może to na styk dla stabilizatora skoro wymaga około 3V więcej.
    tic_tac
    Level 7  
    #L0bo - z tego co widzę, przetwornica którą proponujesz nie ma galwanicznej separacji i posiada wspólną masę więc w moim przypadku się nie nadaje.

#trymer01 #pawel_konin - niestety transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi nie wchodzi w grę.

Cały układ zasilę jednym dużym zasilaczem 12V DC. Obwód 5V/3V zrealizuje tak jak wspominałem wcześniej za pomocą izolowanej przetwornicy DC/DC 12V/5V (400mA), mam tylko nadzieję, że 400mA mi wystarczy na zasilenie Discovery F3, wyświetlacza LCD 2x16, kilku tranzystorów, przekaźników i kilku diod LED.

np. https://www.piekarz.pl/pl/?item=26508