Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przetwornicy

rjmp 10 Lip 2015 16:25 966 6
  • #1 10 Lip 2015 16:25
    rjmp
    Poziom 5  

Witam

Musze zaprojektować zabezpieczenie do przetwornicy. Elektronika analogowa to nie moja specjalność (trochę programuję AVR-ki) więc proszę o pomoc (sprawdzenie schematu, ewentualnie jakieś sugestie).

Założenia:
    Przetwornica pracuje poprawnie od 9V(około 16A) do 36V(około 5A). Daje na wyjściu 48V/3.2A.
    Projektowany układ (włączony między zasilaniem a przetwornicą) ma zabezpieczać przed:
    1. przepięciami (dioda TVS D1)
    2. odwrotną polaryzacją zasilania (T2,R3,D4)
    3. za dużym napięciem zasilania 36-60V (T1- zubożony ,D2,R1,R2, D3 - zener na 36V)
    4. zbyt dużym pobieranym prądem (PTC 20A)

Układ powstał na podstawie internetu ( jako zlepek kilku rozwiązań).
    T1 IXYS IXTH-TT16N10D2 64mOhm
    D2,D4 transile dwukierunkowe 20V
    D3 zener 36V
    D1 transil dwukierunkowy 68V
    T2 IRFP4110 16A 5mOhm

wartości rezystorów "przypadkowe"

Czy to będzie działało według powyższych założeń?

pozdrawiam

rjmp

0 6
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2015 17:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Układ z T1 nie zadziała, żeby nie było dużych strat przy normalnej pracy, tranzystor zabezpieczenia przed za wysokim napieciem powinien być całkowicie włączony, w tak prostym układzie się nie da, bo albo będzie wymagało przetwornicy (N-MOSFET) albo bardziej skomplikowanego układu stabilizacji napiecia (P-MOSFET), oczywiście da sie to zrobić na elementach dyskretnych, ale tobie radził bym poszukać gotowego układu scalonego do ograniczania napiecia i prądu - są takie, podłączasz tylko bocznik i zewnętrzy tranzystor, oraz dzielniki.

Jeśli układ miał by pracować długotrwale z podwyższonym napieciem rzędu 60V to w tranzystorze będą ogromne straty mocy, trzeba będzie zaprojektować chłodzenie i zabezpieczenie termiczne.

A to PTC na 20A to rzeczywisty element wybrany z katalogu czy "chciejstwo".

1
  • #3 10 Lip 2015 21:03
    rjmp
    Poziom 5  

Może jakiś przykład takiego układu (z bocznikiem) lub po jakiej frazie go szukać w google?

Chciejstwo.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lip 2015 21:14
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Sam nie wiedziałem jak to wygooglać ale overcurrent, overvoltage, surge stopper, protection controller, integrated circuit to mogą być przydatne słowa kluczowe
    przykład:
    Link

Cytat:
    Chciejstwo.

PTC to nie są elementy dużej mocy.

1
  • #5 13 Lip 2015 10:29
    rjmp
    Poziom 5  

Układy zabezpieczające (które znalazłem) potrzebują zewnętrznego mosfeta który przy za dużym napięciu wejściowym nie jest na stale wyłączany ale włączany/wyłączany aby napięcie spadło do akceptowalnego poziomu. Dla LT4356 (Imax=20A, Rsns=2,5mOhm) P mosfeta wychodzi (według noty) 720W.

Dlatego zmieniam trochę koncepcje:
    Potrzebuję układu który dla napięcia >36V odcina zasilanie od układu.
    Myślałem o mosfecie N (góra) sterowanym na zasadzie całkowicie otwarty/ całkowicie zamknięty.

Czy potrzebny jest npn sciągający (podciągniętą rezystorem do drenu) bramkę do masy?

0
  • #6 13 Lip 2015 15:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Układy zabezpieczające (które znalazłem) potrzebują zewnętrznego mosfeta który przy za dużym napięciu wejściowym nie jest na stale wyłączany ale włączany/wyłączany aby napięcie spadło do akceptowalnego poziomu. Dla LT4356 (Imax=20A, Rsns=2,5mOhm) P mosfeta wychodzi (według noty) 720W.

Tak pracuje liniowo ale straty mocy to max 120W, jeśli czas pracy z podwyższonym napieciem będzie krótki to jest to wykonalne na 2-3 tranzystorach.

Cytat:
    Potrzebuję układu który dla napięcia >36V odcina zasilanie od układu.
    Myślałem o mosfecie N (góra) sterowanym na zasadzie całkowicie otwarty/ całkowicie zamknięty.
    Po pierwsze najpierw zabezpiecz komparator on też nie wytrzyma >36V po drugie zaznacz na schemacie kierunek Ugs i się zastanów czy da się całkowicie włączyć tranzystor.

0
  • #7 14 Lip 2015 09:34
    rjmp
    Poziom 5  

Poniżej wersja porawiona (mosfet-n na dole):

Dwa komparatory jako komparator okienkowy. Czy zasilanie U1 jest teraz poprawne?

0
  Szukaj w 5mln produktów